Vlakem nebo autem? Jaký je ideální příjezd na vánoční trhy? © DRAZDANY.info

Na náměstí Altmarkt se od 26. listopadu do 24. prosince koná tradiční vánoční trh Štrýclmarkt (Striezelmarkt). Nachází se přímo v centru města a nejlépe se k němu o vánocích dá dostat pěšky nebo veřejnou dopravou. Obzvlášť během Štrýclmarktu je doporučeno zaparkovat své auto mimo centrum města. Na nejdůležitějších příjezdových cestách jsou k dispozici bezplatná parkoviště (P+R) s dobrým přístupem k veřejné dopravě. Vzhledem k nákupnímu předvánočnímu shonu ve městě během vánočních trhů se může stát, že všechna místa v centru budou obsazena.

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Informace o aktuálních uzavírkách na webu dresden.de v češtině - po rozkliknutí odkazu "Další informace" se Vám zobrazí barevná legenda: výrazně zúžená ulice výrazně zúžená ulice | uzavírka jednoho jízdního pruhu, jednostranná uzavírka: regulace dopravy dopravními značkami uzavírka jednoho jízdního pruhu, jednostranná uzavírka: regulace dopravy dopravními značkami | jednostranná uzavírka: regulace dopravy semafory jednostranná uzavírka: regulace dopravy semafory | oboustranné zúžení: regulace dopravy dopravními značkami oboustranné zúžení: regulace dopravy dopravními značkami | jednostranná uzavírka: regulace jednosměrky jednostranná uzavírka: regulace jednosměrky | úplná uzavírka úplná uzavírka | jízdní pruh částečně s podstatnými omezeními jízdní pruh částečně s podstatnými omezeními 

Hlavní uzavírky během adventu 2020

1. Uzavírka jednoho jízdního pruhu silnice Wilsdruffer Straße ze směru od náměstí Postplatz směrem k Pirnaischer Platz po celou dobu konání vánočního trhu Štrýclmarkt. V důsledku této uzavírky jedné strany silnice Wilsdruffer Straße je podzemní parkoviště pod náměstím Altmarkt »Tiefgarage Qpark Altmarkt« přístupné pouze ze směru Pirnaischer Platz. Informace o parkovišti najdete na https://www.dresden.de/apps_ext/ParkplatzApp/detail?1&id=431.

2. Uzavírka ulice Seestraße u náměstí Altmarkt.

3. Kvůli přestavbě je uzavřen most přes řeku Labe Augustusbrücke. Pro pěší a cyklisty je volně průchozí. I po rekonstrukci zůstane most pro automobily a autobusy uzavřený.

Vánoční trhy - přehled dopravních informacíPlánek dopravní situace | Příjezd vlakem nebo autobusem | TIP NA PARKOVÁNÍ ZDARMA: P+R Messe Dresden | Další bezplatná parkoviště P+R | Placená parkoviště | Zájezdové autobusy o adventu | Vánoční trhy v Drážďanech


DRÁŽĎANY: Vánoční trhy 🚗 plánek dopravní situace | 27.11.–24.12.2019

Podrobná mapka vánočních trhů v Drážďanech - dopravní situace © LHD

Plánek zobrazuje polohu drážďanského Štrýclmarktu i všech ostatních vánočních trhů (zelené hvězdy) a způsob, jak se k nim dostat vlakem, autobusem, veřejnou dopravou nebo autem. Pro příjezd autem jsou na plánku zakreslena bezplatná parkoviště P+R (Park-and-Ride) a navazující veřejná doprava do centra, stejně jako další doporučená parkoviště a garáže. Na plánku jsou rovněž vidět infostánky dopravního podniku a nabíjecí stanice pro elektromobily. Tramvajové linky jsou na mapce znázorněny červeně s červenými čísly v kroužcích, červené puntíky jsou zastávky. Autobusové linky mají modré značení a modré puntíky. Mapka je ke stažení jako soubor PDF (cca 7 MB) na https://striezelmarkt.dresden.de/media/pdf/striezelmarkt/Striezelmarkt_19_-_Erreichbarkeit.pdf

