ZÁMEK ALBRECHTSBURG: Stálá výstava »Trendsetter od roku 1471« a bienále porcelánu 12.8.–4.11.2018

Albrechtsburg je první v Německu postavený zámek. Jeho pozdně gotická architektura je dodnes ohromující. Světlé fasády a velká okna v kontrastu s tmavým gotickým dómem v pozadí se zrcadlí na hladině Labe a vytváří dokonalé panorama. Na třech podlažích láká na zámek návštěvníky rozsáhlá expozice »Zámek Albrechtsburg - Trendsetter od roku 1471« o historii evropského porcelánu. Český audioguide je v ceně vstupenky. Vstupenky lze zakoupit se skupinovou slevou, od 15 osob stojí 6,50 € na osobu, od 15 žáků 3 €. Vyplatí se navštívit i sousední dóm, mistrovské dílo gotiky. Nebo jít na procházku historickým centrem Míšně. Cesta dolů k novodobé míšeňské porcelánce trvá zhruba dvacet minut. Na prohlídku muzea porcelánu v míšeňské manufaktuře i expozice na zámku Albrechtsburg existuje zvýhodněná kombinovaná vstupenka (14 €, zlevněná 7 €, rodinná 30 €).

Od 12. srpna do 4. listopadu 2018 se na zámku Albrechtsburg koná mezinárodní bienále porcelánu. Pro bienále je na stálé výstavě vyhrazeno sedm místností o celkové ploše 400 m². Platí vstupenka na výstavu »Zámek Albrechtsburg - Trendsetter od roku 1471«.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/albrechtsburg | www.albrechtsburg-meissen.de/cs | www.drazdany.info/meissen


ZÁMEK WEESENSTEIN: Mimořádná výstava »Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein v roce 1945« | 24.3.–3.10.2018

Zámek Weesenstein má pro návštěvníky audioprůvodce v českém, německém a anglickém jazyce (2 €). Na celkem 25 stanovištích v zámeckých budovách se návštěvník dozví nejen zajímavosti o stavbě zámku a jeho historii, ale i poutavé příběhy a legendy. Nově nabízí zámek Weesenstein i speciální audioprůvodce s verzí pro děti. Vstupenky lze zakoupit se skupinovou slevou, od 15 osob stojí 4,50 € na osobu, od 15 žáků 2 €.

Od 24. března do 3. října 2018 se na zámku Weesenstein bude konat mimořádná výstava. Velkolepé obrazy mezi mohutnými hradními zdmi a v tmavých sklepeních? Ušlechtilý porcelán, jemné kresby, drahé knihy a cenné hodiny uzamčené v dřevěných bednách? V roce 2018, k 700. výročí prvních písemných zmínek o zámku, se na Weesensteinu koná vzrušující výstava o tom, jak zámek během druhé světové války posloužil jako skrýš uměleckých pokladů.

Jak se válka přibližovala k hranicím Německa, bylo nutné najít bezpečná místa mimo velká města. V úvahu připadaly četné saské hrady, zámky a panská sídla. Kromě míšeňského Albrechtsburgu a pevnosti Königstein byl jeden hlavních depozitářů založen i na zámku Weesenstein.

Další úloha připadla zámku po zníčení Drážďan. Drážďanské umělecké sbírky, tehdejší nacistické Führermuseum Linz a ministerstvo umění a kultury dočasně přemístily svá sídla na zámek Weesenstein.

Dramatické časy v posledních letech války a v poválečném období, kdy bylo nutné uschovat nenahraditelné umělecké dědictví a historické poklady před ničivým válečným děním přibližuje mimořádná výstava „Bombensicher! Kunstversteck Weesenstein 1945“.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/weesenstein | www.schloss-weesenstein.de/cs


KLÁŠTERNÍ PARK ALTZELLA: květinová a zahradní výstava | 30.6.–1.7.2018

V bývalém cisterciáckém opatství Altzella se ve dnech 30. června a 1. července 2018 koná tradiční květinářská a zahrádkářská výstava. Svůj pestrý sortiment zde nabízejí umělečtí řemeslníci, šlechtitelé, floristé, zahrádkáři, pěstitelé rarit a další specialisté. Ti návštěvníkům rádi poskytnou i odbornou radu. Zahradní přehlídka je doprovázena živou hudbou, odbornými přednáškami zahradní akademie a také kulinářskými hody. Vrcholem akce bude floristická výstava v někdejším klášterním refektáři budovy Konversenhaus. Umělecky naaranžované květiny regionálních květinářů oživí středověké prostory a vytvoří příjemnou atmosféru nadcházejícího léta. Zahradní výstava v parku kláštera Altzella s více jak stovkou vystavovatelů je jednou z nejrozsáhlejších akcí svého druhu v Sasku. Jednotlivé vstupné na zahradnickou výstavu je 6 euro, zlevněné za 3 eura, a platí i na vstup do celého areálu kláštera. Když se nekoná zahradní výstava, stojí vstupenky do klášterního parku Altzella se skupinovou slevou 3 € na osobu (pro skupiny od 15 osob). Kombinovaná skupinová vstupenka do klášterního parku Klosterpark na zámek Nossen stojí 5 €, děti do 6 do 16 let platí 1 €.

Malebný klášterní park Altzella se svými dvě stě let starými stromy působí dnes neméně romanticky jako za časů, kdy inspiroval malíře Caspera Davida Friedricha, jednoho z klíčových představitelů německého romantismu. Ruina v dávných dobách velmi vlivného kláštera (1175–1510), je dnes již jen tajuplným svědkem dlouhé saské historie.

Když se saská knížata přiklonila k reformačním tendencím a učení Martina Luthera podnítilo šíření reformační hnutí v zemi, byl zpečetěn nejen osud kláštera v Alzelle, ale i všech dalších papeži věrných klášterů v Sasku. Zůstaly po nich jen osiřelé stavby.

