Každoročně se dá v Drážďanech bruslit přímo v historickém centru města. I letos na ledové ploše o velikosti 500 m2 na barokním nádvoří hotelu Taschenbergpalais Kempinski. Koncem listopadu se toto nádvoří promění v nejkrásnější lední dráhu v celém Německu. Během sezóny si sem přijde zabruslit kolem 20 tisíc návštěvníků. K dispozici je občerstvení i půjčovna bruslí.

Stavění historicky prvního demokraticky zvoleného vánočního smrku v Drážďanech v roce 2013. © dresden.de

Je na Altmarktu vždy první, a to již několik týdnů před zahájením vánočního trhu. Kdo? No přeci letitý vánoční strom.

Foto: Oleg Klymyuk (Drosselmeier), žáci a studenti taneční školy Palucca | © Costin Radu

Vánoce v Semperově opeře by nebyly Vánocemi bez Čajkovského opery "Der Nussknacker" čili...

... LOUSKÁČEK

Pohádkový balet o dvou aktech Petra Iljiče Čajkovského patří k tradičnímu adventnímu repertoáru Semperovy opery. Jeho magická vánoční tématika, vyprávějící o dívce Marii, která pod vánočním stromkem objeví zcela úchvatný dárek, který si okamžitě zamiluje. Ano, tím dárkem je dřevěná figurka, malý louskáček na ořechy. Tento panáček vzápětí oživne a zavede Marii i diváky sledující tento kouzelný balet do říše vánoc a dětských snů.

Premiéra baletu Louskáček Petra I.Čajkovského se konala v Sankt Petersburgu v roce 1892. V současné době balet patří k nejčastěji uváděným baletům na světě. Nanejvýš melodická hudba bohatě a s mnoha obměnami podmalovává a ilustruje, jak atmosféru a prozaické scény vánočních svátků, tak i velkolepé tance v zábavné snové části. Produkce baletu Semperovy opery klade důraz na tradiční a zároveň nápadité verze díla a pohádku přenáší do prostředí drážďanských vánoc. Autory choreografie jsou Aaron S. Watkin a Jason Beechey.

Foto: Krušnohorský louskáček ze Štrýclmarktu © Seiffener Volkskunst e.G.

Poetičtí vánoční společníci z Krušnohoří...

... LOUSKÁČKY A FRANTIŠKY

Oblíbenou vánoční ozdobou i suvenýrem z drážďanských vánočních trhů jsou ručně vyřezávané dřevěné figurky, které představují tradiční krušnohorská povolání, například horníky. Tyto postavičky mohou mít zároveň i užitnou hodnotu, a to dvojím způsobem. Jednak jako louskáčky ořechů a jednak jako stojánky na vonící vánoční františky. Tyto soustružené postavičky s plnovousem ze zaječí kožešiny s neopakovatelným vtipem představují policisty, strážníky, myslivce či dokonce samotného krále, kouřícího dýmku či louskajícího jeden z oříšků, který mu lid připravil.

Foto: Dárek z Drážďan: hodnotný štolový nůž ze stylové cukrárny Kreuzkamm © LHD, Sylvio Dittrich

Štolový nůž slouží ke krájení saské vánoční speciality – drážďanské štoly. Tato pochoutka se peče dlouho dopředu, aby na Štědrý den byla náležitě uležená. Potom se krájí speciálním způsobem. Štolový bochník se rozkrojí nejdříve na dvě poloviny a oba konce se poté přisunují k sobě, aby povrch řezu neosychal. Říká se, že štola je tak trvanlivá, že její poslední kousek se jí až o Velikonocích. A určitě to bude pravda, jelikož je zpravidla se slevou k dostání ještě dlouho po Štědrém dnu.