Kromě lukostřelby a rýžování zlata si děti mohou vyzkoušet jízdu na oslíku © André Wirsig

Od 6. do 8.května 2016 se v městečku Radebeul u Drážďan se uskuteční již 25. ročník Slavností Karla Maye. Na tři dny se malebné údolí Lößnitzgrund promění v dobrodružné svět Divokého západu, který známe z knížek Old Shatterhanda a jeho rudého bratra Vinettoua.

Romantika Divokého západu a indiánské tance během Slavností Karla Maye v Radebeulu

Letošní jubilejní pětadvacátý ročník festivalu se koná pod mottem „Příběhy, pohádky a legendy“, čímž odkazuje na mistrovské vyprávění plné fantazie, jak jej známe z Mayových děl. Letošní slavnosti zaštítil herec Gojko Mitić, legendární »Vinettou Východu«, ze zfilmovaných indiánských příběhů z produkce studia DEFA. O víkendu navštíví slavnosti a v sobotu odpoledne uspořádá pro své fanoušky autogramiádu (KDE?). Sobotní večer stráví spolu s dalšími hosty v areálu pod skalním útvarem Hoher Stein a v neděli dopoledne přivítá všechny jezdce na přehlídce, která se koná v radebeulské ulici Meißner Straße.

Skalní útvar Hoher Stein bude tvořit fascinující kulisy pro tradiční »Pow Wow severoamerických Indiánů. Prostřednictvím tanců, písní i příběhů mohou návštěvníci nahlédnout do jejich světa a kultury. V kolosální atmosféře a s monumentální kulisou skály nazývané »Hoher Stein« se bude konat filmové večery »Indianische Filmnächte«. Pod širým nebem zde během večerů představí indiánští filmoví tvůrci napínavé a strhující filmové dokumenty přibližující současné každodenní slasti i strasti amerických původních obyvatel.

Živo bude i ve westernových městečkách a osadách. Obchodníci tu nabízí své zboží, řemeslníkům lze nakukovat přes rameno během činorodé práce. Ale pozor, před salloony se poflakují nebezpečně vyhlížející kovbojové, loupeživá banda chystá útok na Santa-Fé-Express! A hlučné potyčky a divoké přestřelky tu už vůbec nikoho nepřekvapí!

Westernové městečko Little Tombstone se zaplní folkaři a mezinárodními country kapelami, zazní i rock'n'roll. V neděli předvede hudebník světové extratřídy Tom Astor naživo největší hity své hudební kariéry, jeho písně kombinují intimitu s bezprostředním náhledem na svět okolo.

Obzvláště dobrodružné to tu však bude zejména pro malé návštěvníky. Ti mohou prozkoumat svět ze hřbetu oslíka, vyzkoušet si rýžování zlata v řece zvané »Lößnitz-River«, protloukat se pralesem či dokázat svou dovednost při lukostřelbě. Kdo se nebojí výšek, může se vydat na indiánské dětské hřiště v areálu pod skálou »Hoher Stein«. Posilnit se horkou polévkou je třeba, když při divoké hře malým bojovníkům vytráví. Například na ranči »Golden Nugget Ranch«, jak tu místní restauraci se zahrádkou říkají.

Pokud se někdo vydá na cestu Expresem Santa Fe, měl by však být na pozoru. Podél dráhy se potlouká řada podivných chlapíků stojících mimo zákon a majících spadeno právě na tento vlak! A k přepadením skutečně dochází denodenně (resp. v sobotu a v neděli v 15 a 17 hodin, místo: Bahndamm an der Grundmühle).

Vyvrcholení slavností představuje velká nedělní přehlídka jezdců tzv. »Sternreiterparade« (11 h, Meißner Straße). Do zdejšího areálu každoročně zamíří stovky jezdců z celého Německa. Spatříte zde kovboje, tanečníky a tanečnice country stylu Line Dance, osadníky i jižanské vojáky (členové westernových spolků). Ten z jezdců, který na své cestě do Radebeulu urazí největší vzdálenost, obdrží z rukou Vinnetoua a Old Shatterhanda věrnou repliku indiánské dýmky míru.

Slavnosti »Karl-May-Festtage« se konají každoročně o víkendu po Nanebevstoupení Páně (Christi Himmelfahrt). Na tři dny se radebeulské údolí Lößnitzgrund promění v dobrodružný svět divokého západu, jako v příbězích Karla Maye. Slavnosti organizované městem Radebeul přilákají každoročně kolem třiceti tisíc návštěvníků.

