Kromě lukostřelby a rýžování zlata si děti mohou vyzkoušet jízdu na oslíku © André Wirsig

Od 26. do 28. května 2017 se uskuteční každoroční festival Karla Maye. Na tři dny se promění údolí Lößnitzgrund u Radebeulu v krajinu Divokého západu jako v příbězích Old Shatterhanda a jeho rudého bratra Vinnetou, jak je známe z příběhů Karla Maye. Úzkokolejka Lößnitzgrundbahn jezdí o víkendu jako „Santa-Fé-Express“ a bude pravidelně "přepadena", zatímco děti mohou rýžovat zlato z potoka Lößnitzbach. Slavnosti vyvrcholí nedělní jezdeckou přehlídkou tzv. "Sternreiterparade" s 200 jezdci z celého Německa i ze zahraničí. Každý rok slavnosti přitáhnou kolem 30 000 návštěvníků.

Romantika Divokého západu a indiánské tance během Slavností Karla Maye v Radebeulu

Letošní jubilejní pětadvacátý ročník festivalu se koná pod mottem „Abenteuer Welt“ (Dobrodružství svět), čímž odkazuje na mistrovské vyprávění fantasty a dobrodruha Karla Maye.

POZOR LETOS ZMĚNA: U skály Hoher Stein, která dosud každoročně tvořila fascinující kulisy pro tradiční »Pow Wow« severoamerických Indiánů se prý uhnízdil sokol stěhovavý (nebo někdo podobný). Proto tam letos bude zakázaný vstup a dění se přesune do  kempu indiánského národa Oneida »Kleine Feder«.Tam se prostřednictvím tanců, písní i příběhů mohou návštěvníci nahlédnout do jejich světa a kultury. V pátek a v sobotu tam proběhnou filmové večery »Indianische Filmnächte«. Pod širým nebem zde v jejich rámci představí indiánští filmoví tvůrci napínavé a strhující filmové dokumenty přibližující současné každodenní slasti i strasti amerických původních obyvatel.

Živo bude i ve westernových městečkách a osadách. Obchodníci tu nabízí své zboží, řemeslníkům lze nakukovat přes rameno během činorodé práce. Ale pozor, před salloony se poflakují nebezpečně vyhlížející kovbojové, loupeživá banda chystá útok na Santa-Fé-Express! A hlučné potyčky a divoké přestřelky tu už vůbec nikoho nepřekvapí!

Westernové městečko Little Tombstone se zaplní folkaři a mezinárodními country kapelami, zazní i rock'n'roll.

Obzvláště dobrodružné to tu však bude zejména pro malé návštěvníky. Ti mohou prozkoumat svět ze hřbetu oslíka, vyzkoušet si rýžování zlata v řece zvané »Lößnitz-River«, protloukat se pralesem či dokázat svou dovednost při lukostřelbě. Kdo se nebojí výšek, může se vydat na indiánské dětské hřiště v areálu pod skálou »Hoher Stein«. Posilnit se horkou polévkou je třeba, když při divoké hře malým bojovníkům vytráví. Například na ranči »Golden Nugget Ranch«, jak tu místní restauraci se zahrádkou říkají.

Pokud se někdo vydá na cestu Expresem Santa Fé, měl by však být na pozoru. Podél dráhy se potlouká řada podivných chlapíků stojících mimo zákon a majících spadeno právě na tento vlak! A k přepadením skutečně dochází denodenně (resp. v sobotu a v neděli v 15:00 a 17:30, místo: Bahndamm an der Grundmühle).

Vyvrcholení slavností představuje velká nedělní přehlídka jezdců tzv. »Sternreiterparade« (11 h, Meißner Straße). Do zdejšího areálu každoročně zamíří stovky jezdců z celého Německa. Spatříte zde kovboje, tanečníky a tanečnice country stylu Line Dance, osadníky i jižanské vojáky (členové westernových spolků). Ten z jezdců, který na své cestě do Radebeulu urazí největší vzdálenost, obdrží z rukou Vinnetoua a Old Shatterhanda věrnou repliku indiánské dýmky míru.

