Hlavní událost Štrýclmarktu, Štolová slavnost, začíná v sobotu o druhém adventu letos kvůli přestavbě Mostu Augustusbrücke na ulici Taschenberg. Historický průvod s několikatunovou štolou taženou čtyřspěžím, doprovázený zástupci cechů a tradičních řemesel se vydá na zhruba hodinovou cestu kolem Rezidenčního zámku a kostela Frauenkirche směrem na vánoční trh Striezelmarkt, kde bude štola zhruba kolem poledne nakrojena a rozprodána návštěvníkům trhu.

Letošní zahájení průvodu není jako tradičně na náměstí Schlossplatz, ale výjimečně kvůli přestavbě mostu Augustusburg, na ulici Taschenberg mezi Rezidenčním zámkem a východním rohem Zwingeru. Tam bude již od 10 hodin ráno program na pódiu. Za účasti dvorního kašpara Frölicha se na jevišti bude odvíjet slavnostní show vztahující se k historii štoly.

Kolem jedenácté se průvod s několikatunovou štolou taženou koňským čtyřspřežím vydá ulicí Taschenberg, na rohu Rezidenčního zámku odbočí doleva do ulice Schlossstrasse, projde zámeckou branou Georgentor, pak odbočí doprave do ulice se známou nástěnnou malbou Fürstenzug (Knížecí průvod), potom lehce doleva do ulice Töpferstrasse, pak doprava kolem kostela Frauenkirche do ulice Landhausstrasse, pak doleva do Schießgasse a opět doleva ulicí Rampische Strasse zpátky ke kostelu Frauenkirche, přes náměstí Neumarkt (kolem Dopravního muzea) zpět do ulice Augustusstrasse, opět branou Georgentor a ulicí Schlossstrasse směrem na vánoční trh Striezelmarkt na náměstí Altmarkt. Tam průvod s obří štolou dorazí zhruba kolem poledne.

Na pódiu na náměstí Altmarkt bude přítomen i český tlumočník, aby českým návštěvníkům zprostředkoval průběh slavnosti na pódiu a vítací proslovy saského kurfiřta Augusta Silného. Na Striezelmarktu bude obří štola krátce po polední naříznuta obřím, 1,6 metrů dlouhým, štolovým nožem. Poté se zahájí prodej naporcované obří štoly a na jevišti začne slavnostní program. Zhruba půlkilový kousek štoly stojí kolem pěti euro. Drážďanští pekaři darují část výdělku na charitativní účely a na podporu vzdělání mladých pekařek a pekařů. Zhruba v 15:30 štolová slavnost na vánočním trhu Striezelmarkt skončí.

Letošní štola bude mít určitě opět dobrých pár tun. Přesný rozměr a váha letošní štoly jsou až do Štolové slavnosti tajné. Vejdou ve známost vždy až těsně před slavností. Největší atrakcí je ovšem vlastní štolové procesí. Každý rok se na slavnosti očekává okolo 150 tisíc návštěvníků, a z toho veliká část z Česka.

TISK A MÉDIA

PRO AKREDITOVANÉ FOTOGRAFY a KAMERAMANY: Fotopunkt 1 v ulici Augustusstrasse a Fotopunkt 2 před kostelem Frauenkirche (viz níže trasa průvodu na google mapách) - Akreditace v češtině tady.

PRO MÉDIA: Kompletní vánoční fotogalerie na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.

Hlavní informace o slavnosti

KDY: 09.12.2017, 10:30-15:30, start průvodu kolem zhruba jedenácté v ulici Taschenberg, nakrojení štoly kolem dvanácté na náměstí Altmarkt | Všechny uvedené časy jsou jen přibližné a mohou se změnit, zejména v důsledku aktuální dopravní situace.

KDE: trasa průvodu: ulice Taschenberg, ulice Schlossstrasse, zámecká brána Georgentor, ulice Augustusstraße (kolem Knížecího průvodu), ulice Töpferstraße (Hilton), kolem Frauenkirche (mezi nákupním centrem QF a kostelem), ulice Landhausstraße, ulička Schießgasse, ulicí Rampische Straße zpět k Frauenkirche, přes náměstí Neumarkt kolem Dopravního muzea, znovu Augustusstraße, znovu zámecká brána Georgentor, Schlossstraße, náměstí Altmarkt (ván. trh Striezelmarkt).

VSTUP ZDARMA

www.stollenfest.de (DE) | www.dresdnerstollenfest.de/cs/ (CZ) | www.drazdany.info/stolova-slavnost (CZ) | český tlumočník na náměstí Altmarkt

DE: 24. Dresdner Stollenfest auf dem Striezelmarkt, Altmarkt

Trasa štolového průvodu