Bezpečnost na Striezelmarktu © www.ddin.info

Následující informace se vztahují k roku v 2019. Letošní program se s největší pravděpodobností nebude lišit. Vše upřesníme na podzim letošního roku.

Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt »Striezelmarkt«, začíná již ve středu 26. prosince 2020 a potrvá až do Štědrého dne. Jak je to s bezpečnostními opatřeními? Stejně jako loni, bude i tomto roce bude z bezpečnostních důvodů uzavřen jižní pruh (ten blíže k trhu) ulice Wilsdruffer Straße po celou dobu konání trhů. V důsledku této uzavírky je podzemní parkoviště pod náměstím Altmarkt »Tiefgarage Qpark Altmarkt« přístupné pouze ze směru Pirnaischer Platz.

Podél ulice Wilsdruffer Straße budou na straně vánočních trhů stejně jako v minulých letech umístěny betonové dálniční bloky. U dvou vjezdů na náměstí Altmarkt budou mobilní průjezdy, které město loni nakoupilo za 150 tisíc euro. U zbývajících vjezdů budou umístěny mobilní protivjezdové bariéry Mifram a vodou naplněné bariéry, tzv. indutainery.

Jako každý rok je na Štrýclmarktu přítomna policie s mobilní policejní stanicí, Červený kříž, soukromá bezpečnostní služba i městská policie. O adventních víkendech budou své německé kolegy podporovat i čeští policisté. Kromě nich bude na Štrýclmarktu na pravidelných obhlídkách speciální tým městské policie. Městská policie (německy GVD, Gemeindliche Vollzugsdienst) bude mít na trzích i vlastní srub, a to na křižovatce Seestraße/Altmarkt, tj. tam kde se na Altmarkt vchází ze směru Prager Strasse. Na tomto místě se mohou návštěvníci trhu obracet se svými dotazy nebo odevzdávat nalezené věci. Hlídky městské policie budou v okolí rovněž kontrolovat dodržování pravidel parkování.

Co se batohů a tašek týče, neexistují žádná omezení. Nejsou plánovány žádné kontroly tašek a kabelek či jiných zavazadel.

Aby nic nezkazilo požitek z vánočního trhu, mají policisté pro návštěvníky následující rady:

  • Mít u sebe jen tolik peněz, kolik na trzích budete potřebovat.
  • Peníze a cennosti nosit v zapínacích kapsách těsně u těla, příruční tašky a batohy pevně zapnuté a na přední části těla nebo pevně sevřené pod paží.

Z německé tiskové zprávy

DE: „Unser bewährtes Sicherheitskonzept haben wir wie jedes Jahr angepasst und weiterentwickelt. Das findet in enger Zusammenarbeit mit Partnern wie Polizei, Brand- und Katastrophenschutzamt, Gemeindlichem Vollzugsdienst, Verkehrsüberwachung und Sanitätsdienst und den Dresdner Verkehrsbetrieben statt“, sagt Dr. Robert Franke, Leiter Amt für Wirtschaftsförderung und kommissarischer Leiter Straßen- und Tiefbauamt. Neben den bekannten Schutzmaßnahmen wie den Sperrschranken, Indutainern oder Nestlerblöcken wird es zusätzlich spezielle Sperrzonen um den Altmarkt für Fahrzeuge geben.
Neben der Polizei mit ihrer mobilen Polizeiwache, dem Deutschen Roten Kreuz und einem privaten Sicherheitsdienst, wird der Gemeindliche Vollzugsdienst (GVD) des Ordnungsamtes auf dem Striezelmarkt im Einsatz sein. Teams der Besonderen Einsatzgruppe und des Stadtordnungsdienstes werden auf dem Marktgelände präventiv Fußstreifen durchführen. Die Striezelwache in der Markthütte an der Kreuzung Seestraße/Altmarkt soll den Besuchern des Marktes als Anlaufpunkt bei Hinweisen oder Fragen dienen. Hier kann man auch Fundsachen abgegeben. Im Bedarfsfall werden außerdem in der Wache an Ort und Stelle Ermittlungen durchgeführt und schnell geeignete Schutz- und Rettungsmaßnahmen ergriffen. Die Striezelwache des GVD ist während der Öffnungszeiten des Striezelmarktes besetzt. Die Mitarbeiter der Verkehrsüberwachung des GVD sind im nahen Umfeld des Striezelmarktes unterwegs und sorgen für die Einhaltung der Parkregeln..

Vánoční trhy - přehled dopravních informacíPlánek dopravní situace | Příjezd vlakem nebo autobusem | TIP NA PARKOVÁNÍ ZDARMA: P+R Messe Dresden | Další bezplatná parkoviště P+R | Placená parkoviště | Zájezdové autobusy o adventu | Vánoční trhy v Drážďanech