Stalo se tak i v klášteře Altzella poté, co saský kníže Jindřich Pobožný (Heinrich der Fromme) nařídil »sekularizaci« tamního cisterciáckého kláštera. Areál obhospodařovaný mnichy od roku 1175 od té doby chátral a kameny jeho někdejších zdí byly použity na jiné stavby. Knihovnu obsahující téměř tisíc drahocenných svazků získala univerzita v Lipsku.

Avšak Altzella byla také rodovým pohřebištěm Wettinských knížat. Proto zájem drážďanského dvora o tyto prostory neopadl úplně. Kurfiřt a saský král Friedrich August III. zde v roce 1787 zřídil mauzoleum ve stylu raného klasicismu a jeho umělecký zahradník Johann Friedrich Hübler založil kolem rodinné hrobky saských šlechticů romantický krajinný park.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/altzella | www.kloster-altzella.de/cs | www.kloster-altzella.de/de/veranstaltungen-ausstellungen/detailseite/event/blumen-und-gartenschau-altzella/8643/ (DE) | www.gartenschau-altzella.de (DE)


ZÁMEK PILLNITZ: prastará kamélie v zámecké zahradě únor-duben | Víkend barokních her 25.–26.8.2018

V pillnitzké zámecké zahradě roste již více než dvě století stará kamélie. Nyní je vysoká 8,60 metrů a průměr má téměř 11 metrů. V době rozkvětu od poloviny února do dubna ji zdobí desítky tisíc zvonovitých a karmínových květů. Prohlédnout si ji je možné ze všech stran z ochozů skleníku. Každý rok se v tomto období prodávají odřezky této legendární rostliny, takže si návštěvníci malý kousek pillnitzké zámecké zahrady mohou odnést s sebou domů. Vstup do parku během letní sezony 3 eura, skupiny nad deset osob za 2,50 . Do 16 let zdarma. Během zimní zdarma.

TIP NA LETNÍ VÍKEND: Zámek a park Pillnitz, původně letní rezidence saského dvora, sloužil již od svého založení k odpočinku, hrám a oslavám. Nyní je zámecký park Pillnitz k této tradici opět vrací a zve na víkend věnovaný barokním hrám, o víkendu 25.–26.8. 2018 (9:30–18:30), při němž si návštěvníci mohou tyto historické dřevěné hry v barokním stylu sami zahrát. Bude tu například solitér, labyrintové hry, hra s dřevěnými koulemi na tyčích. Pravidla her nejsou složitá a po chvíli přihlížení je zajisté každý pochopí. U každé hry budou různé kostýmované historické osobnosti dávat návštěvníkům rady ohledně pravidel a herních technik. Jednotlivé vstupné je 5 euro, zlevněné vstupné a skupiny nad deset osob za 3,50 eura. Do 16 let zdarma.

August Silný daroval zámek a park Pillnitz své metrese, jak se tehdy oficiální milence říkalo, hraběnce z Coselu. Slavil zde opulentní slavnosti a celebroval svou vášeň pro tehdy tak moderní čínský styl. O příležitost k oslavám nebyla v Pillnitz nikdy nouze: lovy tetřevů a volavek, jmeniny, narozeniny, střelecký festival, svatba na statku, vinobraní či vinařské slavnosti. V celém zámku a parku byly rozestavěny různé hry, svým způsobem to byl takový "barokní Disneyland". Šlo pouze o zábavu dvořanů a šlechtické společnosti s kostýmy a hrami, jako například kuželky, houpačky, kolotoče či skluzavky.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/pillnitz | www.drazdany.info/kamelie | www.schlosspillnitz.de/cs


ZÁMEK MORITZBURG: výstava o Popelce celá v češtině bude i v zimní sezóně 2018/19

Oblíbená výstava „Tři oříšky pro Popelku“ se bude konat i v příští zimní sezóně, tj. od poloviny listopadu 2018 do února 2019. Zámek Moritzburg je jedním z autentických míst, kde se kultovní film v roce 1973 natáčel. Pro mnoho velkých i malých princezen a pohádkových princů se jeho návštěva vánočním stala pravidelným zimním rituálem. Výstava je celá v češtině.

V aktuální zimní sezóně je výstava otevřená až do 25. února 2018. Vstupenka na výstavu platí i do barokních zámeckých komnat. Jednotlivé vstupné je 8 €, zlevněné 6,50 €, děti od 6 do 16 let 1 €. Vstupenky lze zakoupit se skupinovou slevou, od 15 osob stojí 6,50 € na osobu. Rezervace pro cestovní kanceláře se domlouvají přes tzv. "Besucherservice", telefon: +49 35207 87318, kontaktní osoba je paní Manuela Hillig,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/moritzburg | www.schloss-moritzburg.de/cs | www.drazdany.info/popelka


Královské lázně BAD ELSTER: přehlídka ušlechtilých koní a historický kočárů | neděle 20.5.2018 10–17 h

{youtube}LOaZK4Rmthw{/youtube}

O letniční neděli, dne 20.5.2018 10–17 h se koná tradiční »Equipage«, přehlídka ušlechtilých koní a historických kočárů tažených koňskými spřeženími. Každý rok se dopoledne koná velká tradiční jízda koňských spřežení a odpoledne je pak v parku Paul-Schindel-Park program pro celou rodinu.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/bad-elster (CS) | https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/kralovsky-areal-lazni-bad-elster/ (CS) | https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/kralovsky-areal-lazni-bad-elster/ (DE)

www.badelster.de (DE) | www.youtube.com/watch?v=LOaZK4Rmthw (YouTube video DE)