Foto: Historická přehlídka hornických uniforem na Štrýclmarktu © LH Dresden | Sylvio Dittrich

2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017... koná se zpravidla každý lichý rok...

... HORNICKÁ SLAVNOST

V čase vánočním se v řadě krušnohorských měst konají hornické přehlídky. A od prosince 2005, každý lichý rok, také v Drážďanech (v roce 2014 se hornická přehlídka v Drážďanech bohužel nekonala). V tradičních uniformách se jí účastní 18 původních hornických spolků a 3 kapely. Na 500 hudebníků a osob v dobových krojích tvoří tento průvod, jenž prochází Starým Městem (Altstadt). Od kostela Frauenkirche na náměstí Neumarkt, podél nástěnného obrazu "Fürstenzug" (tj. Průvod knížat), Rezidenčního zámku a barokního komplexu Zwinger až k vánočnímu trhu "Štrýclmarkt" na náměstí Altmarkt. Tam je průvod zakončen závěrečnou hornickou slavnostní ceremonií.

Více než 60 tradičních hornických spolků sdružených v Saském zemském svazu pečuje o další existenci a rozvoj hornické tradice v Sasku. K této tradici patří také bezpočet hornických písní a melodií, jejichž tóny pravidelně zaznívají z nástrojů a úst členů 14-ti hornických kapel. V roce 2011 se slavnosti zúčastnil i český spolek z Měděnce u Klášterce nad Ohří (okres Chomutov).

Život jak na německé tak na české straně Krušných hor je již po staletí formován hornickou tradicí. I když tamější doly jsou již dlouho opuštěné, traduje se jejich někdejší sláva dodnes. Zůstala například v každodenním pozdravu zdejších obyvatel: "Glück auf", česky "Zdař bůh". Oba pozdravy se podobají foneticky více než obsahově. Jejich smysl je ale stejný: jde o přání šťastného opětovného návratu.

KDY: v sobotu odpoledne o třetím adventním víkendu, vždy každý lichý rok (tj. 2013, 2015, 2017 atd.), cca 15:30 řazení přehlídky na náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche, 16:00 zahájení přehlídky, průchod historickým městem přes náměstí Altmarkt k prostranství před palácem kultury Kulturpalast, 16:45 tradiční závěrečná ceremonie – velký koncert hornických kapel na náměstí s účastníky průvodu

KDE: centrum Drážďan, mj. náměstí Neumarkt a Altmarkt

DE: Bergmannsfest mit Bergparade

Foto: Historická přehlídka hornických uniforem na Štrýclmarktu © LH Dresden | Sylvio Dittrich