03.04.2012 Tisková zpráva: Pevnost Königstein – Velikonoce

Velikonoce na pevnosti Königstein

Akce pro děti do 12 let v neděli 08.04.2012: Velikonoční zajíček schoval na pevnosti vajíčka. Kdo pomůže kapitánovi Clemensovi je všechna najít?

Sraz u studničního domu Brunnenhaus v 10:00, 11:00, 12:30, 14:30, 16:30, délka vždy cca 20 minut.
O Velikonoční Neděli odemkne Kapitán Clemens vstupní dveře do jinak nepřístupných kasemat "Bärenlochkasematten" a vydá se spolu s dětmi hledat čokoládová vajíčka, které tam údajně schoval velikonoční zajíček.

Foto: Hledání velikonočních vajíček s kapitánem Clemensem © Pevnost Königstein
DOWNLOAD: http://koenigstein.drazdany.info/presse/kapitan_Clemens_Velikonoce.jpg
Foto: Pevnost Königstein, pohled na Georgenburg © Pevnost Königstein
DOWNLOAD: http://koenigstein.drazdany.info/presse/FestungKoenigstein_Georgenburg.jpg

S lidovými tradicemi to vůbec není jednoduché. Stejně tak, jako není lehké přesně zjistit, odkud se v do českých a moravských krajů dostala velikonoční pomlázka, není lehké ani vysvětlit, odkud se do Saska dostal velikonoční zajíček. Přičemž ještě mnohem větší záhadou je, proč tento zajíček nosí a schovává vajíčka. Každopádně je historicky písemně doloženo, že zajíci v Alsasku tak činili již o Velikonocích koncem sedmnáctého století. A možná právě odtamtud se zajíček dostal i k Sasům. Od té doby o každé Velikonoční Neděli pilně schovává pestrobarevná vejce na loukách či v zahradách a děti je pak s nadšením zvědavě hledají.

Také na Königsteinu mohou děti každoročně o Velikonoční Neděli najít čokoládová vejce. Tam je ale zajíček kupodivu neschovává na louce. Ale hradní kapitán Clemens tuší, kam zajíček vajíčka schoval. A protože skrýší a úkrytů je na pevnosti velmi mnoho, bude se letos hledat každou hodinu mezi půl desátou dopoledne a půl pátou odpoledne. Hledání začíná v pevnosti u Studničního domu (Brunnenhaus). Kapitán Clemens tam bude na děti čekat ve své pestrobarevné barokní uniformě a s velkým svazkem klíčů, kterým odemkne dveře do jinak nepřístupných kasemat "Bärenlochkasematten".

A kapitána Clemense si letos děti mohou odnést i s sebou domů a zúčastnit se s ním nové fotografické soutěže nazvané „Za 300 dní kolem světa“ (In 300 Tagen um die Welt). Kapitán Clemens je totiž pevnostním maskotkem, kterého si výletníci mohou za 4,90 € v muzejním obchodě koupit jako látkovou figurku a vzít ji s sebou do světa. Na různých historických místech, například na Karlově mostě v Praze či na ústeckém Střekově, pak s Clemensem vytvářet originální fotografie s pozadím nejrůznějších památek, hradů, zámků, mostů či věží. Nejoriginálnější snímky s Clemensem a historickým pozadím pak budou vystaveny na webové stránce pevnosti. A den před Štědrým dnem (23.12.2012) na königsteinském vánočním trhu Mikuláš vyhlásí 10 nejúspěšnějších fotografií, které budou odměněny.

Kromě programu pro děti má pevnost připravenu zábavu i pro dospělé. Ti mohou navštívit novou dočasnou výstavu "100 let horské záchranné služby v Sasku" nebo se mezi dvanáctou a šestnáctou hodinou každou celou hodinu zaposlouchat do patnáctiminutového varhanního koncertu v kostele Garnisonskirche.