Slavnosti »Karl-May-Festtage« se konají každoročně o víkendu po Nanebevstoupení Páně (Christi Himmelfahrt). Na tři dny se radebeulské údolí Lößnitzgrund promění v dobrodružný svět divokého západu, jako v příbězích Karla Maye. Slavnosti organizované městem Radebeul přilákají každoročně kolem třiceti tisíc návštěvníků.

Hlavní informace o festivalu Karla Maye v Radebeulu u Drážďan

KDY: 26.–28.05.2017, pá 19-24 h, so 14-24 h, ne 11-18 h

KDE: Lößnitzgrundstraße, 01445 Radebeul (viz festival. mapa) | přenocování např. v kempu Bad Sonnenland | parkování: Kaufland Radebeul, Weintraubenstraße 31, 01445 Radebeul nebo před nádražím Radebeul Ost

DOPRAVA: tramvaj č. 4, zastávka “Landesbühnen Sachsen” | rychlodráhou S-Bahn linkou S1 do zastávky „Radebeul-Ost“, odtud vyjíždí zelená úzkokolejka "Lössnitzgrundbahn" čili "Santa-Fé-Express" do zastávek „Weißes Roß“ a „Lößnitzgrund“, v expresu je k dostání festivalová vstupenka, která je současně i jízdenkou | koňmo po vyznačených stezkách

VSTUPNÉ: děti do 5 let zdarma | PÁTEK na páteční country-festival (od 20 h) je vstup volný resp. sponzorovaný pivovarem Freiberger | SOBOTA předprodej 7 € / 3,50 € | na místě 9 € / 5 € | rodinná vstupenka (Familienkarte) - předprodej 15 €, na místě 19 € | NEDĚLE předprodej 5 € / 2,50 € | na místě 7 € / 4 € | rodinná vstupenka (Familienkarte) - předprodej 11 €, na místě 15 € | vstupenka na CELÝ VÍKEND k dostání pouze v předprodeji 10 €/ 5 € , rodinné vstupné na celý víkend 22 € | K cenám v předprodeji je nutno připočítat 10% manipulační poplatek | S festivalovou vstupenkou lze během slavností dostat slevu 1 euro na osobu resp. 2 eura pro rodinu na vstupenku do radebeulského muzea Karl-May-Museum | Festivalové vstupenky lze zakoupit online a vytisknout doma (print@home) na adrese www.karl-may-fest.de (odkaz »Online Tickets bestellen«) | vstupenky platí současně i jako jízdenka na jednu jízdu vláčkem »Santa Fé-Express« mezi stanicí Radebeul Ost a zastávkou Lößnitzgrund

www.karl-may-fest.de (DE) | www.drazdany.info/radebeul (CZ) | www.drazdany.info/festival-karla-maye (CZ)


Z festivalového programu

V údolí u viaduktu: Bahndamm an der Grundmühle

SOBOTA a NEDĚLE 15:00 / 17:30 Epochální přepadení vláčku »Santa-Fe-Express« (ZÁBAVNÉ, DOPORUČUJEME VIDĚT)

Stanoviště »Am Totempfahl«

SOBOTA, 15:00 | 16:30 | 18:00 a NEDĚLE 13:00 | 14:30 | 16:00
Prezentace Eda Bryanta z indiánského národa Tsimshian (CAN)

»Kleine Feder« – kemp indiánského národa Oneida Indian Nation

SOBOTA, 14:00 | 16:00 | 18:00 a NEDĚLE, 13:00 | 15:00 | 17:00
písně, tance a historky Indiánů s indiánskými náčelníky: Ray Halbritter (Nation Representative der Oneida Indian Nation), Dale Rood (Turtle Clan) a Chuck Fougnier (Wolf Clan), taneční skupina Oneida Indian Nation.
SOBOTA, 15:00 | 17:00 a NEDĚLE, 12:00 | 14:00 | 16:00 Konzert s Logan Staats (CAN)

