Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko © Rys ostrovid

Rysí stezka »Luchspfad« v Bad Schandau je naučná stezka vedoucí z Informačního a návštěvnického centra Národního parku Saské Švýcarsko až k rysímu výběhu u horní stanice historického výtahu ve čtvrti Ostrau. Vedou Vás po ní otisky rysích tlapek, po cestě rozmístěné tabule přináší informace o rysu ostrovidu a jeho životním prostředí. 

Na stezce je připraveno šest zastávek s rozličnými úkoly. Ať už skok daleký, dřevěné puzzle nebo poslechová stanice, cestou k rysímu výběhu nuda nehrozí. Informační tabule jsou v českém a německém jazyce,  začátek stezky je vyznačen malými rysími stopami. Výlet je vhodný pro rodiny s dětmi nebo pro školní třídy či družiny. Letáček s plánkem je ke stažení jako soubor PDF (1 MB) ZDE. Bližší informace k programům pro školy naleznete ZDE.


"Pravděpodobnost výhry v loterii je vyšší", to musí vědět všichni, kteří chtějí spatřit rysa ve volné přírodě Národního parku. Rys je nepolapitelná velká kočka, aktivní převážně v noci. Pro všechny, kteří se o rysa zajímají, byla v roce 2010 v Bad Schandau založena interaktivní Rysí stezka »Luchspfad«. Ta začíná u Centra národního parku v Bad Schandau a vede přes význačné body až na vrcholek »Ostrauer Höhe«. Tam se dají spatřit dva rysové žijící v lesním výběhu.

Symbolické rysí stopy na dláždění ukazují cestu od Střediska Národního parku k prvnímu stanovišti. Zde naleznou návštěvníci první otázku o rysovi: »Kde žiji?« Na šesti následujících stanovištích se formou hry dozví více o rysovi, jeho životním prostředí, jeho zvycích a dovednostech. O několik stovek metrů dále je na okraji cesty zdarma k dispozici dalekohled. S ním se každý může přesvědčit o pravdivosti rčení "vidět jako rys". Pod heslem "skáče jako rys" lze na dalším stanovišti porovnat vlastní schopnosti ve skoku do dálky s obyvateli zvířecí říše .

Stezka dále vede k jedinečné atrakci Saského Švýcarska, k historickému osobnímu výtahu v Bad Schandau. Ten v prosklené kabině vyveze návštěvníky o 50 metrů výš, do Ostrau, a to hned poté, co prokáží svou zručnost při sestavování nadrozměrných dřevěných puzzlí. Z výtahu se vystupuje přímo k dalšímu interaktivnímu stanovišti, zaměřenému na rysí sluch. Malí i velcí návštěvníci se dozví, co znamená "slyšet jako rys".

Po příchodu k výběhu dvou rysů si mohou návštěvníci vybrat z více cest. Několik cest vede ke skalám »Schrammsteine«, dále po cestě »Poetenweg/Básnická cesta« ke »Křinickému údolí/Kirnitzschtal« nebo ke schodům k výchozímu stanovišti okruhu u Centra národního parku, kde se návštěvníci mohou dozvědět více o fauně a flóře regionu Národního parku Saské Švýcarsko.

Zastávky s úkoly na rysí stezce v Bad Schandau

1. »Kde bydlím?« Interaktivní plán města

2. »Mít oči jako rys« Vyhlídkový dalekohled

3. »Skákat jako rys« Sektor pro skok daleký

4. Dřevěné puzzle

5. »Slyšet jako rys« Poslechová stanice

6. »Plížit se jako rys« Na vyhlídce »Karls Ruhe« si můžete užít nejen klid a krásný pohled do údolí Labe, ale také malou hru, při které se budete plížit.

Centrum Národního parku Saské Švýcarsko © Rys ostrovidDOWNLOAD: Výše zobrazený letáček ke stažení jako pdf zde (1 MB)


 

Centrum Národního parku v Bad Schandau - hlavní informace

Informační a návštěvnické středisko Národního parku Saské Švýcarsko © Steffie Engelbrecht

V informačním a návštěvnickém středisku Národního parku v Bad Schandau (NationalparkZentrum) získají návštěvníci informace o národním parku Saské Švýcarsko i v ČEŠTINĚ. Toto středisko není jen běžným informačním centrem, ale rovněž místem setkávání a vzdělávání. Všechny informace v expozici rovněž v češtině.

