Jako speciální dárek k dětskému dni, mají všechny děti, které přijdou v indiánském převleku dne 1. června vstup zdarma © André Wirsig

Od 30. května do 1. června 2014 se v Radebeulu u Drážďan uskuteční již 23. ročník Slavností Karla Maye, známého autora dobrodružných románů o statečných činech Old Shatterhanda a jeho rudého bratra Vinettoua. Letošní heslo festivalu zní „Indian Spirit“.

Dobrodružství a westernová atmosféra na festivalu Karla Maye v Radebeulu

Od 30. května do 1. června 2014 se malebné radebeulské údolí říčky Lößnitz již po 23. promění v dobrodružnou scenérii Divokého Západu. Letos pod heslem »Indian Spirit« se festival tématicky zaměřuje na otázky víry a duchovní tradice domorodých Američanů. Patronem festivalu je Ray Halbritter, náčelník indiánského národa Oneida. Na Vysokém kameni resp. »Am Hohen Stein« bude on i další pozvaní hosté prezentovat indiánskou kulturu a historii v rámci setkání »POW WOW«.

Festival začíná v pátek večer country hudbou. Na taneční parket zve Gudrun Lange s kapelou Kactus. Vstup na »Freiberger Country-Nacht« je volný, jelikož akci sponzoruje pivovar Freiberger.

V kolosální atmosféře a s monumentální kulisou skály nazývané »Hoher Stein« se v pátek a v sobotu konají indiánské filmové večery (Indianische Filmnächte). Na plátně pod širým nebem budou prezentována nejnovější díla indiánských filmařů. Krátké filmy a dokumenty jsou věnovány především modernímu životu původních obyvatel Severní Ameriky.

Četné westernové tábory se stanou dějištěm divokých dobrodružství. Muži mimo zákon, tj. bandité, štvanci a zločinci připravují poblíž železniční trati útok na  »Santa-Fé-Express«. V sobotu a v neděli tak dojde letos již po dvacáté první k tradičnímu přepadení vlaku u železničního podjezdu u mlýna »Grundmühle« (vždy v 15 h a 17:30, místo: viz festivalová mapa, podél železniční trati mezi táborem »Outlaws am Bahndamm« a mlýnem »Grundmühle«). Ve vojenské pevnosti »Fort Henry« pracují řemeslníci, hádají se kovbojové a ze saloonu zní divoká hudba. Westernovému městečku »Little Tombstone« vládou nebezpeční darebáci s kolty zavěšenými proklatě nízko. Páchají neplechu a ve městě si už vůbec nikdo není životem jistý.

Na Pow Wow u skály Hoher Stein představují zástupci indiánského národa Oneida svou kulturu. Nechybí tradiční tance, příběhy, ani indiánské písně. Indiánští náčelníci Ray Halbritter, Dale Rood (Turtle Clan/Želví klan) a Chuck Fougnier (Wolf Clan/Vlčí klan) vypravují o vlastních duchovních a spirituálních zážitcích a zkušenostech a přibližují dnešní význam pojmu »Indian Spirit«.

Ve festivalovém westernovém městečku »Little Tombstone« vystoupí o víkendu německé, nizozemské a americké kapely. Speciálním hudebním hostem je Jana Mashonee, indiánská zpěvačka a devítinásobné vítězka ceny »Native American Music Awards«. V zasněných melodiích a živých textech uchovává duchovní dědictví svých předků a tyto příběhy šíří po celém světě. Fanoušci country hudby se mohou těšit na koncerty kapel String Caster (Nizozemí), Kayleigh Leith & Band (USA, Nizozemí) a Roland Heinrich & The Marauders (Německo). Skvělá nálada a taneční zábava zaručena!

Zvláštní dobrodružství čekají na všechny malé kovboje a indiány. Součástí areálu jsou dětská hřiště, lanový labyrint, pískový svah a westernové vesnice a stanové tábory. Střelba z luku v kempu Village River Camp (12–18 h). Nový svět tak mohou malí kovbojové objevovat ze hřbetů oslíků, protahovat se lanovým lesním parkem, hrát westernové hry, cvičit se v lukostřelbě nebo zkusit své štěstí při rýžování zlata. Jako speciální dárek k dětskému dni mají všechny děti, které přijdou v indiánském převleku dne 1. června, vstup zdarma.

Tradiční vrcholem festivalu je velká jezdecká přehlídka »Sternreiterparade«. Průvod kovbojů, tanečníků, westernových spolky a jezdců na koních projde před zraky přihlížejících festivalovým areálem. Jezdec, který urazil na své cestě do Radebeulu nejdelší vzdálenost, převezme autentickou idiánskou dýmku míru od samotného Vinnetoua a Old Shatterhanda (resp. herců divadla Landesbühnen Sachsen).

