ZÁMEK ALBRECHTSBURG: Stálá výstava »Trendsetter od roku 1471« a bienále porcelánu 12.8.–4.11.2018

Albrechtsburg je první v Německu postavený zámek. Jeho pozdně gotická architektura je dodnes ohromující. Světlé fasády a velká okna v kontrastu s tmavým gotickým dómem v pozadí se zrcadlí na hladině Labe a vytváří dokonalé panorama. Na třech podlažích láká na zámek návštěvníky rozsáhlá expozice »Zámek Albrechtsburg - Trendsetter od roku 1471« o historii evropského porcelánu. Český audioguide je v ceně vstupenky. Vstupenky lze zakoupit se skupinovou slevou, od 15 osob stojí 6,50 € na osobu, od 15 žáků 3 €. Vyplatí se navštívit i sousední dóm, mistrovské dílo gotiky. Nebo jít na procházku historickým centrem Míšně. Cesta dolů k novodobé míšeňské porcelánce trvá zhruba dvacet minut. Na prohlídku muzea porcelánu v míšeňské manufaktuře i expozice na zámku Albrechtsburg existuje zvýhodněná kombinovaná vstupenka (14 €, zlevněná 7 €, rodinná 30 €).

Od 12. srpna do 4. listopadu 2018 se na zámku Albrechtsburg koná mezinárodní bienále porcelánu. Pro bienále je na stálé výstavě vyhrazeno sedm místností o celkové ploše 400 m². Platí vstupenka na výstavu »Zámek Albrechtsburg - Trendsetter od roku 1471«.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/albrechtsburg | www.albrechtsburg-meissen.de/cs | www.drazdany.info/meissen


ZÁMEK WEESENSTEIN: Mimořádná výstava »Bombensicher! Umění v bezpečí na zámku Weesenstein v roce 1945« | 24.3.–3.10.2018

Zámek Weesenstein má pro návštěvníky audioprůvodce v českém, německém a anglickém jazyce (2 €). Na celkem 25 stanovištích v zámeckých budovách se návštěvník dozví nejen zajímavosti o stavbě zámku a jeho historii, ale i poutavé příběhy a legendy. Nově nabízí zámek Weesenstein i speciální audioprůvodce s verzí pro děti. Vstupenky lze zakoupit se skupinovou slevou, od 15 osob stojí 4,50 € na osobu, od 15 žáků 2 €.

Od 24. března do 3. října 2018 se na zámku Weesenstein bude konat mimořádná výstava. Velkolepé obrazy mezi mohutnými hradními zdmi a v tmavých sklepeních? Ušlechtilý porcelán, jemné kresby, drahé knihy a cenné hodiny uzamčené v dřevěných bednách? V roce 2018, k 700. výročí prvních písemných zmínek o zámku, se na Weesensteinu koná vzrušující výstava o tom, jak zámek během druhé světové války posloužil jako skrýš uměleckých pokladů.

Jak se válka přibližovala k hranicím Německa, bylo nutné najít bezpečná místa mimo velká města. V úvahu připadaly četné saské hrady, zámky a panská sídla. Kromě míšeňského Albrechtsburgu a pevnosti Königstein byl jeden hlavních depozitářů založen i na zámku Weesenstein.

Další úloha připadla zámku po zníčení Drážďan. Drážďanské umělecké sbírky, tehdejší nacistické Führermuseum Linz a ministerstvo umění a kultury dočasně přemístily svá sídla na zámek Weesenstein.

Dramatické časy v posledních letech války a v poválečném období, kdy bylo nutné uschovat nenahraditelné umělecké dědictví a historické poklady před ničivým válečným děním přibližuje mimořádná výstava „Bombensicher! Kunstversteck Weesenstein 1945“.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/weesenstein | www.schloss-weesenstein.de/cs


KLÁŠTERNÍ PARK ALTZELLA: květinová a zahradní výstava | 30.6.–1.7.2018

V bývalém cisterciáckém opatství Altzella se ve dnech 30. června a 1. července 2018 koná tradiční květinářská a zahrádkářská výstava. Svůj pestrý sortiment zde nabízejí umělečtí řemeslníci, šlechtitelé, floristé, zahrádkáři, pěstitelé rarit a další specialisté. Ti návštěvníkům rádi poskytnou i odbornou radu. Zahradní přehlídka je doprovázena živou hudbou, odbornými přednáškami zahradní akademie a také kulinářskými hody. Vrcholem akce bude floristická výstava v někdejším klášterním refektáři budovy Konversenhaus. Umělecky naaranžované květiny regionálních květinářů oživí středověké prostory a vytvoří příjemnou atmosféru nadcházejícího léta. Zahradní výstava v parku kláštera Altzella s více jak stovkou vystavovatelů je jednou z nejrozsáhlejších akcí svého druhu v Sasku. Jednotlivé vstupné na zahradnickou výstavu je 6 euro, zlevněné za 3 eura, a platí i na vstup do celého areálu kláštera. Když se nekoná zahradní výstava, stojí vstupenky do klášterního parku Altzella se skupinovou slevou 3 € na osobu (pro skupiny od 15 osob). Kombinovaná skupinová vstupenka do klášterního parku Klosterpark na zámek Nossen stojí 5 €, děti do 6 do 16 let platí 1 €.

