Vytisknout
Kategorie: Krušné hory - úzkokolejky

Slavnost v údolí řeky Weisseritz

Weißeritztalbahn, česky Weisseritzská údolní dráha byla uvedena do provozu již 3. září 1883, čím se stala nejstarší německou úzkokolejkou, která je dodnes v provozu. Její 26 kilometrů dlouhá trasa vedla dříve z Freitalu-Hainsbergu přes Dippoldiswalde do městečka Kurort Kipsdorf. V roce 2017 (od 17.6.) má k v úseku Freital-Hainsberg a Dippoldiswalde přibýt i zbývající část původní trati z Dippoldiswalde na nádratí Kurort Kipsdorf. Šestkrát denně jezdí úzkokolejka malebným údolím Rabenauer Grund, kolem přehrady Malter až do krajiny východního Krušnohoří. Od května do poloviny října dokonce s jedním otevřeným vyhlídkovým wagónem. Každoročně o třetím červencovém víkendu se na trase úzkokolejky koná slavnost "Schmalspurbahn-Festival" s velkým sobotní ohňostrojem u přehrady Malter (zpravidla 22:30).

Úzkokolejka Weisseritztalbahn

PROVOZNÍ DOBA: viz www.weisseritztalbahn.com/fahrplan-tarif/ (DE) |

TRASA: Freital-Hainsberg -  Dippoldiswalde ( - Kurort Kipsdorf - od května 2017)

JÍZDNÉ: viz www.weisseritztalbahn.com/fahrplan-tarif/ (DE) | Celodenní rodinná jízdenka "Familienkarte" v úseku z nádraží Freital-Hainsberg do Dippoldiswalde pro dva dospělé a až čtyři děti do 14 let je 38 euro. Děti mladší pěti let zdarma.

www.vvo-online.de/cs/ (CZ | DE) | www.weisseritztalbahn.com (DE) | www.drazdany.info/weisseritztalbahn (CZ) | jízdní řád na www.weisseritztalbahn.com/fahrplan-tarif/#c373 (DE)

Slavnost úzkokolejky "Schmalspurbahn-Festival"

KDY: každoročně o třetím červencovém víkendu, tj. 15.–16.07.2017

KDE:  Na trase mezi nádražím Freital-Hainsberg a Dippoldiswalde. Na nádraží Malter bude v sobotu cca od 11 h dopoledne výstava automobilových veteránů. Na sobotní večer (cca 22:30) je plánován velký ohňostroj u přehrady Malter. (Od pátku do soboty 14.7. se současně koná i letní hudební festival. Informace v němčině viz http://malter-in-flammen.de | DE)

akce zdarma, cena jízdenek viz www.weisseritztalbahn.com

www.weisseritztalbahn.com/aktuelles/v/a/4-schmalspurbahn-festival-entlang-der-weisseritztalbahn/26/ (DE)

Trasa úzkokolejky Weisseritztalbahn

Trasa úzkokolejky Weisseritztalbahn © SDGmbH

Ceník úzkokolejky Weisseritztalbahn

Weisseritztalbahn© SDGmbH

Weisseritztalbahn - německý text

Weißeritztalbahn - Inbetriebnahme 3. September 1883 und damit Deutschlands älteste noch betriebene Schmalspurbahn. Ursprüngliche Steckenlänge 26 km. Ab 17.6. 2017: Wiederinbetriebnahme der Stecke in voller Länge, also bis Kurort Kipsdorf. Bis zu 6 Züge täglich. Ab Mai bis Mitte Oktober ein offener Aussichtswagen. Jedes Jahr am dritten Juli-Wochenende das große Schmalspurbahn-Festival mit einem Höhenfeuerwerk an der Tallsperre Malter (i.d.R. 22:30.). Schmalspurbahn-Festival - Eintritt frei. Fahrpreisbeispiel: Familientageskarte Freital-Hainsberg bis Dippoldiswalde 38 Euro, unter 5 Jahre kostenlos. Am Freitag und Samstag findet gleichzeitig an der Tallsperre Malter ein Musik-Festival statt. 


ÚZKOKOLEJKY V KRUŠNÝCH HORÁCH: kalendář akcí "Erlebnissommer" aneb úzkokolejky a automobilové veterány

Letnice 2017

3.–5. červen 2017 Úzkokolejka Pressnitztalbahn: Městská a nádražní slavnost ve městě Jöhstadt, výstava modelové železnice. www.drazdany.info/p-bahn (CZ) Provoz výletního autobusu "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal".

4.–5. červen 2017 Slavnost na někdejším nádraží Grossrückerswalde, v muzeu Pressnitztalmuseum (Niederschmiedeberg) výstava k 125. výročí úzkokolejky Pressnitztalbahn

Víkend 8.–9. červenec 2017

Stálá výstava s železničním modelem krajiny Krušných hor v 80. letech 20. století - 30 vlaků na 770 m2 výstavní plochy "Modellbahnland Erzgebirge" (denně 10–17 h, pondělí zavřeno, dospělí 9,60 euro, rodinná vstupenka 23 euro, Mittelweg 4, 09488 Thermalbad Wiesenbad, OT Schönfeld) Do srpna je o víkendech otevřená rovněž mimořádná výstava historických modelů "Könige der Berge" (Horští králové) Otevřeno o víkendech a německých svátcích 13-17 h.