Festival Karla Maye v Radebeulu navštíví každoročně kolem třiceti tisíc lidí. Hlavním hostem, který nad letošním festivalem převzal záštitu, je náčelník indiánského národa Oneida, bojovník za práva Indiánů a newyorský právník Ray Halbritter. Na Vysokém kameni »Am Hohen Stein« budou i další pozvaní hosté prezentovat indiánskou kulturu a historii v rámci »POW WOW«.

Hlavní informace o festivalu Karla Maye v Radebeulu u Drážďan

KDY: 30.05.–01.06.2013, pá 19-24 h, so 14-24 h, ne 11-18 h

KDE: Radebeul, Lößnitzgrund (viz festival. mapa), přenocování např. v kempu Bad Sonnenland

DOPRAVA: tramvaj č. 4, zastávka “Landesbühnen Sachsen” | rychlodráhou S-Bahn linkou S1 do zastávky „Radebeul-Ost“, odtud vyjíždí zelená úzkokolejka "Lössnitzgrundbahn" čili "Santa-Fé-Express" do zastávek „Weißes Roß“ a „Lößnitzgrund“, v expresu je k dostání festivalová vstupenka, která je současně i jízdenkou | koňmo po vyznačených stezkách

VSTUPNÉ: vstupenka na celý víkend k dostání pouze v předprodeji 9 €/ 5 € , rodinné 19 € na celý víkend / 15 € jen na sobotu a 11 € jen na neděli, děti do 5 let zdarma | vstupenky platí současně i jako jízdenka na jednu jízdu vláčkem "Santa Fé-Express" mezi stanicí Radebeul Ost a zastávkou Lößnitzgrund. | všechny vstupenky lze zakoupit online a vytisknout doma - print@home
Na páteční country-festival (od 20 h) je vstup volný resp. sponzorovaný pivovarem Freiberger

www.karl-may-fest.de (DE) viz zejména pdf-soubor s německým programem všech akcí (zatím není hotov)

německý leták viz http://www.karl-may-fest.de/karlmay_media/Formulare/Ansicht_Faltblatt_Karl_May_Festtage_2014.pdf


Z festivalového programu

PÁTEK 30.05.2014

Westernové městečko "Little Tombstone"

20 h

Zahájení 23. ročníku festivalu Karl-May-Festtage v Radebeulu

Freiberger-Country-Nacht

Píseň na uvítanou zazpívá Jana Mashonee (USA)
Koncert zpěvačky Gudrun Lange a kapely Kactus
Westernový taneční spolek "Smiley Dancer" z Radebeulu představí svou novou Line Dance Show
Kapela "The Canyon Boys" aus Radebeul
V Saloonu hraje band "Fünf Patronenhülsen".

VSTUP ZDARMA


SOBOTA 31.05.2014

Westernový ranč »Westernranch«

14–19 h

Trh »Westernmarkt« a jízda na ponících

Westernové městečko »Little Tombstone«

15 h | 16.30 | 18 h

členové divadla „Landesbühnen Sachsen“ hrají ukázky z nové inscenace »Ein Greenhorn namens Winnetou« (německy)

18.30

»Cat Ballou« Line-Dance-Show s tanečním spolkem Route 6 Dancer a jeho hosty

Country hudba v městečku »Little Tombstone«

14.00 | 20.00 kapela Roland Heinrich & die Rumtreiber (Německo)
15.30 | 21.00 kapela Strincaster (Nizozemí)
17.00 | 22.30 kapela Kayleigh Leith & Band (USA, Nizozemí)
19.00 Jana Mashonee (USA)

Golden Nugget Ranch

Rýžování zlata pro děti v kempu »Golden Nugget Ranch«

14– 19 h

vymývání zlatých nuget v řece Lößnitz-River, šplhání v lanovém labyrintu, jízda na oslících (organizátor Abenteuerspielplatz ESELNEST)


NEDĚLE 01.06.2014

Radebeul - hlavní ulice Meißner Straße am "Weißen Roß"

11 h

Velký westernový jezdecký průvod »Sternreiterparade«

Westernové městečko »Little Tombstone«

13:30 | 15.30 | 17.30

členové divadla „Landesbühnen Sachsen“ hrají ukázky z nové inscenace »Ein Greenhorn namens Winnetou« (německy)

Country hudba v městečku »Little Tombstone«

12.00 kapela Leith & Band (USA, NL)
14.00 kapela Strincaster (NL)
16.00 kapela Roland Heinrich & die Rumtreiber

Golden Nugget Ranch

Rýžování zlata pro děti v kempu »Golden Nugget Ranch«

12– 18 h

vymývání zlatých nuget v řece Lößnitz-River, šplhání v lanovém labyrintu, jízda na oslících (organizátor Abenteuerspielplatz ESELNEST)


Spisovatel Karel May

Karel May si prošel v životě mnohým. Dokonce i vězením, aby posléze proslul coby uznávaný literát, jehož díla byla přeložena do více než 40 jazyků a stala se předlohou k více než 20 filmům. Poutavým příběhům mnozí rádi naslouchají i dnes, kdy od autorovy smrti uplynulo více než 100 let. 