NEDĚLE, 13:00 | 15:00 | 17:00
písně, tance a historky Indiánů s indiánskými náčelníky: Ray Halbritter (Nation Representative der Oneida Indian Nation), Dale Rood (Turtle Clan) a Chuck Fougnier (Wolf Clan), taneční skupina Oneida Indian Nation.
NEDĚLE, 12:00 | 14:00 | 16:00Konzert mit Logan Staats (CAN)

PÁTEK a SOBOTA, 21:00
Indianische Filmnacht (Teil 2)

Radebeul - ulice Meißner Straße u zastávky »Weißes Roß«

NEDĚLE 11:00 průvod a jezdecká přehlídka »Sternreiterparade« - Ten z jezdců, který na své cestě do Radebeulu urazí největší vzdálenost, obdrží z rukou Vinnetoua a Old Shatterhanda (divadlo Landesbühnen Sachsen) věrnou repliku indiánské dýmky míru.

Koncerty ve westernovém městečku Little Tombstone (Countrymusic)

PÁTEK, 19:00 Meg Pfeiffer & Band / „Eastside Linedancers" vystoupení tanečního klubu z Radebeulu (volný vstup)

SOBOTA, 14:00 | 21:30 THE fabulous TEXADILLOS (D)
SOBOTA, 15:30 | 19:00 Meg Pfeiffer (D)
SOBOTA, 17:00 | 20:00 The Dead South (CAN)
SOBOTA, 18:30 Westernový tanec s Olde South Dance Company

NEDĚLE, 12:00 | 15:00 THE fabulous TEXADILLOS (D)
NEDĚLE, 13:30 | 17:00 Meg Pfeiffer (D)
NEDĚLE, 16:30 Westernový tanec s Olde South Dance Company

Změna programu vyhrazena.


Spisovatel Karel May

Karel May si prošel v životě mnohým. Dokonce i vězením, aby posléze proslul coby uznávaný literát, jehož díla byla přeložena do více než 40 jazyků a stala se předlohou k více než 20 filmům. Poutavým příběhům mnozí rádi naslouchají i dnes, kdy od autorovy smrti uplynulo více než 100 let.

Indiánské hřiště pro děti pod skálou Hoher Stein © André Wirsig

Rýžování zlata © André Wirsig

Večerní představení tanečníků Line Dance ve westernovém městečku Little Tombstone © André Wirsig

Ukázka z představení indiánských tanců © André Wirsig

Četné westernové tábory se stanou dějištěm divokých dobrodružství © André Wirsig

Na festival Karla Maye do Radebeulu přijíždějí nadšenci westernové kultury z celého světa © André Wirsig

Banditové ve Westernové městečku Little Tombstone © André Wirsig

V kolosální atmosféře a s monumentální kulisou skály nazývané »Hoher Stein« se v pátek a v sobotu konají indiánské filmové večery © André Wirsig

Tradiční vrcholem festivalu je velká jezdecká přehlídka »Sternreiterparade« v neděli v 11 hodin © André Wirsig

Toto je opravdu skutečný plánek festivalu. Najdete na něm například místo, kde se koná pravidelné přepadení vlaku © Karl-May-Fest