Jízdy dieselového vlaku "Schlossexpres nach Schlettau" (Zámecký expres do Schlettau) na krušnohorské výletní dráze "Erzgebirgische Aussichtsbahn" www.erzgebirgische-aussichtsbahn.de  (DE)

Úzkokolejka Pressnitztalbahn: Jízdy dieselového vlaku a předvádění stavby kolejí na nádraží Steinbach www.drazdany.info/p-bahn (CZ). Provoz výletního autobusu "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal"

Víkend 15.–16. červenec 2017

Úzkokolejka Weißeritztalbahn - slavnost "Schmalspurbahn-Festival" na trati ze stanice Freiberg-Hainsberg do Dippoldiswalde www.drazdany.info/w-bahn (CZ).

Víkend 12.–13. srpen 2017

"SommerOldies" v městečku Zwönitz - rock'n'roll a automobiloví veteráni z padesátých let. Slavnost se koná jednou za dva roky, další ročníky jsou 2019, 2021... Informace v němčině viz http://sommeroldies.zwoenitz.de (DE)

Slavnost k 120. výročí úzkokolejky Fichtelbergbahn na nádraží Cranzahl a Kurort Oberwiesenthal www.drazdany.info/f-bahn (CZ). Zároveň se v městečku Cranzahl koná i tradiční slavnost a řemeslnický trh.

Mapa úzkokolejek a železničních spojení v Krušných horách s kalendářem akcí

Letáky ke stažení

KRUŠNÉ HORY: úzkokolejky a automobiloví veteráni - kalendář akcí "Erlebnissommer" (PDF 5 MB, německy) http://www.erzgebirge-tourismus.de/fileadmin/user_upload/Eisenbahnsommer_2017_Endstand.pdf | ALTERNATIVNÍ DOWNLOAD

Krušnohorská vyhlídková dráha "Erzgebirgische Aussichtsbahn" 2017 s kalendářem akcí a turistickými zajímavostmi - český leták www.drazdany.info/images/stories/2017-05-17_erzgebirgische-aussichtsbahn-cesky-letak.pdf  (PDF 0.4 MB, česky)

Slevová karta ErzgebirgsCard (PDF 3,5 MB, německy) http://www.erzgebirge-tourismus.de/fileadmin/user_upload/pdf_cd/Freizeitfuehrer%20ErzgebirgsCard%202017.pdf

Fichtelbergská dráha - obecné informace (PDF 1,3 MB, německy)
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Fichtelbergbahn/fichtelbergbahn_faltblatt_2015.pdf

Pressnitzská dráha - obecné informace, kalendář akcí 2017 (PDF 2,8 MB, německy)
http://www.pressnitztalbahn.de/press/show/pdf/2017-00-00_igp-flyer-de.pdf

Pressnitzská dráha - obecné informace, kalendář akcí 2017 český leták  www.drazdany.info/images/stories/2017-05-17_pressnitztalbahn_cesky-letak.pdf (PDF 0.4 MB, česky)

Weisseritzská dráha - obecné informace (PDF 1,3 MB, německy)
http://www.weisseritztalbahn.com/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Weisseritztalbahn/weisseritztalbahn_flyer_2016.pdf

Weisseritzská dráha - kalendář akcí  (PDF 4,3 MB, německy)
http://www.weisseritztalbahn.com/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_Weisseritztalbahn/Weisseritztalbahn_Veranstaltungsvorschau_2017.pdf

Vlakové spojení Cranzahl - Vejprty - Chomutov jezdí o víkendech a svátcích 29.4.-1.10.2017 (PDF 1,3 MB, německy)
http://www.erzgebirgsbahn.de/erzgebirgsbahn/view/mdb/erzgebirgsbahn/aktuelles/pdf/2017/mdb_246532_flyer-saisonverkehr-2017_ohne_sev_final.pdf

Úzkokolejky letáky - česky, anglicky, polsky, rusky (PDF ca. 1 MB)
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_czech.pdf
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_english.pdf
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_polish.pdf
http://www.fichtelbergbahn.de/fileadmin/user_upload/pdf/PDF_SDG/sdg_faltblatt_russian.pdf

KRUŠNÉ HORY: úzkokolejky a automobiloví veteráni "Erlebnissommer"

KDY: 2017 od jara do podzimu

KDE: na saské straně Krušných hor ve spolupráci se svazem Tourismusverband Erzgebirge e.V., Adam-Ries-Straße 16, 09456 Annaberg-Buchholz

www.drazdany.info/krusne-hory  (CZ) | www.erzgebirge-tourismus.de/eisenbahn-oldtimer/eisenbahn-und-oldtimer-erlebnissommer-2017 (DE)

Německý text

Erlebnisse der besonderen Art hält der Erzgebirgische Eisenbahn- und Oldtimer-Erlebnissommer 2017 für Sie bereit. Erkunden Sie das Erzgebirge mit seiner Vielfalt an Eisenbahnen und Oldtimern! Erleben Sie Eisenbahnen, Museen, Modellbahnanlagen und Schmalspurbahnen der Region sowie erzgebirgsweite Veranstaltungen mit vielen Programmpunkten für Groß und Klein und vieles andere mehr. Wichtige Termine. 08. & 09. Juli: Modellbahnland Erzgebirge mit Sonderausstellung | 08. & 09. Juli: Dieselzugfahrten der Erzgebirgischen Aussichtsbahn | 08. & 09. Juli: 125 Jahre Preßnitztalbahn & 25 Jahre Museumsbahnbetrieb | 15. & 16. Juli: Schmalspurbahn-Festival auf der Weißeritztalbahn | 12. & 13. August: SommerOldies in Zwönitz | 12. & 13. August: Fichtelbergbahn