Malebný klášterní park Altzella se svými dvě stě let starými stromy působí dnes neméně romanticky jako za časů, kdy inspiroval malíře Caspera Davida Friedricha, jednoho z klíčových představitelů německého romantismu. Ruina v dávných dobách velmi vlivného kláštera (1175–1510), je dnes již jen tajuplným svědkem dlouhé saské historie.

Když se saská knížata přiklonila k reformačním tendencím a učení Martina Luthera podnítilo šíření reformační hnutí v zemi, byl zpečetěn nejen osud kláštera v Alzelle, ale i všech dalších papeži věrných klášterů v Sasku. Zůstaly po nich jen osiřelé stavby.

Stalo se tak i v klášteře Altzella poté, co saský kníže Jindřich Pobožný (Heinrich der Fromme) nařídil »sekularizaci« tamního cisterciáckého kláštera. Areál obhospodařovaný mnichy od roku 1175 od té doby chátral a kameny jeho někdejších zdí byly použity na jiné stavby. Knihovnu obsahující téměř tisíc drahocenných svazků získala univerzita v Lipsku.

Avšak Altzella byla také rodovým pohřebištěm Wettinských knížat. Proto zájem drážďanského dvora o tyto prostory neopadl úplně. Kurfiřt a saský král Friedrich August III. zde v roce 1787 zřídil mauzoleum ve stylu raného klasicismu a jeho umělecký zahradník Johann Friedrich Hübler založil kolem rodinné hrobky saských šlechticů romantický krajinný park.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/altzella | www.kloster-altzella.de/cs | www.kloster-altzella.de/de/veranstaltungen-ausstellungen/detailseite/event/blumen-und-gartenschau-altzella/8643/ (DE) | www.gartenschau-altzella.de (DE)


ZÁMEK PILLNITZ: prastará kamélie v zámecké zahradě únor-duben | Víkend barokních her 25.–26.8.2018

V pillnitzké zámecké zahradě roste již více než dvě století stará kamélie. Nyní je vysoká 8,60 metrů a průměr má téměř 11 metrů. V době rozkvětu od poloviny února do dubna ji zdobí desítky tisíc zvonovitých a karmínových květů. Prohlédnout si ji je možné ze všech stran z ochozů skleníku. Každý rok se v tomto období prodávají odřezky této legendární rostliny, takže si návštěvníci malý kousek pillnitzké zámecké zahrady mohou odnést s sebou domů. Vstup do parku během letní sezony 3 eura, skupiny nad deset osob za 2,50 . Do 16 let zdarma. Během zimní zdarma.

TIP NA LETNÍ VÍKEND: Zámek a park Pillnitz, původně letní rezidence saského dvora, sloužil již od svého založení k odpočinku, hrám a oslavám. Nyní je zámecký park Pillnitz k této tradici opět vrací a zve na víkend věnovaný barokním hrám, o víkendu 25.–26.8. 2018 (9:30–18:30), při němž si návštěvníci mohou tyto historické dřevěné hry v barokním stylu sami zahrát. Bude tu například solitér, labyrintové hry, hra s dřevěnými koulemi na tyčích. Pravidla her nejsou složitá a po chvíli přihlížení je zajisté každý pochopí. U každé hry budou různé kostýmované historické osobnosti dávat návštěvníkům rady ohledně pravidel a herních technik. Jednotlivé vstupné je 5 euro, zlevněné vstupné a skupiny nad deset osob za 3,50 eura. Do 16 let zdarma.

August Silný daroval zámek a park Pillnitz své metrese, jak se tehdy oficiální milence říkalo, hraběnce z Coselu. Slavil zde opulentní slavnosti a celebroval svou vášeň pro tehdy tak moderní čínský styl. O příležitost k oslavám nebyla v Pillnitz nikdy nouze: lovy tetřevů a volavek, jmeniny, narozeniny, střelecký festival, svatba na statku, vinobraní či vinařské slavnosti. V celém zámku a parku byly rozestavěny různé hry, svým způsobem to byl takový "barokní Disneyland". Šlo pouze o zábavu dvořanů a šlechtické společnosti s kostýmy a hrami, jako například kuželky, houpačky, kolotoče či skluzavky.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/pillnitz | www.drazdany.info/kamelie | www.schlosspillnitz.de/cs


ZÁMEK MORITZBURG: výstava o Popelce celá v češtině bude i v zimní sezóně 2018/19

Oblíbená výstava „Tři oříšky pro Popelku“ se bude konat i v příští zimní sezóně, tj. od poloviny listopadu 2018 do února 2019. Zámek Moritzburg je jedním z autentických míst, kde se kultovní film v roce 1973 natáčel. Pro mnoho velkých i malých princezen a pohádkových princů se jeho návštěva vánočním stala pravidelným zimním rituálem. Výstava je celá v češtině.