Hlavní informace o festivalu Karla Maye v Radebeulu u Drážďan

KDY: 06.–08.05.2016, pá 19-24 h, so 14-24 h, ne 11-18 h

KDE: Lößnitzgrundstraße, 01445 Radebeul (viz festival. mapa) | přenocování např. v kempu Bad Sonnenland | parkování: Kaufland Radebeul, Weintraubenstraße 31, 01445 Radebeul nebo před nádražím Radebeul Ost

DOPRAVA: tramvaj č. 4, zastávka “Landesbühnen Sachsen” | rychlodráhou S-Bahn linkou S1 do zastávky „Radebeul-Ost“, odtud vyjíždí zelená úzkokolejka "Lössnitzgrundbahn" čili "Santa-Fé-Express" do zastávek „Weißes Roß“ a „Lößnitzgrund“, v expresu je k dostání festivalová vstupenka, která je současně i jízdenkou | koňmo po vyznačených stezkách

VSTUPNÉ: děti do 5 let zdarma | PÁTEK na páteční country-festival (od 20 h) je vstup volný resp. sponzorovaný pivovarem Freiberger | SOBOTA 07.05.2016 předprodej 7 € / 3,50 € | na místě 9 € / 5 € | rodinná vstupenka (Familienkarte) - předprodej 15 €, na místě 19 € | NEDĚLE 08.05.2016 předprodej 5 € / 2,50 € | na místě 7 € / 4 € | rodinná vstupenka (Familienkarte) - předprodej 11 €, na místě 15 € | vstupenka na CELÝ VÍKEND k dostání pouze v předprodeji 10 €/ 5 € , rodinné vstupné na celý víkend 22 € | K cenám v předprodeji je nutno připočítat manipulační poplatek | S festivalovou vstupenkou lze během slavností dostat slevu 1 euro na osobu resp. 2 eura pro rodinu na vstupenku do radebeulského muzea Karl-May-Museum | Festivalové vstupenky lze zakoupit online a vytisknout doma (print@home) na adrese www.karl-may-fest.de (odkaz »Online Tickets bestellen«) | vstupenky platí současně i jako jízdenka na jednu jízdu vláčkem »Santa Fé-Express« mezi stanicí Radebeul Ost a zastávkou Lößnitzgrund

www.karl-may-fest.de (DE) | www.drazdany.info/radebeul (CZ)


Z festivalového programu

V údolí u viaduktu: Bahndamm an der Grundmühle

SOBOTA a NEDĚLE 15:00 / 17:00 Epochální přepadení vláčku »Santa-Fe-Express«

Radebeul - ulice Meißner Straße u zastávky »Weißes Roß«

NEDĚLE 11:00 průvod a jezdecká přehlídka »Sternreiterparade« - Ten z jezdců, který na své cestě do Radebeulu urazí největší vzdálenost, obdrží z rukou Vinnetoua a Old Shatterhanda (divadlo Landesbühnen Sachsen) věrnou repliku indiánské dýmky míru.

Koncerty ve westernovém městečku Little Tombstone

PÁTEK, 20:00 The Firebirds | The Canyon Boys (D)
SOBOTA, 14:00 / 17:00 / 20:00 , The Lazy Boys (D)
SOBOTA, 19:00 , George Leach (CAN)
SOBOTA, 15:30 / 22:00 | Sonntag, 12:00 / 13:30 / 15:00 Slow Horses (D)
NEDĚLE, 16:30 , Tom Astor (D)


Spisovatel Karel May

Karel May si prošel v životě mnohým. Dokonce i vězením, aby posléze proslul coby uznávaný literát, jehož díla byla přeložena do více než 40 jazyků a stala se předlohou k více než 20 filmům. Poutavým příběhům mnozí rádi naslouchají i dnes, kdy od autorovy smrti uplynulo více než 100 let.

Indiánské hřiště pro děti pod skálou Hoher Stein © André Wirsig

Rýžování zlata © André Wirsig

Večerní představení tanečníků Line Dance ve westernovém městečku Little Tombstone © André Wirsig

Ukázka z představení indiánských tanců © André Wirsig

Četné westernové tábory se stanou dějištěm divokých dobrodružství © André Wirsig

Na festival Karla Maye do Radebeulu přijíždějí nadšenci westernové kultury z celého světa © André Wirsig

Banditové ve Westernové městečku Little Tombstone © André Wirsig

V kolosální atmosféře a s monumentální kulisou skály nazývané »Hoher Stein« se v pátek a v sobotu konají indiánské filmové večery © André Wirsig

