Obrazárna Staří mistři nabízí prohlídky s českým výkladem © drazdany.info

V Obrazárně Staří mistři zví návštěvníci zajímavosti o nejvýznamnějších dílech světově proslulé sbírky jako je Raffaelova Sixtinská Madona, Corregiova Svatá noc či Vermeerova Dívka čtoucí dopis.

Dívka s čokoládou © SKD, Gemäldegalerie Alte Meister Dresden, Foto: Herbert Boswank

Dívka s čokoládou (německy Das Schokoladenmädchen) švýcarského umělce Jean-Etienne Liotarda (1702–1789) je jedním z nejznámějších děl v drážďanské obrazové galerii. Známá malířka pastelů Rosalba Carriera ho popsala jako "nejkrásnější pastel". Zobrazuje z profilu neznámou služebnou, která na tácu nese šálek horké čokolády. V Drážďanech visí již od roku 1745, kdy ho překupník umění Francesco Graf Algarotti získal v Benátkách pro sbírku krále Augusta III. přímo od umělce. Od 28. září 2018 do 6. ledna 2019 věnují Státní umělecké sbírky Drážďany (SKD) mimořádnou výstavu pod heslem "Nejkrásnější pastel, který kdy byl k vidění" (Das schönste Pastell, das man je gesehen hat) právě tomuto dílu. 

POZOR! Přechodná uzavření celé Obrazárny Staří mistři »Alte Meister« o letních prázdninách a na podzim: 17. června – 12. července 2019 a 4. listopadu – 6. prosince 2019

Budova Semperbau - sídlo Galerie Staří mistři © Dresden Media Lizenz - Namensnennung - DML-BY Frank Exß

Po šesti letech přechodných uzavření velkých částí Obrazárny Staří mistři »Alte Meister« dojde 7. prosince 2019 k velkolepému znovuotevření celé nově zrekonstruované Obrazárny! 

Co se bude dít do té doby? Od současnosti až do 16. června 2019 je otevřeno pouze již opravené východní křídlo Obrazárny (Ostflügel). Od 17. června do 12. července 2019 bude Obrazárna kompletně uzavřena, aby pracovníci sbírek mohli připravit přechodnou výstavu největších děl ze Starých mistrů (Interimausstellung "Glanzlichter"). Tuto výstavu hlavních děl bude možné zhlédnout od  13. července do 3. listopadu 2019. Po jejím skončení, od 4. listopadu do 6. prosince 2019 bude Obrazárna opět kompletně uzavřena.

Jak bude vypadat nová stálá expozice Starých mistrů, která bude otevřena 7. prosince 2019? Vedle Raffaelovy »Sixtinské madony«, jednoho z nejpopulárnějších uměleckých děl na světě, bude k vidění jedinečná sbírka představující průřez dějinami evropského umění. "Spící Venuše" od Giorgiona a Titiana, "Čokoládová dívka" od Jean-Etienne Liotarda nebo Vermeerova "Dívka u okna čtoucí dopis" - všechna tato díla jsou hluboce zakořeněna ve vizuální paměti lidstva a stala se předmětem nesčetných reprodukcí. Novinkou celkové rekonstrukce galerijní budovy Semperbau u Zwingeru bude začlenění sochařských děl z drážďanské Sbírky soch a plastik. Nové působivé uspořádání umožní na konkrétních příkladech sledovat, jakým způsobem ovlivňovala antická díla renesanční a barokní umělce.

Státní umělecké sbírky Drážďany (SKD) nabízí českým návštěvníkům na mnoho svých stálých výstav audioprůvodce v českém jazyce, které jsou zpravidla zahrnuty již v ceně vstupného (Albertinum, Rezidenční zámek. V Obrazárně Staří mistři se platí poplatek 3 eura. Zvláštní výstavy bývají většinou s německými a anglickými popisky.

Zámecká kaple Rezidenčního zámku, zrekonstruovaná v roce 2013, bude poprvé v historii fungovat také jako muzeum, a to během výstavy »Celkově vzato« (německý název »Alles in Allem«). Vedle vybraných rukopisů a tištěných spisů Jacoba Böhmeho jsou vystaveny také ilustrace, malby, vědecké nástroje a umělecké objekty z doby kolem roku 1600 a pozdějších století. Filozof a mystik Jacob Böhme (1575 – 1624) je považován za jednoho z nejdůležitějších německých myslitelů, jehož význam sahá daleko za hranice Německa.