Štolová dívka Marie Lassig před stánkem s drážďanskou štolou

Kromě pro Drážďany typické rozinkové vánoční štoly, lze na Štrýclmarktu najít mnoho nápaditých a roztomilých dárků. Klasikou z Krušnohoří jsou dřevěné vyřezávané a soustružené ozdoby, točící se pyramidy a stojánky na svíčky a františky. Z Plavna je tu tradiční krajka. Z městečka Lauscha zas překrásné skleněné ozdoby, barevné až oči přechází. A nesmíme zapomenout ani na tradiční ochranovskou hvězdu. 

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

1. Štola - čtyřlibrová v kartonu - 30 euro

Ta pravá drážďanská nese oválnou pečeť se Zlatým jezdcem. Štola je velmi trvanlivá. Chutná ještě i po Novém roce - a říká se, že až do Velikonoc. Kromě mouky, másla, kvasnic a cukru jsou v ní mandle, rozinky, oranžát a citronát a vánoční koření. Na Štrýclmarktu je jsou zastoupena všechna důležitá lokální cukrářství a pekařství, v jejichž stáncích jsou zpravidla talířky s malými kousky štoly na ochutnání. U různých regionálních pekařství najdete ale kromě klasické štoly rozinkové, také štolu makovou tzv. »mónštrýcl« (Mohnstriezel), mandlovou tzv. »mandlštoln« (Mandelstollen) či marcipánovou. Cena štol se pohybuje kolem 14-20 euro, pravá drážďanská štola přijde na Štrýclmarktu na zhruba 17 euro za kilo. Její cena je letos vyšší, to proto, že v tomto roce stoupla cena mandlí.

Pekařství prodávající pravou drážďanskou štolu najdete na Štrýclmarktu na každém rohu

2. Pulsnický perník - »dlažební kostky« v čtvrtkilovém sáčku - 4,50 euro

Na Štrýclmarktu najdete mnoho různých stánků s nápisem »Pulsnitzer Pfefferkuchen«. Mj. například v cukrářství Gräfe, jehož vlastní stánek stojí také celoročně na Prager Strasse v podloubí hotelu Ibis. Pulsnický perník má mnoho různých i novodobých variant, za otestování stojí například poněkud tvrdé pulsnické dlažební kostky: hledejte obal s nápisem »Pulsnitzer Pflastersteine«.

Pulsnický perník je prostě saská klasika

3. Plavenská krajka - 11 euro

Vánoční ozdoby s plavenskou krajkou k saským Vánocům prostě patří. Jde o klasický regionální výrobek z Plavna, německy Plauen, co potěší oči i osamělé duše. Na Štrýclmarktu najdete řadu těchto kouzelných pohádkových stánků, kde krajku prodávají. Menší expemláře pořídíte zhruba od deseti euro.

Věděli jste, že známá plavenská krajka se vyrábí strojově již více než století?

4. Krušnohorské stojánky na františky - 30 euro

Klasika z Krušnohoří. Panáček tzv. »Räuchermänner«, do kterého se vloží zapálená františka a on pak třeba bání dýmku. Podle velikosti a provedení stojí kolem 25-50 euro. Františky od firmy Knox - krabička za 1,50 euro. K mání jsou nezvyklé i tradiční vůně, např. skořice - Zimt, vánoční vůně - Weihnachtsduft, vůně kadidla - Weihrauch, jedlička - Tanne, santálové dřevo - Sandel, vůně perníku - Lebkuchen.

Koupí si František františky?

5. Kominík ze švestek »Pflaumntofl« - 3,80 euro

Jednou z ústředních figurek drážďanského vánočního trhu Štrýclmarkt je kominík ze sušených švestek zvaný Pflaumntofl. Jedna postavička vyjde na 3,80 €, varianta k svépomocné montáži tzv. Basteltoffel stojí o circa o padesát centů méně. Předlohu drážďanského švestkového kominíčka nalezneme v historii. Dříve museli malí, mnohdy jen sedmiletí kominíčci s pelerínou a žebříkem šplhat s velkými smetáky do krbů a komínů, aby je zevnitř vyčistili. Dnes jsou švestkoví kominíčci prodáváni pod značkou „Original Dresdner Pflaumentoffel“ jako talisman pro štěstí.

Většinou je ze švestek, ale na Štrýclmarktu můžete potkat i živého. Někdy zpívá na hlavním pódiu.

6. Vánoční ozdoby ze sklářství v durynské Lausche - 5 až 25 euro

Rozkošné ručně malované a vyfukované skleněné ozdoby nabízí stánek ze sklářského městečka Lauscha v Durynsku. Právě durynská Lauscha je v Německu téměř synonymem oné vánoční křehké třpytivé krásy. Mnozí z nás si určitě vybaví její klasické formy, jako například stříbrné šišky, barevné kouličky s vmáčnutou květinkou či klasické ozdoby na špičku vánočního stromečku. Roztomilý "vintage" dárek, který nepostrádá vánoční secesní flér.

Skleněné ozdoby z městečka Lauscha mají zdobí vánoční stromečky nejen v Sasku a Česku

7. Krušnohorská vánoční pyramida - 176 euro

Když svíčky dole hoří, vrtulka na špičce pyramidy se točí. Malá stojí zhruba 16 euro, klasická velká až dvě stě. Na samotném Štrýclmarktu stojí její čtrnáctimetrová varianta a od letošního roku má svou obří verzi i trh na Prager Strasse. Ta měří dokonce dvacet šest metrů a v jejím prvním patře se prodává svařené víno.

Krušnohorská pyramida je neodmyslitelným symbolem saských Vánoc

8. Hvězda zvaná ochranovská. Nebo Moravská?

Ochranovské hvězdy na Štrýclmarktu

Herrnhutské hvězdy dostanete na Striezelmarktu za 30 až 50 euro, kupují se složené v krabičce. Žárovka s objímkou se kupuje zvlášť a stojí kolem deseti euro. Podobnou dostanete ale v každém obchodu, kde mají lustry. Úplně malinké ochranovské hvězdy stojí kolem deseti euro a jsou k dostání také jako řetěz deseti hvězd za 99 euro. Německy se jí říká "Herrnhuter Stern", anglicky je pojmenována podle moravských bratří Jednoty bratrské "Moravian Star", kteří v pobělohorském období našli v protestanském Sasku exil.

KONEČNĚ! Český krteček dobyl Štrýclmarkt

Krteček uprostřed drážďanského Štrýclmarktu

Roztomilý kreslený Krteček je světoznámý a všude oblíbený. Procestoval již tisíce zemí (dokonce i Čínu). Nyní se usídlil rovněž na drážďanském Štrýclmarktu. Má překrásný stánek a na jeho střeše dokonce svou sochu v nadživotní velikosti. Sice není žádný důvod, abyste si českého Krtečka kupovali na saském vánočním trhu, ale pokud se tak přeci jen rozhodnete, nevyjde Vás prý dráže než v domovině. Na stánku nám řekli, že ceny jsou stejné jako v Česku, maximálně o pět centů vyšší, jelikož jsou zaokrouhlené. Mají tu krásné dřevěné hračky, omalovánky, povlečení, hlavolamy, maňásky, a to nejen s Krtečkem, ale i se všemi jeho přáteli.

Všechny fotografie © DRAZDANY.info