Někdejší běžný život na pevnosti návštěvníkům přiblíží stálé výstavy, informační materiály a audioguide (v devíti jazycích, mj. i v češtině). Procházka po 2,2 km dlouhé trase podél hradeb pevnosti nabízí fascinující výhledy na labské údolí, Česko-Saské Švýcarsko a výběžky východní části Krušných hor.

Kasematy "Bärenlochkasematten" jsou součástí rozsáhlého podzemního obranného systému pevnosti, které jsou jinak přístupné jen během mimořádných prohlídek. Slovo „kasematy“ pochází z italštiny a původně znamenalo „krytý dům“. Ve vojenském žargonu jsou kasematy klenuté místnosti, které jsou odolné proti střelbě. Na Königsteinu vznikly první kasematy kolem roku 1600 s rozšířením hradu na pevnost.

(cca 3 500 znaků)


Památková stavební rekonstrukce pevnosti

Od roku 1991 investoval Svobodný stát Sasko do rekonstrukce historických budov pevnosti kolem 47,9 miliónů euro, z toho v roce 2011 1,7 miliónů. V roce 2012 státní rozpočet počítá s investicemi kolem 3,5 miliónů euro.

Z historie pevnosti

Pevnost Königstein česky "Králův kámen" získala své jméno podle českého krále Václava I. Ve středověku stál na tomto místě hrad, který náležel k českému království. První písemná zmínka o Königsteinu pochází z roku 1241 ; kdy zde král Václav I. zapečetil tzv. Hornolužickou hraniční listinu "in lapide regis" tj. "na králově kameni". V této listině byly vytyčeny hranice mezi Horní Lužicí, Míšeňskou nížinou a Děčínským územím.
Více jak 400 let stará horská pevnost je nejen jedinečným příkladem evropské pevnostní architektury, ale patří také mezi nejoblíbenější výletní místa v Sasku. Pohodlné „dobytí" pevnosti usnadňují dva výtahy a parkoviště v blízkosti pevnosti. Na skalní plošině ve výši 247 metrů nad hladinou Labe se nachází více než 50 impozantních vojenských staveb z dob renesance, baroka a 19. století, a rozsáhlé parky, které z pevnosti dělají vcelku velmi příjemné místo k pobytu. Na ploše o rozloze téměř 13 fotbalových hřišť se nachází např. nejstarší dochovaná kasárna v Německu (1589/90), první posádkový kostel v Sasku (1676) a nejhlubší studna v Sasku, hluboká 152,5 metrů.
Jak se na pevnosti dříve žilo, Vám přiblíží různé výstavy, informační materiály a audioguide (v devíti jazycích, mj. i v češtině). Procházka po 2,2 km dlouhé trase podél hradeb pevnosti nabízí fascinující výhled na labské údolí, na Česko-saské Švýcarsko a na výběžky východní části Krušných hor.

(2.700 znaků)

Základní informace

Otevírací doba:

listopad – březen denně 9:00 - 17:00
duben – říjen denně 9:00 - 18:00
24.12. zavřeno, 31.12. jen do 15:30

Adresa: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen)

Koordináty: 50° 55' 8.48'' SŠ, 14° 3' 24.23'' VD

Příjezd:

dálnice D8 | A17 Praha – Drážďany, výjezd Pirna, dále B172 ve směru Bad Schandau
rychlodráha S-Bahn S1: stanice Königstein
mapa www.festung-koenigstein.de/index.php/prijezd.html

Audioguide v češtině: 2,50 €, k němu audioguide pro děti zdarma
Vstupné: dospělí 6 €, zlevněné 4 €
Rodinné vstupné: 15 € (dva dospělí, max. 4 děti) nebo 9 € (jeden dospělý, max. 2 děti)
Informace v češtině: www.festung-koenigstein.de/

Novinkou je rozšířená platnost vstupenek. Pokud si hosté nestihnou prohlédnout celou pevnost se všemi jejími výstavami za jeden den, mohou se zaregistrovat u pokladny v muzejním obchodu (Museumsshop, budova Alte Kaserne), a to po předložení pasu či občanského průkazu. Během následujících sedmi dnů pak mohou navštívit pevnost ještě jednou.