Banditové ve Westernové městečku Little Tombstone © André Wirsig

V kolosální atmosféře a s monumentální kulisou skály nazývané »Hoher Stein« se v pátek a v sobotu konají indiánské filmové večery © André Wirsig

Bandita Locci ve vězení © André Wirsig

Skvělá nálada a taneční zábava zaručena na festivalu Karla Maye v Radebeulu © André Wirsig

Na festival Karla Maye do Radebeulu přijíždějí nadšenci westernové kultury z celého světa © André Wirsig

Tradiční vrcholem festivalu je velká jezdecká přehlídka »Sternreiterparade« © André Wirsig

V sobotu a v neděli tak dojde letos již po dvacáté první k tradičnímu přepadení vlaku u železničního podjezdu u mlýna »Grundmühle« © André Wirsig

Četné westernové tábory se stanou dějištěm divokých dobrodružství © André Wirsig

Toto je opravdu skutečný plánek festivalu. Najdete na něm například místo, kde se koná pravidelné přepadení vlaku. © Karl-May-Fest

Německý text

DE: 23. Karl-May-Festtage Radebeul, „Indian Spirit“ | Abenteuer und Westernstimmung bei den Karl-May-Festtagen Radebeul | Vom 30. Mai bis 1. Juni verwandelt sich der malerische Radebeuler Lößnitzgrund zum nunmehr 23. Mal in eine abenteuerliche Wild-West-Kulisse. Unter dem Motto „Indian Spirit“ widmet sich das Fest in diesem Jahr besonders dem Glauben und den spirituellen Traditionen amerikanischer Ureinwohner. Schirmherr der Festtage ist Ray Halbritter, Chief Representative der Oneida Indian Nation. | Zum Festauftakt am Freitag heizen Gudrun Lange & Kactus bei der Freiberger Country-Nacht ordentlich ein und locken mit Country-Music vom Feinsten auf die Tanzfläche.  | In der atemberaubenden Atmosphäre am Hohen Stein finden am Freitag und Samstag Indianische Filmnächte statt. Vor einer Freilicht-Leinwand werden die neuesten Werke indianischer Filmschaffender präsentiert. In Kurzfilmen und Dokumentationen wird unter anderem das moderne Leben amerikanischer Ureinwohner thematisiert. | In zahlreichen Westerncamps geht es wild und abenteuerlich zu. Outlaws lagern am Wegesrand und bereiten Zugüberfälle vor. Wahres Western-Leben mit Handwerkern, rüpelhaften Cowboys und Live-Musik im Saloon erlebt man in Fort Henry und in der Westernstadt Little Tombstone treiben Halunken ihr Unwesen. | Beim Pow Wow am Hohen Stein geben Vertreter der Oneida Indian Nation mit Tänzen, Geschichten und Gesängen einen Einblick in ihre Kultur. Die Häuptlinge Ray Halbritter, Dale Rood (Turtle Clan) und Chuck Fougnier (Wolf Clan) berichten von eigenen spirituellen Erlebnissen und Erfahrungen und erzählen von der heutigen Bedeutung des "Indian Spirit". | Musikalischer Special-Guest ist die indianische Sängerin und neunfache Gewinnerin der Native American Music Awards, Jana Mashonee. Mit träumerischen Melodien und bildhaften Texten bewahrt sie das spirituelle Erbe ihrer Vorfahren und trägt deren Geschichten in die Welt. | Country-Fans kommen bei Konzerten von Stringcaster (NL), Kayleigh Leith & Band (USA, NL) und Roland Heinrich & Die Rumtreiber auf ihre Kosten. Ausgelassene Stimmung und Tanzspaß garantiert! | Besondere Abenteuer warten auf alle kleinen Indianer und Cowboys. Auf Eseln können sie die neue Welt erkunden, sich durch eine urige Seillandschaft im Wald hangeln, spannende Wild-West-Spiele ausprobieren, sich im Bogenschießen üben oder beim Goldschürfen ihr Glück suchen. Als besonderes Kindertagsgeschenk erhalten alle Kinder, die sich am 1. Juni wie ihre indianischen Helden verkleiden, freien Eintritt. | Ein traditioneller Höhepunkt der Festtage ist die Große Sternreiterparade am Sonntag. Cowboys, Line Dancer, Western-Vereine und Sternreiter ziehen an den Schaulustigen vorbei auf das Festgelände. Dabei ehren Winnetou und Old Shatterhand (Landesbühnen Sachsen) den Reiter, der auf seinem Pferd die weiteste Strecke nach Radebeul zurückgelegt hat, mit einer original indianischen Friedenspfeife.