Vánoční trh Štrýclmarkt v Drážďanech © ddpix.de (DML-BY)

Nejstaršímu německému vánočnímu trhu, drážďanskému Štrýclmarktu (německy Striezelmarkt), je letos 586 let. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku. Štrýclmarkt se letos koná od 26. listopadu do 24. prosince 2020.

Právě drážďanskou štolu budou obyvatelé Drážďan i hosté z celého světa oslavovat při tzv. Štolové slavnosti »Stollenfest«. Její 27. ročník se koná v sobotu o druhém adventním víkendu (5. prosince 2020). Slavnostně vyzdobené koňské spřežení, doprovázené průvodem s více jak 500 aktéry táhne vůz s několikatunovou obří štolou od Rezidenčního zámku historickým centrem až k pódiu na vánočním trhu Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt. Tam bude gigantické pečivo nakrojeno 1,6 metrů dlouhým a 12 kilogramů vážícím štolovým nožem, rozporcováno a rozprodáno návštěvníkům slavnosti.

Štrýclmarkt nabízí poklady ze saských pekáren a tradiční výrobky řemeslníků z Drážďan a přilehlého okolí. Řezbářské a soustružené zboží z Krušných hor, modrotisk a keramika z Lužice, perník z města perníku Pulsnitz, krajky z Plavna a ochranovské adventní hvězdy tzv. »Herrnhuter Sterne« se těší velké oblibě dnes stejně jako dříve.

Kromě Štrýclmarktu je letos v Drážďanech dalších devět vánočních trhů. Od temného středověku, který ale až zas tak temný není na zámeckém nádvoří Stallhof, až po dřevěné sruby jako na horách, ve stylu Après Ski na náměstí Postplatz. Třpytivá vánoční míle vede od hlavního nádraží »Hauptbahnhof« přes Prager Straße k náměstí Altmarkt, kolem kostela Frauenkirche přes náměstí Neumarkt až na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt na ulici Hauptstraße.

Kultura a požitek jsou v Drážďanech zákonem, zejména v době Vánoc. Proto se koná několik výstav, které dokonale navodí vánoční náladu. V Městském muzeu (Stadtmuseum Dresden) se v roce 2019 uskutečnil sjezd umělohmotných zvířátek z časů NDR a SSSR. Výstava nesla názv »Konferenz der Plastiktiere«.

Zatímco venku hřeje na drážďanských vánočních trzích svařené víno a chuťové buňky těší drážďanská vánoční štola, z drážďanských kostelů zní hudba a zpěv. Kromě velkých sborových symfonických adventních a vánočních koncertů v kostele Frauenkirche slibuje i kostel Kreuzkirche vrcholné zážitky při poslechu vánočních melodií.

Okouzlující je v předvánočním čase také návštěva Semperovy opery. Letos budou návštěvníci mimo jiné uneseni do pohádkového světa, kde dobro vítězí nad zlem, operou o Jeníčkovi a Mařence »Hänsel und Gretel« od německého skladatele Humperdincka.

Všechny termíny najdete také v tradiční drážďanské vánoční brožuře (česky) BROŽURA PRO ROK 2020 ZATÍM NEVYŠLA!