OTEVŘENO: duben až říjen, denně 9–18 h | listopad až březen, denně mimo pondělí 9-17 h | ZAVŘENO 6.1.– 6.2.2020

KDE: Dresdner Straße 2b, 01814 Bad Schandau

VSTUPNÉ: 4 €/ 3 € | rodinná vstupenka 8,50 €  (dva dospělí a děti do 16 let) | do 6 let zdarma | školní třídy – děti 1 €, dospělý doprovod 2 € | turistické skupiny 3 € za osobu

www.lanu.de (DE) | Český blog na DRAZDANY.info www.drazdany.info/saske-svycarsko | český leták s informacemi o Středisku NP (pdf, 1,2 MB)

Rezervace prohlídek a kontaktní informace

Objednání prohlídek a výletů do přírody pro školy a skupiny mailem u pana Boušky (mailová adresa viz níže) nebo na adrese Sächsische Landesstiftung Natur und Umwelt, NationalparkZentrum Sächsische Schweiz, Dresdner Straße 2 B, 01814, Bad Schandau |  fax +49 35022 5 02 35

Český zaměstnanec střediska NP pan Petr Bouška Vám rád zodpoví případné další dotazy ohledně prohlídek a exkurzí do přírody - telefon +49 35022 50240 | e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.Nezáleží na tom, jestli se jedná o informace o národním parku, o trvalé nebo mimořádné výstavy, návštěvník zde najde řadu zajímavých informací o národním parku. Multivizuální prezentace navíc zprostředkovává jedinečné dojmy ze Saského Švýcarska. Významná je ve středisku česko-německá spolupráce. Návštěvník zde kromě toho nalezne řadu interaktivních atrakcí, kde získá informace o geologii, rostlinách, zvířatech, o historii využití tohoto území, ale i o přírodě a kulturní krajině regionu. Informační a návštěvnické středisko národního parku je koncipováno jako bezbariérové a je tedy bez omezení dostupné pro všechny návštěvníky.

DE: NationalparkZentrum Sächsische Schweiz in Bad Schandau


 

Německý text

DE: NationalparkZentrum Sächsische Schweiz „Die Wahrscheinlichkeit auf einen Lottogewinn ist höher“, das müssen sich Gäste sagen lassen, die im Nationalpark gern auf einen Luchs in freier Wildbahn treffen möchten. Der Luchs ist eine ausgesprochen scheue Großkatze und zudem noch nachtaktiv. Fúr alle die sich für den Luchs interssieren, wurde in Bad Schandau im Jahr 2010 ein interaktiver Lehrpfad zum Thema Luchs entwickelt.  Er beginnt am NationalparkZentrum in Bad Schandau und führt über markante Punkte hinauf auf der Ostrauer Höhe. Dort kann man zwei Luchse anschauen, die in einem Waldgehege leben. | Die symbolischen Luchs-Trittsiegel auf den Pflastersteinen zeigen den Weg vom Nationalaparkzentrum zur ersten Station, einem begehbaren Stadtplan. Hier wird den Wanderern die erste Luchs-Frage gestellt: „Wo wohne ich?“. An sechs folgenden Stationen kann man spielerisch noch mehr Wissenswertes zum Luchs, seinen Lebensgewohnheiten und Fähigkeiten erfahren sowie Spielelemente nutzen. Bereits nach wenigen hundert Metern steht am Wegesrand ein kostenfrei nutzbares Aussichtsfernrohr. Mit ihm lässt sich getreu des Mottos „Sehen wie ein Luchs“ die Umgebung ausspähen.  Unter dem Motto „Springen wie ein Luchs“ kůnnen die Besucher an der nächsten Station die eigene Sprungfähigkeit im Vergleich zu anderen Tieren an einer Weitsprunganlage messen. | Der  Spaziergang  führt weiter zu einer einmaligen Sehenswürdigkeit in der Sächsischen Schweiz: Dem historischen Personenaufzug von Bad Schandau. In seiner verglasten Kabine bringt er die Besucher rund 50 Meter hinauf in Richtung Ostrau, nachdem diese zuvor ihre Geschicklichkeit am überdimensionalen Holzpuzzle auf die Probe gestellt hat. Von der Aufzugsplattform geht es direkt zur nächsten interaktiven Station, welche sich auf die gute Hörfähigkeit des Luchses bezieht. Einmal „Hören wie ein Luchs“ können hier die kleinen und großen Besucher. Am Luchsgehege angekommen, können die Besucher aus mehreren Wegen wählen. Es führen mehrere Wanderwege wieder hinauf in die Schrammsteine, weiter auf dem Poetenweg in das nahe Kirnitzschtal oder auf Stufen hinab zum Startpunkt des Rundgangs am NationalparkZentrum. Das ist täglich von 9 bis 18 Uhr geöffnet und lädt ein, noch mehr über die heimische Tier- und Pflanzenwelt der Nationalparkregion zu erfahren.