Foto: Dobroty ze Štrýclmarktu © drazdany.info

Víte, že pulsnické dlažební kostky patří mezi tradiční saské vánoční pochoutky? K saským Vánocům neodmyslitelně patří...

... PULSNITZKÝ PERNÍK

Německy se perník řekne „pfefakůchn“, což je složenina ze slov pepř a koláč. Důvodem tohoto názvu je koření, které toto vánoční a velikonoční a původně postní pečivo obsahuje. Sice to není pepř, ale i v českém slově perník lze ten pepř vytušit také. Důvodem je středověk. Tehdy lidé totiž neznali názvy jednotlivých koření a pro zjednodušení tedy všemu říkali prostě pepř. Již v roce 1558 směli pulsničtí pekaři péci perník určený k prodeji a dnes o více jak 450 let později stále v tomto „Městečku perníku“ peče perník tradičním způsobem osm pekařů sdružených do profesního svazu i jedna velkopekárna. Můžete zde navštívit dokonce ukázkovou dílnu, pečení si sami vyzkoušet či jít do muzea perníku. Ale pravý puslnický perník je k dostání i v Drážďanech na vánočních trzích. Jeden stánek je dokonce i celoročně na ulici Prager Strasse. Prodává se tu tradiční plněný perník, ale například i perníková specialita zvaná „pflastaštajne“ čili dlažební kostky. Označení je vcelku trefné, jelikož specialitu lze dle tvrdosti takto vskutku popsat. Na chuti jí to však rozhodně neubralo.

Ba naopak, směs vánočního koření a několik týdnů zrající těsto dává pulsnickým perníkům velmi neopakovatelnou a lahodnou chuť.

DE: Pulsnitzer Pfefferkuchen, Lebkuchen, Magenbrot, Alpenbrot, Pulsnitzer Pflastersteine

Foto: Dobroty ze Štrýclmarktu © drazdany.info