Na Štrýclmarktu můžete ochutnat i saské bílé svařené víno, třeba z vinařství zámku Wackerbarth © Schloss Wackerbarth

Asi každý má vánoční trhy spojené i s vůní svařeného vína. Většinou se nám sice vybaví hrneček horkého červeného vína. Saskou adventní klasikou je však i bílé svařené víno. Tuto vánoční specialitu nabízí na Štrýclmarktu u svého stánku vinařství Wackerbarth, které své horké víno s názvem »Weiß & Heiß« připravuje dle originálního receptu z roku 1834.

Tehdy v zimě pobýval August Raugraf von Wackerbarth na svém barokním zámku. Vinaři z okolí přinesli na podzim své hrozny ke zpracování a víno nyní zrálo ve sklepeních. Ale hrabě hledal něco jiného - nápoj, který by člověka rozehřál. Přidal tedy k vínu šafrán, anýz a granátové jablko a pak ještě dostal spásnou myšlenku a tekutinu zahřál. A tak si připravil bílé svařené víno, které se v Sasku o vánocích a v zimě s oblibou pije dodnes.

Saské vinařství Wackerbarth je známé svou ruční výrobou sektu kvašením v láhvích a je dokonce druhou nejstarší sektovou manufakturou v Německu. Svou horkou vánoční specialitu nabízí vinařství u svého stánku na Štrýclmarktu, ale ochutnat ji můžete i během prohlídky zámku Wackerbarth u Drážďan. Pokud jste přijeli autem, nemusíte zoufat. Můžete si koupit bílé víno lahvové a k tomu směs koření a svařit si víno sami doma.

Během pravidelných prohlídek dnes státního vinařství Zámek Wackerbarth můžete degustovat místní vína a o adventu i ochutnat pravou drážďanskou štolu. Před prohlídkou vinařství se můžete zúčastnit degustace tří vybraných saských vín z produkce zámku Wackerbarth. Čeští návštěvníci mají při těchto prohlídkách k dispozici audioprůvodce, který jim umožní sledovat tématické prohlídky o víně či sektu v češtině (či na přání také v angličtině či ruštině). Po prohlídce vinařství pak na Wackerbarthu návštěvníky pohostí svařeným vínem z vlastní produkce, k němuž bude servírována pravá drážďanská štola.

Recept hraběte Wackerbartha z roku 1834

Originální recept na svařené víno s názvem »Weiß & Heiß« (doslova „bílé a horké“) ze saského vinařství Zámek Wackerbarth

Přísady
750 ml bílého vína
750 ml světlé hroznové šťávy
1 1/2 chemicky neupravené pomeranče
3 hřebíčky
1 1/2 badyán
1 1/2 tyčinky skořice
3 lžíce pomerančového likéru Cointreau
1 1/2 lžičky medu
12 lžiček rumu

Příprava
Pomeranče umyjeme horkou vodou a nakrájíme na plátky. Hřebíček a badyán s plátky pomeranče ohřejeme v hroznové šťávě se skořicí. Přidáme bílé víno. Nyní se směs už nesmí vařit. Nakonec vmícháme Cointreau a osladíme medem. Nalijeme přes sítko do sklenic a podáváme s trochou rumu.

DE: Glühwein »Weiß & Heiß«, Schloss Wackerbarth

KDE: stánek vinařství Wackerbarth na Štrýclmarktu, náměstí Altmarkt, Drážďany | Zámek Wackerbarth: Sächsisches Staatsweingut GmbH, Schloss Wackerbarth, Wackerbarthstraße 1, 01445 Radebeul

KDY: 27.11.–24.12.2014

CENA: hrneček svařeného vína za 2,50 € + 2,50 € záloha za hrneček

INTERNET: www.schloss-wackerbarth.de (CZ | EN | RU | DE) | informace o vinařství Wackerbarth na www.drazdany.info/wackerbarth (CZ) | http://wackerbarth.drazdany.info/presse/zamek-wackerbarth_bile-svarene-vino_DE.pdf (1,6 MB, originální soubor pdf v němčině)

TIP NA VÝLET: Adventní prohlídky zámku Wackerbarth - s degustací tří saských vín a ochutnávkou pravé drážďanské štoly | každý den v období 27.11.–22.12.2014 | začátek prohlídky v 17.30 h (prohlídka bez degustace tří vín začíná až v 18 h), doba trvání 1 resp. 1,5 hodiny | vstupné za osobu 16 € s degustací vín, 11 € bez degustace vín (včetně prohlídky vinařství a recepce »Weiß & Heiß« se svařeným bílým vínem a štolou) | Vánoční trh na zámku Wackerbarth - luxus a exkluzívní dárky ze saských manufaktur | 13.–14. prosince 2014 | sobota 10–19 h | neděle 10–18 h | vstupné 5 € | děti do 16 let zdarma