Mid-Season-Sale v polovině dubna na Prager Strasse v Drážďanech © DRAZDANY.info

Drážďany a určitě i ostatní německá města mají svůj rytmus sezónních a mezisezónních výprodejí. Ty letní začínají už v červnu, kdy má hodně řetězců 20-30procentní slevy na vybrané druhy zboží. Zpravidla dále potom platí, že ze začátku výprodejí je větší výběr, jelikož zboží není ještě tolik rozebrané. Když počkáte déle, tak zase bude zboží levnější, ale už nebudou k dispozici všechny velikosti, barvy apod. Jinak každý obchodník má svou strategii výprodejů, proto se nedá jednoznačně určit, kdy je nejlepší nakupovat. Obecně však bývá největší výprodej na konci července a první dva týdny v srpnu. V září už jsou všude nové podzimní/zimní kolekce. U zimního výprodeje je to tak, že zpravidla začíná už před Vánoci. Krátce po Vánocích chtějí obchody zboží zlevnit, ale zpravidla to nestihnou tak rychle, takže mezi svátky platí ještě původní ceny a k přecenění dojde až začátkem ledna. Největší slevy jsou pak koncem ledna a začátkem února. Koncem února už bývají v obchodech nové jarní kolekce. A ještě jedna zajímavost: v posledních pár letech se v Drážďanech ujal "BLACK FRIDAY", to znamená, že koncem listopadu má hodně řetězců dvou až čtyřdenní slevy jako start pro vánoční nákupy.

Paušální výprodeje, zboží s puntíkem a slevy na slevy

Různé obchody mají různé druhy slev. Cílem je pokaždé, aby si zákazník odnesl z obchodu více věcí než původně zamýšlel. Proto je častým způsobem zlevňování jsou nabídky typu "3 produkty za cenu 2", německy "Drei für zwei". Na tento způsob slev ale pozor, jelikož "zdarma" dostanete ten produkt, který má nejnižší cenu. Tj. když si koupíte dva produkty za 10 euro a jeden za 5 euro, bude výsledná sleva pouze těch pět euro. Tento druh slevy má ještě velmi vypečenou variantu, kdy dostanete 50% slevu na druhý (levnější) produkt, německy "Fünfzig Prozent Rabatt auf den zweiten Artikel". Takové slevy se vyplatí nejvíc, pokud chcete koupit více produktů o zhruba stejné ceně. Pokud má jeden z kupovaných produktů výrazně nižší cenu, moc neušetříte. Někdy bývají slevy, zpravidla 20procentní, zaměřené na "bereits reduzierte Ware" tj. na zboží, které již zlevněné je. Někdy, zpravidla po Vánocích, existují plošné slevy na zboží nějak označené - například barevním puntíkem. Někdy je to tak, že např. zelený puntík znamená 10procentní, žlutý 20procentní a červený 30procentní slevu. Tyto slevy se většinou odečítají až u pokladny a někdy z této nabídky bývají vyloučeny určité značky. K tomu je třeba podrobně číst podmínky slev, které bývají napsané malým písmem pod velkým oznámením slevy. Další způsob slevy je paušální sleva - zpravidla 10-20 procent - na všechno zboží v obchodě. Opět pozor, protože z těchto slev jsou zaručeně malým písmem někde uvedené výjimky. Například "Außer der mit NEUE SAISON gekennzeichneten Ware" tj. "Mimo zboží označené nápisem NOVÁ SEZÓNA". Nejzákeřnější formou slev, je "sleva na Váš příští nákup" např. "50% Rabatt für Ihren nächsten Einkauf". Většinou dělá tato sleva dojem, že platí na produkty, které si kupujete, ale nakonec u pokladny zjistíte, že sleva platí, až když v obchodu budete nakupovat podruhé. U této formy "velkých" zákeřných slev je třeba zmínit i slevu, která platí na nákupy od určité sumy peněz. Například od 50 nebo 100 eur, nebo kombinace obojího: "Der 50% Rabatt gilt für Ihren Einkauf ab 50 Euro". Pokud se Vám stane, že na pokladně Vám z nějakého z výše uvedených důvodů sdělí vyšší cenu, než jste očekávali, neváhejte od nákupu dané věci nejdříve odstoupit, aby jste si rozmysleli, zda zboží ta vyšší cenu ještě opravdu chcete. Zboží si můžete nechat na pokladně pár hodin rezervovat na Vaše jméno a v té době si rozmyslet, zda se k rozhodnete k nákupu. Na to stačí např. následujícící otázka: "Kann ich die Ware bei Ihnen bis heute abend reservieren lassen?"

Máte nějakou vlastní zkušenost s mylnými nabídkami a slevami? Podělte se o ni s ostatními v komentáři pod tímto článkem nebo na našem Facebooku: www.facebook.com/drazdany.nakupy

Letní výprodej, zimní výprodej... aneb jak to všechno začalo?

Před sto lety tj. v roce 1909 vyšel v Německu první zákon proti nekalé soutěži, upravující sezónní výprodeje (tzv. UWG neboli Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb). V roce 1950 vydalo spolkové ministerstvo hospodářství nařízení o letním a zimním výprodeji (Verordnung über Sommer- und Winterschlussverkäufe). Tímto nařízením byl stanoven přesný termín letního a zimního výprodeje: zimnímu výprodeji (německy Winterschlussverkauf, zkratka „WSV“) byl vyhrazen poslední lednový a první únorový týden a letnímu výprodeji (německy Sommerschlussverkauf, zkratka „SSV“) poslední červencový a první srpnový týden. Od té doby směli maloobchodníci provádět pouze tyto dva sezónní výprodeje, a v jejich rámci směly být sníženy ceny pouze u oděvů, obuvi, koženého zboží, potahových látek a koberců, dále a matrací a určitého sportovního zboží. (1)

Letní, zimní, podzimní a jarní výprodej a výprodej u příležitosti zlepšení počasí... aneb situace dnes

Od poloviny roku 2004 vstoupila v platnost novela zákona, která obchodníkům dovoluje provádět sezónní výprodej kdykoliv se jim to hodí. To způsobilo, že nyní narazíme na výprodejové ceny a nadživotní procenta nejen na konci každého ročního období, ale i po každé výraznější změně počasí... Takže výborná zpráva pro v Německu velmi oblíbený živočišný druh: pro tzv. "Schnäppchenjäger". A kdo že je "Schnäppchenjäger"?

"Schnäppchenjäger", to je takový dost tvrdý překladatelský oříšek. A jak si s ním poradili překladatelé? Hravě, neřkuli velmi hravě: vítězným návrhem se stal milovník slev zvaný také milovník levných nákupů. Roztomile zní i další návrhy, jako např. slevomil, specialista na vychytávky, lovec vychytávek, vychytávkový pátrač či honič sleviček. Trochu nudně pak spořivý zákazník či zákazník vyhledávající slevy.

Takže pro všechny milovníky levných nákupů: v nějbližší době Vás v Drážďanech čekají podzimní slevy, pak přijdou hned předvánoční slevy, vánoční slevy po nich povánoční výprodeje a novoroční slevy, hned potom masopustní slevy, velikonoční, předvelikonoční, povelikonoční, předjarní, jarní, letní a výletní ... ach, jak je krásný život spotřebitelův ... :D