V aktuální zimní sezóně je výstava otevřená až do 25. února 2018. Vstupenka na výstavu platí i do barokních zámeckých komnat. Jednotlivé vstupné je 8 €, zlevněné 6,50 €, děti od 6 do 16 let 1 €. Vstupenky lze zakoupit se skupinovou slevou, od 15 osob stojí 6,50 € na osobu. Rezervace pro cestovní kanceláře se domlouvají přes tzv. "Besucherservice", telefon: +49 35207 87318, kontaktní osoba je paní Manuela Hillig,  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/moritzburg | www.schloss-moritzburg.de/cs | www.drazdany.info/popelka


Královské lázně BAD ELSTER: přehlídka ušlechtilých koní a historický kočárů | neděle 20.5.2018 10–17 h

O letniční neděli, dne 20.5.2018 10–17 h se koná tradiční »Equipage«, přehlídka ušlechtilých koní a historických kočárů tažených koňskými spřeženími. Každý rok se dopoledne koná velká tradiční jízda koňských spřežení a odpoledne je pak v parku Paul-Schindel-Park program pro celou rodinu.

INFORMACE V ČEŠTINĚ: www.drazdany.info/bad-elster (CS) | https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/kralovsky-areal-lazni-bad-elster/ (CS) | https://www.schloesserland-sachsen.de/cs/zamky-hrady-a-zahrady/kralovsky-areal-lazni-bad-elster/ (DE)

www.badelster.de (DE) | www.youtube.com/watch?v=LOaZK4Rmthw (YouTube video DE) 

Pevnost Königstein nad řekou Labe v Saském Švýcarsku. | foto © Festung Königstein, Procopter

Pevnost Königstein je pro svou dobrou přístupnost, vybavenost a kvalitní služby oblíbeným cílem zájezdových autobusů. Pevnost leží v půvabné krajině Labských pískovců (Elbsandsteingebirge) a Saského Švýcarska mezi českými hranicemi a zemským hlavním městem Drážďany. Ročně sem dorazí sta tisíce návštěvníků.

Příjemně ztvárněné vánoční trhy v pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku představují romantickou alternativu k předvánočnímu shonu velkých měst © Festung Königstein gGmbH

Königsteinský vánoční trh je otevřený o prvních třech adventních víkendech, a sice v sobotu a v neděli vždy 11–19 hodin. Na vánoční trh se neplatí žádné vstupné, ale je nutné zaplatit běžné vstupné do pevnosti. Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také všechny vnitřní prostory pevnosti.  V areálu pevnosti bude postaveno 70 stánků řemeslníků a obchodníků, z toho přibližně ¼ v podzemních kasematech.

Už je čas – Popelka láká na zámek Moritzburg. Od 18. listopadu 2017 do 25. února 2018 je otevřena pohádková výstava „Tři oříšky pro Popelku“ na autentickém místě, kde se kultovní film z roku 1973 natáčel. Pro mnoho velkých i malých princezen a pohádkových princů je návštěva vánočním a zimním rituálem. Výstava o Popelce se tu totiž letos koná už po sedmé. Letošní novinkou je nově koncipovaná závěrečná komnata, která je věnována romantické lásce. Novinkou na barokním zámku je letos rovněž znovu otevřený Kamenný sál (Steinsaal) se sbírkou loveckých trofejí.

Kdo se trefí? Virtuální katapult je jedním z interaktivních exponátů stálé výstavy na pevnosti Königstein © Matthias Hultsch, Festung Königstein

Na saské pevnosti Königstein nedaleko českých hranic jsou popisky ke všem výstavám v češtině. Mají tam český audioguide, dokonce i verzi pro děti. Ale to není zdaleka všechno. Na stálé výstavě "In lapide regis / Na Kameni Králově" se děti mohou převléci do barokních kostýmů, vyzkoušet si přetěžkou rytířskou helmu, zazpívat písničku o pevnosti, vystřelit z virtuálního katapultu, či sami postavit pevnost z barevné stavebnice. A za odměnu pak třeba ochutnat koláč velký jako kolo od vozu ve starobylé pevnostní pekárně.