Vytisknout
Kategorie: Aktuality

Ručně šité historické kostýmy. FOTO: © Festung Königstein gGmbH/Marko Förster

Pevnost Königstein slaví 27. července 400. výročí jedné ze svých nejvýznamnějších budov, Hradu Jana Jiřího »Georgenburg«. K této příležitosti se v sobotu 27. července od 11:30 do 17 hodin koná renesanční festival »Renaissance-Fest«. Návštěvníci se mohou těšit na historický průvod šedesáti dvořanů v ručně šitých kostýmech ve stylu roku 1619. V čele půjde kurfiřt Jan Jiří (Johann-Georg I.) s manželkou Magdalenou Sibyllou. Chybět nebude jevištní program a každý návštěvník si bude moci vyzkoušet šerm nebo se naučit renesanční tanec.

Večer od 20 hodiny zazní pevností instrumentální hudba renomovaného souboru »lautten compagney BERLIN«. Kapela vystoupí pod širým nebem na nádvoří Paradeplatz. Večer vyvrcholí  okolo 22 hodiny ohňostrojem.

Historický průvod a další program

V historickém průvodu lze spatřit ručně šité renesanční kostýmy připomínající dobu kolem roku 1619. Předlohou jim byl dvojportrét kurfiřstkého páru, který je vystaven v drážďanské Obrazárně Starých mistrů »Alte Meister«. Kromě kostýmů si mohou návštěvníci prohlédnout, jak vypadala dvorní hostina za časů renesance. Nebude chybět ani bohatý jevištní program s renesanční hudbou a tancem a šermířské představení. Dále sokolnická show nebo historický vojenský tábor. Renesanční slavnosti nás přenesou do časů před 400 lety. Kdo bude mít zájem, může si vyzkoušet historický šerm nebo se naučit renesanční tanec. Na nejmenší návštěvníky čekají historické hry.

Novinka, renesanční zámek ve 3D

Na návštěvníky čeká velká premiéra, v jednom ze sálů Hradu Jana Jiřího si budou moci nasadit 3D brýle a virtuálně si projít prostory původního renesančního zámku nebo nahlédnout do života tehdejšího královského dvora. Zvednou-li hlavu,  do vyššího poschodí, podívají-li se z okna na dvůr, najdou tam kočár. Veškeré texty a hlasy budou i v českém jazyce. K celé této podívané slouží předpokoj dvořanské světnice ze 16. století. Najdete ji v prostorách stále výstavy »Pevnost Königstein kolem roku 1900«. Další stálou výstavou na Hradě je »Stavební historie Hradu Jana Jiřího«.

Renesanční koncert pod širým nebem

V sobotu od 20 hodin rozezní své struny instrumentální kapela »lautten compagney BERLIN«. Tento proslulý německý hudební soubor dovedně "překládá" hudební jazyk renesance a baroka do současnosti. Kromě trubek, tympánů, houslí a violoncella hrají na historické nástroje renesanční a barokní doby, které jsou dnes slyšet jen zřídka. Například dřevěný cink, dulcian nebo barokní kytara theorba.

Soubor získal řadu ocenění, včetně Echo Klassik (německá hudební cena pro osobnosti a produkce v oblasti klasické hudby). Hudebníci se pravidelně objevují i na mezinárodních scénách.

Renesanční festival na pevnosti Königstein zahrnuje díla houslových virtuózů Carla Farinu (1600-1639), dvorního hudebního režiséra Michaela Praetoria (1571-1621), Heinricha Schütze (1585-1672), Claudia Monteverdiho (1567-1643) a Heinricha Ignaze Franze Biber ( 1644-1704) a Samuel Scheidt (1587-1654).

Renesanční slavnosti  hlavní informace

KDY: 27. 7. 2019 11:3017:00

VSTUPNÉ: Renesanční slavnosti jsou v rámci vstupného na pevnost.

INFO: https://www.festung-koenigstein.de/cs/renesancni-slavnost (CZ) | https://www.festung-koenigstein.de/de/renaissancefest.html (DE)

Renesanční koncert hlavní informace

KDY: 27. 7. 2019 od 20 h | ohňostroj od 22 h

VSTUPNÉ: 33 € řada 15 | 29 € řada 615 | vstupenky k dostání na kase pevnosti, v informačním středisku, v obchodě »Museumsshop« nebo on-line: https://festung-koenigstein.ticketfritz.de/cz/ (CZ)

»lautten compagney BERLIN« hraje i na historické hudební nástroje. FOTO: © Ida Zenna, www.zenna.de