DRÁŽĎANY - VANOČNÍ TRHY 🚌 🚆 🚋 Příjezd vlakem a autobusem

Nejpohodlněji se dostanete na drážďanské vánoční trhy vlakem či autobusem © DRAZDANY.info

Velmi pohodlný způsob dopravy na vánoční trhy může být příjezd vlakem či autobusem. Na regionální příhraniční dopravu i na městskou dopravu v Drážďanech platí přeshraniční síťová jízdenka Labe-Elbe pro jednu nebo pro pět osob. Tato jízdenka platí i na speciální adventní vlaky, které jezdí o adventních víkendech z Ústí nad Labem a Děčína do Drážďan a zpět. speciální adventní vlaky. Další možnosti příjezdu vlakem a autobusem a pěší vzálenosti k náměstí Theaterplatz se dozvíte v následujícím textu.

DRÁŽĎANY: PARKOVÁNÍ O ADVENTU 🅿 P+R Messe Dresden - zdarma a jen 30 minut pěšky od Altmarktu

Parkoviště P+R Messe Dresden u drážďanského výstaviště s vyznačenou zastávkou tramvaje - H (Haltestelle - zastávka) © dvb.de

Během adventu je zřízeno speciální bezplatné parkoviště P+R Messe Dresden u drážďanského výstaviště. K dispozici bude 800 parkovacích míst a vzhledem k takto vysokému počtu míst tu lze vždy s jistotou zaparkovat. Parkoviště je na dopravních tabulích označeno jako »P+R Messe Dresden«.

Na parkoviště P+R Messe Dresden se dostanete z dálnice A4, sjezd Dresden-Altstadt. Poloha na Google mapách https://goo.gl/maps/JSSGaY8X35C2). Do centra jezdí ze zastávky »Messering« tramvají číslo 10 (na zastávku »Dresden Hauptbahnhof«) nebo o adventních víkendech navíc i tramvají číslo 20 (přímo na zastávku »Altmarkt«). Linka 20 jezdí mezi výstavištěm a centrem města o sobotách a nedělích v době od 27. 11. do 23. 12. 2019 mezi 10–22 h. Informace o koupi jízdenek na drážďanskou MHD. Pěšky se do centra dá dojít podél řeky Labe za zhruba 30 minut.

Obecné informace o parkovištích P+R najdete ve speciálním článku.

DRÁŽĎANY 🅿 Další parkoviště P+R - kombinace parkování na okraji města a MHD

Pro Android a iOS existují aplikace s jízdními řády MHD © DRAZDANY.info

Parkování v centru Drážďan může být zejména v době dopravních špiček velmi časově náročné. Navíc se v době konání velkých akcí může stát, že všechna parkovací místa v centru budou obsazená. Alternativu představují bezplatná parkoviště (P+R) umístěná na nejdůležitějších příjezdových cestách a s dobrým přístupem k veřejné dopravě. Parkování na těchto parkovištích je zdarma, ale je nutné si zakoupit jízdenku na MHD.

DRÁŽĎANY - VÁNOČNÍ TRHY 🅿 Placená parkoviště

Interaktivní informační parkovací systém v centru Drážďan  © DRAZDANY.info

Doporučená placená parkoviště v pěší dostupnosti centra: Podzemní garáže se nachází přímo pod náměstími Altmark i Neumarkt, na náměstí Dr.-Külz-Ring a na Wallstraße. Vzhledem k hojné návštěvě jsou však během velkých akcí a slavností rychle plná. Dopravní zátěž také způsobuje dlouhé čekací doby u vjezdů a výjezdů. Proto se doporučuje využít parkoviště, která jsou pěšky dosažitelná a ve výsledku rychlejší.

DRÁŽĎANY: Parkování autobusů během vánočních trhů

Značky ukazující směr zastávky pro výstup a nástup návštěvníků Striezelmarktu.

V době adventu přijíždí do Drážďan kolem 150 zájezdových autobusů denně. V bezprostřední blízkosti vánočního trhu Štrýclmarkt zřídilo město Drážďany autobusové zastávky sloužící pro výstup a nástup cestujících. Navíc je odtud speciálně vyznačena cesta k záchytným autobusovým parkovištím, které se nachází poblíž centra.