Tradiční vrcholem festivalu je velká jezdecká přehlídka »Sternreiterparade« v neděli v 11 hodin © André Wirsig

Toto je opravdu skutečný plánek festivalu. Najdete na něm například místo, kde se koná pravidelné přepadení vlaku © Karl-May-Fest

Německý text

Vom 6. bis 8. Mai finden in Radebeul bei Dresden die 25. Karl-May-Festtage statt. Drei Tage lang verwandelt sich der malerische Lößnitzgrund in eine abenteuerliche Welt des wilden Westens und der Romanwelt von Karl May mit seinen Erzählungen über die heldenhafte Taten Old Shatterhands und seines Blutbruder Winnetou. Mit dem Motto „Geschichten, Märchen & Legenden“ widmen sich die Festtage im Jubiläumsjahr dem meisterhaften und fantasievollen Geschichtenerzähler Karl May. Schirmherr des Festes ist Schauspiel-Legende und DEFA-Indianer Gojko Mitić. Am 7. und 8. Mai wird er das Fest besuchen und seine Fans begrüßen. Während einer Autogrammstunde am Samstagnachmittag können die Besucher dem „Winnetou des Ostens“ wiederbegegnen. Am Abend nimmt er dann gemeinsam mit weiteren Gästen an einer Gesprächsrunde am Hohen Stein zum Thema „Legende Winnetou“ teil. Zur großen Sternreiterparade am Sonntag empfängt Gojko Mitić die eintreffenden Reiter auf der Meißner Straße. Vor einer atemberaubenden Felsenkulisse am „Hohen Stein“ präsentieren Häuptlinge und Repräsentanten der Oneida Indian Nation traditionelle Tänze und Rituale. Unter einem monumentalen Felsgemälde laden sie zum Pow Wow und geben einen Einblick in die verschiedensten Aspekte ihrer Kultur. Bei den indianischen Filmnächten bringen sie den Besuchern mit eindrucksvollen Spiel- und Animationsfilmen ihr gegenwärtiges Leben in Amerika näher. Orientalische Düfte und Klänge sind auf Karl Mays Geschichtenbasar zu vernehmen. Bei Erzählungen, Märchen, Tanz und Musik tauchen die Besucher in die magische Welt des Orients und des Balkans ein. In Westernstädten und Siedlungen herrscht buntes Treiben. Raubeinige Cowboys liefern sich wilde Raufereien, Schüsse erklingen in der Ferne und Outlaws planen Zugüberfälle. Action pur erleben die Zuschauer bei Szenen aus Winnetou I. Winnetou und Old Shatterhand der Landesbühnen Sachsen bestehen spannende Aufgaben und zeigen dabei aufregende Stunts. Erstklassige Country-Bands und Rock 'n' Roll der Extraklasse locken auf die Tanzfläche in Little Tombstone. Als musikalisches Highlight präsentiert Tom Astor (D) am Sonntag live die größten Hits seiner Karriere und setzt dabei auf bedingungslose Bodenständigkeit und Intimität. Besonders viel zu erleben gibt es für alle kleinen Abenteurer. Sie können auf Ponys und Eseln die Umgebung erkunden, sich durch urige Wälder hangeln und den Umgang mit Pfeil und Bogen erlernen. Im Lößnitz-River wurden Goldvorkommen entdeckt und locken tapfere Glücksritter an. Wer sich in luftige Höhen wagen möchte, kann sich auf dem Indianerspielplatz am Hohen Stein austoben und sich anschließend bei einer warmen Suppe am Lagerfeuer auf der Golden Nugget Ranch ausruhen. Traditioneller Höhepunkt der Festtage ist die große Sternreiterparade am Sonntag. Westernvereine, Cowboys und Linedancer ziehen gefolgt von hunderten Reitern aus ganz Deutschland an tausenden Schaulustigen vorbei auf das Festgelände. Eine besondere Ehrung erhält dabei der Reiter, welcher bis nach Radebeul die weiteste Strecke auf seinem Pferd zurückgelegt hat. Winnetou und Old Shatterhand überreichen ihm eine originalgetreue indianische Friedenspfeife. Die Karl-May-Festtage finden jährlich am Wochenende nach Christi Himmelfahrt statt. Drei Tage lang verwandelt sich der Radebeuler Lößnitzgrund in eine abenteuerliche Wild-West-Landschaft wie in Karl Mays Geschichten. Die Festtage werden von der Stadt Radebeul organisiert und locken jedes Jahr etwa 30.000 Besucher an.