Foto: Hrneček ze Štrýclmarktu vyrobený letos přímo v Sasku © dresden.de

Stejně jako ostatní vánoční trhy, má i Štrýclmarkt každoročně svůj vlastní originální hrníček na svařené víno. Ten používá jednotně většina stánků prodávajících teplé nápoje, tedy především svařák čily »glýwajn« (Glühwein). Letos však příchází novinka...

Pro drážďanský Štrýclmarkt je letos vyrobeno 100.000 nových hrnečků s aktuálním nápisem 2015 a starodávným motivem dětí před siluetou kostela Frauenkirche, věže radnice a kostela Kreuzkirche na jedné straně a s nápisem »Drážďanský Striezelmarkt, od roku 1434« na straně druhé. Každý následující rok přidá město do oběhu dalších 50.000 hrnečků. Úkol vytvořit hrníčky s novým designem dostal řemeslník Andreas Kannegießer a jeho rodinná firma Kannegießer Keramik z Neukirchu, s tradicí již od roku 1824. Takže unikátní hrníčky pochází, narozdíl od ostatních trhů, přímo ze Saska. Keramické hrníčky tvoří pomocí forem, pak se vysuší a nechají vypálit při 960 stupních. Poté se glazují a vrací zpátky do rozpálené pece.

Novinkou je i výše zálohy, která je oproti minulému roku o 0,50 € vyšší. Za hrníček zaplatíte k ceně horkého nápoje tuto zálohu tzv. »Pfand« (3,00 €), kterou Vám po vypití nápoje opět vrátí. Pokud se Vám hrníček líbí, můžete si jej nechat na památku. S tím se počítá a každý vánoční trh má dostatečnou zásobu hrníčků a vede si statistiky, aby i v dalších letech bylo možné vše dobře předem naplánovat a nechat vyrobit dostatečný počet památečních hrníčků. Hrníčky jsou »přenosné« to znamená, že je můžete vrátit na kterémkoliv stánku vánočního trhu Striezelmarkt, ve kterém rovněž tyto hrníčky používají. Pokud si hrníček chcete vzít s sebou domů, můžete si u stánku požádat a nechat si svůj od vína zašpiněný, vyměnit za čistý, abyste si od zbylých kapek vína něco nezašpinili. Dobře funguje například věta »Ich möchte die Tasse mit nach Hause nehmen. Dürfte ich, bitte, eine saubere haben?« (Chtěl/a bych si hrneček vzít domů. Můžete mi prosím dát čistý?).

A důležitá věc na závěr - hrneček s horkým svařeným vínem přijde u většiny obchodníků na Štrýclmarktu na 2,50 € plus záloha tj. dohromady zhruba 5,50 euro. Vyzkoušet můžete i bílé svařené víno či různé jiné speciality. Třeba jablečno-skořicové svařené víno.

Foto: Hrneček ze Štrýclmarktu 2013 © dresden.de

Foto: Hrneček ze Štrýclmarktu 2012 © dresden.de

 

Foto: Hrneček ze Štrýclmarktu © dresden.de