Drážďanská štolová slavnost na vánočním trhu Štrýclmarkt © Schutzverband Dresdner Stollen e.V., Claudia Jacquemin

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

V pořadí 27. Štolová slavnost se koná v sobotu 5. prosince 2020. Již řadu let je to hlavní událost drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt (Striezelmarkt), kterou každoročně navštíví desetitisíce lidí, mezi nimi jsou i tisíce z České republiky. Oblíbená slavnost začíná ráno přímo před branami vánočního trhu Štrýclmarkt. Fanfáry, pochodové orchestry a mažoretky se řadí do průvodu. Na pódiu probíhá doprovodný zábavní program, během něhož se formuje celé štolové procesí, které tvoří zástupci tradičních řemeslných cechů a 22 výjevů z dějin pečení originální drážďanské štoly –  dohromady jde v průvodu na pět set účastníků v krojích, převlecích či uniformách. Tento historický průvod s několikatunovou obří štolou taženou koňským spřežením se poté vydává na zhruba hodinovou cestu kolem Zwingeru, Semperovy opery a katedrály Hofkirche zpět k pódiu před budovou Kulturpalast u vánočního trhu Štrýclmarkt. Tam je obří štola zhruba kolem poledne nakrojena a přímo z vozu rozprodána návštěvníkům vánočního trhu. Štolová slavnost se koná každoročně v sobotu před druhým adventem. Den po Štolové slavnosti je v Drážďanech jediná letošní prodejní neděle, obchody v centru budou mít otevřeno od 12 do 18 hodin.

Na Štolovém pódiu před budovou Kulturpalast u náměstí Altmarkt bude po poledni přítomen i český tlumočník, aby českým návštěvníkům zprostředkoval průběh slavnosti i vítací proslovy saského kurfiřta Augusta Silného. Krátce po poledni Štolová dívka a zástupce drážďanských pekařů nakrojí štolu obřím, 1,6 metrů dlouhým, štolovým nožem. Poté se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Zhruba půlkilový kousek štoly přijde na šest euro. Drážďanští pekaři darují část výdělku na na podporu vzdělání v oborech pekařství a cukrářství. Zhruba v 15:30 Štolová slavnost skončí. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou až do Štolové slavnosti tajné. Vejdou ve známost vždy až těsně před slavností.

Štolová slavnost - program

od 9:30 - začátek programu na Štolovém pódiu, které se nachází před budovou Kulturpalast, a tedy přímo před branami vánočního trhu Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt

10:00 - slavnostní zahájení Štolové slavnosti

10:40 - odhalení štoly před Štolovým pódiem

11:00 - začátek průvodu historickým centrem

cca 11:50 - příchod průvodu a zaparkování vozu s obří štolou před Štolovým pódiem

12:00 - zahájení programu na Štolovém pódiu (český tlumočník)

cca 12:15 - Štolová dívka a zástupce drážďanských pekařů nakrojí obří štolu

od 12:20 - zahájení prodeje půlkilových kousků obří štoly návštěvníkům (6 euro)

zhruba v 15:30 konec slavnosti

POZOR: Všechny uvedené časy jsou jen přibližné a mohou se změnit, zejména v důsledku aktuální dopravní situace.

Štolová slavnost - hlavní informace

KDY: 5.12.2020, 10:30–15:30

KDE: Průvod začíná i končí u Altmarktu před budovou Kulturpalast, kde se nachází Štolové pódium. Průvod z tohoto místa vychází kolem jedenácté a zhruba za hodinu, tedy kolem dvanácté, se sem vrací. O několik minut poté dojde k nakrojení štoly.

VSTUP ZDARMA

www.stollenfest.de (DE) | www.dresdnerstollenfest.de (DE | EN) | www.drazdany.info/stolova-slavnost (CZ) | český tlumočník na náměstí Altmarkt

Štolové pódium na mapě 

Štolová slavnost - trasa průvodu jde poprvé kolem Semperovy opery a katedrály

Trasa průvodu: Průvod začíná i končí u Altmarktu před budovou Kulturpalast, kde se nachází Štolové pódium. Po ulici Wilsdruffer Straße vychází směrem na Postplatz, jde po ulici Sophienstrasse kolem Zwingeru, Rezidenčního zámku, Semperovy opery a katedrály Hofkirche, přes náměsti Schlossplatz, kde prochází zámeckou branou Georgentor. Poté se průvod vrací podél Rezidenčního zámku ulicí Schlossstraße zpět na ulici Wilsdruffer Straße směrem k náměstí Altmarkt (vánoční trh Štrýclmarkt).

Trasa štolového průvodu

Trasa štolového průvodu

Štolová slavnost - video

Štolová slavnost - fotografie

Půlkilový kousek drážďanské obří štoly stojí 6 euro © Schutzverband Dresdner Stollen e.V., Michael Schmidt