Mid-Season-Sale v polovině dubna na Prager Strasse v Drážďanech © DRAZDANY.info

Pokud jste se ocitli uprostřed proudících davů a výlohy obchodů kolem Vás září těmi nejkřiklavějšími odstíny červené, vězte, že se nejedná o pověstnou část všech měst s červenými lucernami, ale že se nacházíte uprostřed sezónního výprodeje, který je právě v plném proudu. Poznáte to také podle všudypřítomných symbolů procenta v nadživotní velikosti a stejně obrovských nápisů SALE. Jsou opravdu všude.

Letní výprodej, zimní výprodej... aneb jak to všechno začalo?

Před sto lety tj. v roce 1909 vyšel v Německu první zákon proti nekalé soutěži, upravující sezónní výprodeje (tzv. UWG neboli Gesetz gegen den unlauteren Wettbewerb). V roce 1950 vydalo spolkové ministerstvo hospodářství nařízení o letním a zimním výprodeji (Verordnung über Sommer- und Winterschlussverkäufe). Tímto nařízením byl stanoven přesný termín letního a zimního výprodeje: zimnímu výprodeji (německy Winterschlussverkauf, zkratka „WSV“) byl vyhrazen poslední lednový a první únorový týden a letnímu výprodeji (německy Sommerschlussverkauf, zkratka „SSV“) poslední červencový a první srpnový týden. Od té doby směli maloobchodníci provádět pouze tyto dva sezónní výprodeje, a v jejich rámci směly být sníženy ceny pouze u oděvů, obuvi, koženého zboží, potahových látek a koberců, dále a matrací a určitého sportovního zboží. (1)

Letní, zimní, podzimní a jarní výprodej a výprodej u příležitosti zlepšení počasí... aneb situace dnes

Od poloviny roku 2004 vstoupila v platnost novela zákona, která obchodníkům dovoluje provádět sezónní výprodej kdykoliv se jim to hodí. To způsobilo, že nyní narazíme na výprodejové ceny a nadživotní procenta nejen na konci každého ročního období, ale i po každé výraznější změně počasí... Takže výborná zpráva pro v Německu velmi oblíbený živočišný druh: pro tzv. "Schnäppchenjäger". A kdo že je "Schnäppchenjäger"?

"Schnäppchenjäger", to je takový dost tvrdý překladatelský oříšek. A jak si s ním poradili překladatelé? Hravě, neřkuli velmi hravě: vítězným návrhem se stal milovník slev zvaný také milovník levných nákupů. Roztomile zní i další návrhy, jako např. slevomil, specialista na vychytávky, lovec vychytávek, vychytávkový pátrač či honič sleviček. Trochu nudně pak spořivý zákazník či zákazník vyhledávající slevy.

Takže pro všechny milovníky levných nákupů: v nějbližší době Vás v Drážďanech čekají podzimní slevy, pak přijdou hned předvánoční slevy, vánoční slevy po nich povánoční výprodeje a novoroční slevy, hned potom masopustní slevy, velikonoční, předvelikonoční, povelikonoční, předjarní, jarní, letní a výletní ... ach, jak je krásný život spotřebitelův ... :D

Zdroje

(1) http://de.wikipedia.org/wiki/Saisonschlussverkauf

(2) www.proz.com/kudoz/german_to_czech/general_conversation_greetings_letters/2413055-schnäppchenjäger.html