Slavnost vlny představuje naprosto ideální program pro rodiny s dětmi

V neděli 29. dubna 2018 se v zahradě Centra Národního parku Saské Švýcarsko v Bad Schandau koná tradiční »Slavnost vlny / Wollfest«. I během již 15. ročníku se vše bude točit kolem stříhání oveček a toho, co je možno z vlny vyrobit. Očekávají se stovky návštěvníků. Slavnost vlny je jednou z největších a zároveň nejoblíbenějších akcí Centra Národního parku. Na české návštěvníky se těší čeští zaměstnanci centra.

Na slavnost nedorazí jen lidé, ale samozřejmě i ovečky. Návštěvníci tu budou moci spatřit několik plemen, převážně vzácných druhů domácích ovcí. Hlazení je povoleno. Jedna z oveček bude odpoledne za odborného výkladu ostříhána. V průběhu celého dne se bude ostříhaná vlna, česat, filcovat a spřádat do vláken. Zájemci si mohou i tyto činnosti vyzkoušet. Slavnost vlny představuje naprosto ideální program pro rodiny s dětmi.

Po celý den probíhá na zahradě Centra národního parku trh s prodejními stánky s ručně vyráběnými produkty z ovčí vlny. Na odpoledne je připravena módní přehlídka zaměřená na vlněné oděvy. Užitečné tipy na zpracování vlny dostanou zájemci v pletací kavárně »Strick-Café«. Tématem dvou letošních výtvarných dílen je výroba plstěných maličkostí (filcování malé sovičky zvané "Kauz" tj. česky puštík, technika filcování jehlou na sucho) a hrubé tkaní sedacího polštáře.

Slavnost vlny v Bad Schandau - hlavní informace

KDY: 29.04.2018 od 10 h | po celý den trh výrobků z ovčí vlny a výstava vzácných ovčích plemen, program pro děti

KDE: V zahradě Centra Národního parku Saské Švýcarsko | Dresdner Straße 2b, 01814 Bad Schandau
V Centru národního parku (Nationalparkzentrum) je kromě toho otevřena stálá expozice o Saském Švýcarsku. Na rozsáhlé výstavní ploše tří poschodí se seznámíte s vývojem Saského Švýcarska, poznáte jeho historii, bohatou flóru i faunu. Na návštěvníky tu mimo jiné čeká i formikárium neboli terárium pro mravence, audiovizuální projekce a reliéfní model místní krajiny. Na rozdíl od konvenčních muzeí se tu mohou návštěvníci téměř všech exponátů dotýkat.  Texty k výstavě jsou kromě německého a anglického jazyka i v češtině. Přístup do všech částí je bezbariérový.

DALŠÍ INFORMACE: stránky Centra a Národního parku Saské Švýcarsko www.lanu.de (DE) | www.drazdany.info/saske-svycarsko (CZ) | www.drazdany.info/saske-svycarsko/slavnost-vlny (CZ)

VSTUP ZDARMA

Stánky s výrobky z ovčí vlny

BAD SCHANDAU: Slavnost vlny již po dvanácté

Slavnosti vlny: uplstěno, upleteno, obarveno, upředeno“

Slavnost vlny: Kdo si nikdy nevyzkoušel práci s kolovrátkem, bude tak moci

Německý text o Slavnosti vlny

Erneut gelten heimische Schafwolle und Schafe als thematische Mittelpunkte eines bunten Reigens aus Schafwollprodukten, seltenen Landschafrassen, Schafschur, Filzkursen, Puppenspiel, Strick-Café, Modenschau und anderem mehr. Für passende musikalische Umrahmung sorgt mit barrierefreier Volksmusik live und unverstärkt die Dresdner Band WIRBELEY (www.wirbeley.de). Der Eintritt zum Fest ist frei. Die Veranstaltung findet in Kooperation mit der Nationalparkverwaltung Sächsische Schweiz, AWO-Produktionsschule „Stellwerkstatt“ und Wollscheune Brudek am Lilienstein statt. | Aus dem Programm: Marktstände mit Schafwollprodukten Ausstellung seltener Landschafrassen im Wechsel: - Spinnen mit der Handspindel - Flecht-Weben eines Armbandes - Fingerakrobatik für ein Lesezeichen Wollfundgrube Bewirtung durch: Delikat Essen – das FrischeRestaurant | 10:00 Uhr Eröffnung 11:00 Uhr Das (neue) Filzpuppenspiel: Madame Rosa (Uta Davids) - "Schneewittchen" 11:00 Uhr Strickcafe mit "Nach Strick und Faden": Stricken mit Anleitung und Verwöhnaroma mit Antje Hackius, bis 16 Uhr 12:30 Uhr Workshop 1 mit Gabriel Leithaus, Halsbrücke - Hetzdorf "Trockenfilzen - Kleiner Kauz aus Wolle mit der Nadel gefilzt, bis 13:30 Uhr 13:00 Uhr Live-Musik mit WIRBELEY (Dresden), bis 15:30 Uhr 13:00 Uhr Workshop 2 mit Andrea Kawelke, Dresden: "Das Schaf unterm P-: Grobes Weben eines Sitzkissens" bis 14:30 Uhr 14:30 Uhr Schafschur mit Kommentar 15:00 Uhr Modenschau mit Madame Rosa „Auf Tuchfühlung mit heimischer Wolle“