Německý text

26. Karl-May-Festtage vom 26. bis 28. Mai | Vom 26. bis 28. Mai 2017 verwandelt sich der Radebeuler Lößnitzgrund in eine abenteuerliche und faszinierende Welt, wie aus Karl Mays Büchern. Cowboys ziehen durch Westernstädte, indianische Trommelklänge leiten den Weg zum Pow Wow und aus der Ferne sind orientalische Gesänge zu hören. | Die 26. Karl-May-Festtage stehen unter dem Motto „Abenteuer Welt“ und wollen den Blick auf die Schönheiten und Faszinationen lenken, die unsere Welt zu bieten hat. Karl May selbst ließ seine Helden voller Tatendrang und ohne Vorurteile oder Scheu in unbekannte Länder aufbrechen und zahllose Abenteuer bestehen. Millionen von Lesern eröffnete er so neue Horizonte und nahm sie mit auf seine (Fantasie-) Reisen. Mit Einblicken in fremde Kulturen wurde damals wie heute die Neugier geweckt, selbst die Welt zu entdecken und eigene Abenteuer zu erleben. Indianische Häuptlinge und Tänzer der Oneida Indian Nation präsentieren während der Festtage traditionelle Tänze und erzählen Geschichten ihres Stammes. Spielfilme und Dokumentationen gewähren bei den Indianischen Filmnächten einen Blick in das gegenwärtige Leben und die aktuellen Probleme der amerikanischen Ureinwohner. Der kanadisch-indianische Musiker Logan Staats zieht das Publikum mit seiner unverwechselbaren, durchdringenden Stimme und rauen, ehrlichen Melodien in seinen Bann. Der indianische Künstler Ed E. Bryant vom Stamm der Tsimshian präsentiert einen sieben Meter hohen, handgeschnitzten Totempfahl und gibt mit traditionellen Tänzen und Zeremonien einen Einblick in die Kultur seines Volkes. Geschichten aus dem Nahen Osten, Tänze aus dem Balkan und Reiseerzählungen von Karl May persönlich erleben die Besucher auf Karl Mays Geschichtenbasar. Am Samstagabend erzählen Weltenbummler aus Deutschland sowie indianische und orientalische Gäste in einer gemütlichen Gesprächsrunde von ihren Erlebnissen auf Reisen und beschreiben die Vielfalt der Welt aus den Blickwinkeln ihrer Völker. Wild und abenteuerlich geht es in Westernstädten und Camps zu. Raubeinige Cowboys ziehen durch Fort Henry, die Halunken Big Eddy und Locci treiben in Little Tombstone ihr Unwesen und Gesetzeslose lauern am Wegesrand und planen Überfälle auf den Santa-Fe-Express. In echter Wild- West-Manier wird im Saloon bis in die Nacht hinein ausgelassen gefeiert und auf allem getanzt, was das Mobiliar hergibt. | Country- und Folkfans sind in der Westernstadt genau richtig. Internationale Musiker heizen dem Publikum mit authentischer, handgemachter Musik ein und locken nicht nur passionierte Line Dancers auf die Tanzfläche. Den Auftakt gibt am Freitagabend Meg Pfeiffer zur Freiberger Country-Nacht. Mit ihrer ureigenen Mischung aus Rock, Pop und Country rockt sie die Bühne und bringt die Sonne mitten in die Herzen ihrer Zuhörer. Die vier bärtigen, behüteten Kerle von „The Dead South“ beweisen am Samstag, dass Musik aus der kanadischen Provinz auch in Deutschland bestens zündet. Mit ihrem Hit „In Hell I’ll Be In Good Company“ wurden sie innerhalb kürzester Zeit mit über sieben Millionen Klicks zu wahren Youtube-Stars. Für alle kleinen Entdecker gibt es besonders viele Abenteuer zu bestehen. Beim Eselreiten können sie das unbekannte Land erkunden, im Lößnitz River nach Gold schürfen oder an Seilen durch urige Wälder klettern. Um im Wilden Westen bestehen zu können, lernen sie den richtigen Umgang mit Pfeil und Bogen und setzen bei Westernspielen ihre Geschicklichkeit unter Beweis. | Höhepunkt der Festtage ist die große Sternreiterparade am Sonntag. Hunderte Reiter aus ganz Deutschland ziehen gemeinsam über die Meißner Straße auf das Festgelände. Dabei wird der Reiter, der auf seinem Ritt nach Radebeul die weiteste Strecke zurückgelegt hat, mit einer indianischen Friedenspfeife aus den Händen von Winnetou geehrt. Mehr Infos & Tickets: www.karl-may-fest.de  | www.facebook.com/karlmayfesttage  | Die Karl-May-Festtage finden jährlich am Wochenende nach Christi Himmelfahrt statt. Die Idee für das Fest entstand 1992 aus einem Sternritt der Karl-May-Bühnen anlässlich von Karl Mays 150. | Geburtstag, bei dem die Reiter unter anderem auch Radebeul durchquerten. Die Festtage werden von der Stadt Radebeul organisiert und locken jedes Jahr etwa 30.000