Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

V Drážďanech se každoročně staví na náměstí Altmarkt vánoční strom, a to za pomoci několika mobilních jeřábů a za účasti stovek přihlížejících. Od 31. října 2020 bude stát na Altmarktu vánoční strom. Loni to byl asi 70letý a 25 metrů vysoký smrk ze státního lesa u Bärenfels. Později okolo něj přibude 233 vánočních stánků a dalších atrakcí. Vánoční trh Štrýclmarkt začíná 26. listopadu 2020 a končí na Štědrý den. O letošním stromu se mělo původně hlasovat. Jenže žádný ze 40 do soutěže přihlášených stromů nesplňoval kriteria pro vánoční trh, kterými jsou výška, košatost a bezvadný stav.

Zdobení vánočního stromu

Práce na zdobení vánočního stromu trvají zhruba tři dny. Za tu dobu je třeba na strom pověsit 2900 metrů světelných řetězů s celkem 16.200 LED diodami. Špičku stromu ozdobí hvězda s průměrem 70 centimetrů. Ozdobený vánoční strom poté obklopí rušné vánoční dění, a to od začátku Štrýclmarktu 26. listopadu až do jeho konce na Štědrý den, tedy 24. prosince ve 14 hodin odpoledne. Smrk pak zůstane na Altmarktu ale stát ještě pár týdnů po skončení trhu, aby se z něj mohli těšit nejen Drážďanští, ale i hosté, kteří do Drážďan hojně přijíždí nejen o adventu, ale i na oslavu Vánoc a Silvestra.

První veřejná volba vánočního stromu v Drážďanech

Po zkušenostech z roku 2012, kdy si někteří obyvatelé Drážďan stěžovali na údajně ošklivý vzhled vánočního stromku, chtěli představitelé Drážďan dát obyvatelům příležitost rozhodnout o vánočním stromu v demokratických volbách. Místní tak od roku 2013 o vánočním stromu pro Štrýclmarkt hlasovali. Stromy, které postoupily do veřejného hlasování, musely splňovat řadu kritérií: musely být stabilní, zdravé, dobře přístupné pro těžkou techniku a vysoké přes dvacet metrů.

V roce 2014 se vítězný strom zlomil!

V roce 2014 vybírali Drážďanští vánoční strom už podruhé. Veřejné hlasování bylo ukončeno 30. září 2014 a zájem byl veliký - celkem přišlo 5229 hlasů. Hlasování se bylo možné zúčastnit online, ale skoro 60 hlasů obdrželo město i poštou. Do volby o vánoční strom bylo přihlášeno přes 40 jehličnanů, ze kterých porota na základě stanovených kritérií vybrala 10 stromů. Těchto 10 stromů porota osobně prohlédla na místě a do hlasování postoupily jen 3 stromy. Jasným vítězem s počtem 4256 hlasů se stal smrk rodiny Gartenových z městské čtvrti Kreischa. Zhruba 23 metrů vysoký smrk byl v sobotu 1. listopadu 2014 přesně podle plánu v časných ranních hodinách pokácen. Strom byl již pokácen a zavěšen na jeřábu, když se jeho kmen ve 13 metrech zlomil. Špička zůstala viset na jeřábu zatímco zbytek stromu spadl na přepravník. Příčinou byla nezjistitelná vada dřeva, pravděpodobně trhlina způsobená vlivem mrazu. Strom vážil zhruba 5 tun a měřil 23 metrů. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn.

Protože si ale nikdo nedokáže představit drážďanský vánoční Štrýclmarkt bez vánočního stromu, muselo po této dramatické události město rychle přikročit k plánu B. Náhradníkem nebyly stromy, které se v hlasování umístili na prvních třech místech, ale smrk z městské části Klipphausen, protože k jeho převozu nebylo potřeba uzavírat další silnice. Smrk, který darovala rodina Zschoche, byl po přistavení nutné techniky pokácen v neděli 2. listopadu 2014. Odtud byl tento 60letý a zhruba 5tunový drobeček za doprovodu policejních aut převezen na nízkopodlažním dopravníku do centra Drážďan na náměstí Altmarkt. Zde byl zkrácen na výšku zhruba 20 metrů a za pomoci jeřábu ukotven do dvoumetrového do země zapuštěného stojanu. Vánoční strom tak byl vztyčen až za soumraku a s jednodenním zpožděním. Náklady na kácení, transport, usazení a likvidaci převezme město Drážďany.

Třetí hlasování v roce 2015

V roce 2015 se uskutečnilo důležité hlasování. Stromy na prvním až třetím místě měly všechny v příštích třech letech zdobit drážďanský Štrýclmarkt. V roce 2016 se tedy žádné hlasování nekonalo. Na náměstí Altmarkt byl 30. října 2016 postaven strom, který se v hlasování roku 2015 umístil na druhém místě. Byl to smrk ztepilý, vysoký 23,5 metru z města Pulsnitz. Strom městu Drážďany darovala paní Birgit Bohlmann. U jejího domu vyrůstal od roku 1937.

Stavba vánočního stromu v roce 2016

Rok 2019 bez vítěze

V roce 2019 se přihlásilo do soutěže téměř 40 stromů. Bohužel žádný z nich nebyl pro drážďanský Štrýclmarkt vhodný, tak musel být vybrán 70letý smrk ze státního lesa u Bärenfels. "Je to rok od roku větší výzva, najít reprezentativní a alespoň 20 metrů vysoký strom v blízkém okolí," říká doktor Robert Frank, vedoucí kanceláře ekonomického rozvoje města.     

www.drazdany.info/vanocni-strom 

Kompletní vánoční fotogalerie na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.

DE: Weihnachtsbaum, Tannenbaum, Fichte, Weihnachtsfichte, Striezelmarktfichte