Vánoční trh Striezelmarkt - zkouška světel  © DRAZDANY.info

Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Striezelmarkt, začíná letos ve středu 29.11. odpoledne v 16 hodin a končí na Štědrý den (24.12) ve 14 hodin. O druhé adventní sobotě (9.12.) se koná oblíbená Štolová slavnost, která každoročně přivítá přes sto tisíc lidí a mezi nimi i tisíce návštěvníků z Česka.

Nejstarší německý vánoční trh drážďanský Striezelmarkt (29.11.-24.12.2017) má letos 583 let. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní pravé drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku.

Obsah letošní vánoční brožury již najdete v tomto článku

Drážďany pamatují každoročně na české návštěvníky vánočních trhů a přináší českou verzi oblíbené vánoční brožury. Ta je již nyní k dostání v obou drážďanských turistických infocentrech »Dresden Information«, a to v češtině, angličtině, němčině, ruštině a polštině.

Foto: Slavnostní nakrojení štoly během zahájení Štrýclmarktu. Nejedná se ale o obří štolu - ta se představí až během Štolové slavnosti. © Mike Schiller, Meidresden.de

Hlavní drážďanský vánoční trh Štrýclmarkt začíná každým rokem před prvním adventem. Letos je to ve středu 29. listopadu. U příležitosti zahájení 583. Štrýclmarktu se jako každý rok bude konat slavnostní ekumenická bohoslužba v drážďanském kostele Kreuzkirche na náměstí Altmarkt. Bohoslužbu již tradičně hudebně doprovází známý chlapecký pěvecký sbor Dresdner Kreuzchor. V kostele je místo pro 3000 hostů a vstup je volný. V 16 hodin bude slavnostní zahájení pokračovat na pódiu přímo na náměstí Altmarkt. Představitelé města nakrojí vánoční drážďanskou štolu, která je předzvěstí Štolové slavnosti konané v sobotu 9. prosince, při níž se na náměstí Altmarkt bude krájet několikatunová obří štola. Štola, která se krájí na zahájení Štrýclmarktu není tedy ta známá obří štola, která se prezentuje až v rámci slavnostního průvodu. Je to spíše její menší příbuzná - zvláštností je, že každý rok je o jeden milimetr delší, tento rok 2017 milimetrů.

Barokní a internacionální vánoční trh »Augustusmarkt« na pravém břehu Labe ve čtvrti Neustadt © ZZDD.de

Z vánočního trhu Štrýclmarkt se můžete vydat na příjemnou pěší procházku na drážďanský vánoční trh kurfiřta Augusta Silného, který na jeho počest dostal jméno Augustusmarkt. Vydáte-li se z tradičního vánočního trhu Štrýclmarkt na zhruba půlhodinovou procházku na pravou stranu Labe do barokní čtvrti Neustadt, přijdete na internacionální vánoční trh Augustusmarkt. Momentálně je most Augustusbrücke kvůli stavebním pracem uzavřen pro motorová vozidla, pro pěší však volně průchozí.

Hlavní událost Štrýclmarktu, Štolová slavnost, začíná v sobotu o druhém adventu letos kvůli přestavbě Mostu Augustusbrücke na ulici Taschenberg. Historický průvod s několikatunovou štolou taženou čtyřspěžím, doprovázený zástupci cechů a tradičních řemesel se vydá na zhruba hodinovou cestu kolem Rezidenčního zámku a kostela Frauenkirche směrem na vánoční trh Striezelmarkt, kde bude štola zhruba kolem poledne nakrojena a rozprodána návštěvníkům trhu.

V pátek 15.12.2017 bude vánoční trh Štrýclmarkt (německy Striezelmarkt) otevřen až do 23 hodin večer. Drážďanský Štrýclmarkt zve o této dlouhé páteční noci na velkolepou hru světel a vystoupení magických bytostí v kostýmech.

Sestavili jsme seznam hlavních informací, které by se Vám mohly hodit, pokud se o adventu chystáte do Drážďan. Jak přijet, autobusem nebo vlakem. V případě, že autem, tak nepotřebujete zatím ani dálniční známku, ani zelenou ekoplaketu. Poradíme, kde zaparkovat a které trhy a slavnosti navštívit...

Během adventu je lepší parkovat mimo centrum © ddin.info

Na náměstí Altmarkt se od 29. listopadu do 24. prosince koná tradiční vánoční trh Striezelmarkt. Nachází se přímo v centru města a nejlépe se k němu o vánocích dá dostat pěšky nebo veřejnou dopravou. Obzvlášť během Striezelmarktu je doporučeno zaparkovat své auto mimo centrum města. Na nejdůležitějších příjezdových cestách jsou k dispozici bezplatná parkoviště (P+R) s dobrým přístupem k veřejné dopravě. Vzhledem k nákupnímu předvánočnímu shonu ve městě během vánočních trhů se může stát, že všechna místa v centru budou obsazená.

V Drážďanech se každoročně staví na náměstí Altmarkt vánoční strom. Letos byl za pomoci několika mobilních jeřábů a za účasti stovek přihlížejících postaven a ukotven v sobotu 4. listopadu. Kolem vztyčeného stromu se okamžitě začalo se stavbou 233 vánočních stánků a dalších atrakcí.