Drážďanská štolová slavnost na vánočnín trhu Štrýclmarkt © Schutzverband Dresdner Stollen e.V, foto: Claudia Jacquemin

Hlavní událost Štrýclmarktu, Štolová slavnost, začíná v sobotu o druhém adventu tradičně na zámeckém náměstí Schlossplatz, mezi zámkem a schodištěm na Brühlovu terasu, kde se začnou scházet a řadit účastníci štolového procesí a končí na náměstí Altmarkt. Za účasti dvorního kašpara Frölicha se na jevišti bude odvíjet slavnostní a zábavní program vztahující se k historii štoly. Na pódiu bude přítomen i český tlumočník, aby českým návštěvníkům zprostředkoval všechna barokní slova její excelence, saského kurfiřta Augusta Silného.

Letošní štola bude mít určitě opět dobrých pár tun. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou zatím tajné. Vejdou ve známost až těsně před slavností. Největší atrakcí je ovšem vlastní štolové procesí.

To vychází z náměstí Schlossplatz kolem 11:05, projde ulicemi historického centra a zhruba kolem dvanácté dorazí na náměstí Altmarkt, kde se koná tradiční vánoční trh Štrýclmarkt. Na tomto místě bude maxištola zhruba v 12:10 naříznuta obřím 1,6 metrů dlouhým štolovým nožem. Poté se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Štola se kupuje za štolové tolary (jeden tolar za 5 euro), které se mění za eura v speciálních stáncích rozmístěných na náměstí Altmarkt poblíž krájené štoly. Letos ale je ale poprvé koupit libru štoly i bez štolového tolaru, prostě přímo za pětieuro. Zhruba v 15:30 štolová slavnost na Štrýclmarktu skončí.

Změny programu vyhrazeny. Všechny uvedené časy jsou jen přibližné a mohou se změnit, zejména v důsledku aktuální dopravní situace.

Hlavní informace o slavnosti

KDY: 5.12.2015, 10:30-15:30, start průvodu 11:05, nakrojení štoly 12:10 na náměstí Altmarkt

KDE: trasa průvodu: náměstí Schlossplatz, ulice Augustusstraße (kolem Knížecího průvodu), Töpferstraße (Hilton), ulice An der Frauenkirche (mezi nákupním centrem QF a kostelem), ulice Landhausstraße, Schießgasse, Rampische Straße, náměstí Neumarkt, znovu Augustusstraße, Schlossplatz, zámecká brána Georgentor, Schlossstraße, náměstí Altmarkt (ván. trh Štrýclmarkt)

VSTUP ZDARMA

www.stollenfest.de (DE) | www.dresdnerstollenfest.de/cs/ (CZ)

DE: 22. Dresdner Stollenfest auf dem Striezelmarkt, Altmarkt

Drážďanská štolová slavnost na vánočnín trhu Štrýclmarkt © Sylvio Dittrich, LHD