Foto: Slavnostní nakrojení štoly během zahájení Štrýclmarktu. Nejedná se ale o obří štolu - ta se představí až během Štolové slavnosti. © Mike Schiller, Meidresden.de

Následující informace se vztahují k roku v 2018. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Hlavní drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt začíná každým rokem před prvním adventem. Letos je to ve středu 27. listopadu. U příležitosti zahájení 584. Štrýclmarktu se jako každý rok bude konat slavnostní ekumenická bohoslužba v drážďanském kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt. Bohoslužbu již tradičně hudebně doprovází známý chlapecký pěvecký sbor Dresdner Kreuzchor. V kostele je místo pro 3000 hostů a vstup je volný. V 16 hodin bude slavnostní zahájení pokračovat na pódiu přímo na náměstí Altmarkt. Představitelé města nakrojí vánoční drážďanskou štolu, která je předzvěstí Štolové slavnosti konané v sobotu 8. prosince, při níž se na náměstí Altmarkt bude krájet několikatunová obří štola. Štola, která se krájí na zahájení Štrýclmarktu není tedy ta známá obří štola, která se prezentuje až v rámci slavnostního průvodu. Je to spíše její menší příbuzná - zvláštností je, že každý rok je o jeden milimetr delší, tento rok 2018 milimetrů.

Po slavnostním zahájení se roztočí 14metrová krušnohorská vánoční pyramida, která je jedním ze symbolů saských vánoc a se svými více než 14 metry byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů. A v cca 250 slavnostně vyzdobených stáncích se začnou prodávat nejen vánoční pochoutky, ale i regionální řemeslné výrobky, jako třeba krušnohorské řezbářské umění, plavenská krajka či svítící tzv. ochranovské hvězdy.

Letošní Štrýcmarkt nabídne návštěvníkům bohatý program. Zlatým hřebem je již po čtyřiadvacáté oblíbená Štolová slavnost tzv. »Stollenfest« v sobotu 8. prosince 2018. Centrum Drážďan očekává v den této slavnosti přes sto padesát tisíc návštěvníků sledujících průvod, jehož součástí je i letos povoz tažený koňským čtyřspřežím vezoucí více než třítunovou obří štolu. Průvod bude zakončen na Štrýclmarktu (tj. na náměstí Altmarkt), kde přítomní pekaři obří štolu rozprodají návštěvníkům. Drážďanská štola, německy »Dresdner Christstollen®« je patrně nejslavnějším značkovým produktem z Drážďan.

Štrýclmarkt potrvá až do Štědrého dne do 14 h. Otevřeno bude každý den od 10 do 21 hodin. O dvě hodiny déle, tj. do 23 hodin, bude Štrýclmarkt otevřen v pátek před třetím adventním víkendem v rámci akce nazvané »Sternstunden« (Hvězdné hodiny). V tento páteční večer mohou návštěvníci na vánočním trhu zažít velkolepou hru světel a potkat magické bytosti v kostýmech.

Na ostatní adventní víkendy je připraven pódiový program (v němčině). První advent je věnován tradičním saským vánočním výrobkům, tzv. Pflaumentoffelovi - tedy kominíčkovi ze sušených švestek - a pulsnitzkému perníku. A o třetím adventu se program na pódiu věnuje tradiční krušnohorské vánoční pyramidě a vánočnímu obloukovému svícnu.

V rohu náměstí u kostela Kreuzkirche najdete kouzelný vánoční svět pro děti. Od 1. prosince tu Mikuláš, tedy vlastně německý »Weihnachtsmann« čili vánoční muž, denně v 16:15 otevře jedno okénko adventního kalendáře a poví k němu krátký příběh (bohužel v němčině). Poslední okénko otevře na Štědrý den již ve 12:45, jelikož Štědrý den je posledním dnem vánočního trhu Štrýclmarkt a ve 14 hodin všechny stánky zavřou.  V domečku »Pflaumentoffelhaus« mohou děti vyrábět vánoční ozdoby a dárky, v perníkové chaloupce »Knusperhaus« zdobit perníčky, v pekárničce »Weihnachtsbäckerei« péct vánoční cukroví nebo ve skřítkově domečku »Wichtelhaus« sledovat animované filmy a pohádky. Nebo se povozit na malé železnici. Štrýclmarkt nabízí všem dětem spoustu milých zážitků.

Ve stánku turistických informací v severovýchodním rohu náměstí budou zdarma k dostání české vánoční brožury s informacemi o akcích ve vánočních Drážďanech. Brožury jsou k dispozici kromě češtiny a němčiny rovněž v ruštině, polštině a angličtině. Tomu, kdo hledá vhodný dárek pro své známé či zaměstnance, může přijít vhod možnost koupit dárkové poukazy ve formě platidla »Striezeltaler«. Tyto dárkové tolary mají hodnotu 1 €. Balíček s jedenácti tolary stojí 10 €. K dostání jsou v informacích (platí jen do 24.12.2018). Kdo chce své známé či kolegy pozvat na osobitou akci, má možnost si každý den od 19 hodin pronajmout perníkovou chaloupku »Knusperhaus«, kde je místo asi pro 12 lidí. Rezervace na telefonu +49 (0)351 50150210.

KDY: 29.11.–24.12.2017 | denně 10–21 h | 15.12.2017 10–23 h | 24.12.2017 jen do 14 h

UDÁLOSTI: slavnostní zahájení 29.11.2017 v 16 h | bohoslužba v kostele Kreuzkirche 29.11.2017 v 15 h | hlavní událostí Striezelmarktu bude 24. Štolová slavnost »Stollenfest« 9.12.2017 | Prodejní neděle v centru Drážďan 10.12.2017

KDE: náměstí Altmarkt, Drážďany

KE STAŽENÍ: vánoční brožura (česky, EN, DE, RU...) | vánoční leták (pdf, 1,9 MB, česky, RU, PL) | detailní německý program Striezelmarktu (pdf, 3,6 MB, německy)

www.striezelmarkt.cz (CZ) | www.dresden.de/striezelmarkt (DE)

Další informace o Štrýclmarktu

Aktuální informace v češtině viz www.drazdany.info/vanoce

Aktuální informace v němčině, úplný program a plánek trhu viz www.dresden.de/striezelmarkt

Česká verze oblíbené drážďanské vánoční brožury s programem a akcemi pro rok 2018 ke stažení zde: www.drazdany.info/vanocni-brozura

Fotogalerie

DE: Eröffnungs-Zeremonie und Ökumenischer Gottesdienst – 584. Striezelmarkt