Drážďany / Königstein, 24.04.2015, tisková zpráva


Dobrý den,

začátkem května otevírá na pevnosti Königstein nová stálá výstava „In lapide regis - Na kameni králově“. Výstava je koncipována trojjazyčně: česky, německy a anglicky. Její příprava stála 2 milióny euro (bez historických exponátů a bez stavebních prací).

Zástupci tisku jsou 29. dubna srdečně zváni na tiskovou konferenci s exkluzivní prohlídkou hotové výstavy s ředitelkou pevnosti Dr. Angelikou Taube a dalšími experty, kteří se na přípravě výstavy podíleli. Pro české žurnalisty zajistíme během prohlídky výstavy a následné diskuze překlad do češtiny.

Poprvé bude uceleně muzeálně prezentována 800letá historie původně českého středověkého hradu. Na základě zhruba 500 exponátů a množství interaktivních a multimediálních zážitkových zastavení se „In lapide regis“ zabývá proměnlivou rolí Königsteinu v evropských dějinách.

Těšíme se na Vaši účast a prosíme o přihlášení do 28. dubna emailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo telefonicky na čísle +49 172 2876891.

Tisková konference:
Kdy: středa 29. dubna 2015, 11 h
Kde: výstavní prostory Portálový dům »Torhaus« a Střelecký obranný objekt »Streichwehr« | Pevnost Königstein, 01824 Königstein, Saské Švýcarsko, Německo

Fotografie pevnosti v tiskové kvalitě si můžete stáhnout z adresy http://media.drazdany.info/2015-03-24_Pevnost-Koenigstein.zip (soubor ZIP, velikost 5,6 MB).

Další fotografie pevnosti Königstein pro média naleznete na adrese:
www.press-area.com/festung-koenigstein/bildarchiv.html
(Přihlašovací údaje: jméno: presse | heslo: ert678)


„In lapide regis – Na kameni králově“ - v květnu otevírá exkluzivní expozice o dějinných milnících 800 let života na pevnosti Königstein. Na pozadí silueta českého krále Václava I.

Nová stálá výstava „In lapide regis – Na kameni králově“, která bude na pevnosti Königstein k vidění od 1. května, poprvé uceleně vypráví dějiny slavného opevnění od založení českého středověkého hradu přes raně novověkou pevnost až po založení muzea. Přípravné výzkumy, sběry materiálů a stavební práce probíhaly déle než 25 let. Celá expozice je pojata multimediálně a trojjazyčně (německy, česky, anglicky). Návštěvníci, kteří o prvním májovém víkendu přijdou na Königstein v historickém oděvu, mají vstup zdarma.

Pevnost Königstein patří mezi evropské fortifikační legendy. Z dálky viditelné majestátní opevnění trůní na vrcholku stejnojmenné stolové hory 247 metrů nad hladinou Labe v malebném Saském Švýcarsku nedaleko od Drážďan a hranic s Českem. Fascinující 800letá historie této pevnosti bude od 1. května vůbec poprvé muzeálně prezentována ve třech jazycích: němčině, češtině a angličtině. Otevření nové expozice „In lapide regis – Na kameni králově“ je důležitým milníkem na cestě Königsteinu od vojenské pevnosti k místu plnému zážitků a poučení evropského významu.

Zdokumentované dějiny pevnosti Königstein sahají až do středověku. Původní český královský hrad se později změnil na klášter, zemskou pevnost, místo dvorské reprezentace, státní vězení, skladiště uměleckých předmětů, válečný zajatecký tábor, polepšovnu pro mládež a nakonec muzeum. V českých, saských i evropských dějinách se „Králův kámen“ objevuje v nejrůznějších rolích. Soubor staveb z několika epoch je,  tak jak se prezentuje na Königsteinu, naprosto unikátní. Románský sloh se zde snoubí s pozdní gotikou, renesancí, barokem i architekturou 19. století. Mezi jinými na zdejší ploše o rozloze 9,5 hektaru zvěčnil Matthäus Daniel Pöppelmann (1662-1736), stavitel drážďanského Zwingeru, a Jean de Bodt (1670-1745).

Myšlenka ucelené muzeální prezentace pestrých dějin Königsteinu se poprvé objevila již v 80. letech. Její realizace ovšem byla v té době ještě hudbou budoucnosti. Až teprve po roce 1990 bylo započato s opravami pevnostního komplexu budov, při níž se již od počátku počítalo s prostorem pro velkorysou výstavu. S pádem berlínské zdi v roce 1989 se rovněž otevřely možnosti rozšiřování sbírky. Vize se tak proměnila v projekt. Od té doby hledali a sbírali muzeologové a historikové reprezentativní exponáty ke každé vývojové epoše pevnosti.

„In lapide regis“ vypráví chronologicky a přehledně 800leté dějiny Königsteinu na 1200 metrech čtverečních plochy ve 33 zčásti vůbec poprvé zpřístupněných místnostech na základě množství exponátů, modelů, instalací s živě vypadajícími figurami a obsahově bohatých multimediálních prezentací.

Prohlídkový okruh v němčině, češtině a angličtině začíná faksimilí „Hornolužické hraniční listiny“ českého krále Václava I. z roku 1241, v níž se vůbec poprvé objevuje jméno Königstein. Návštěvníci zde rovněž zjistí, jak se původně český hrad dostal v roce 1408 do rukou saského panovnického rodu Wettinů.

Jednu z nejdůležitějších událostí – přestavbu hradu na pevnost od roku 1589 – ilustruje trojrozměrná scéna: na obřím staveništi z 16. století je rozestavěná hradba pevnosti, na dřevěných lešeních, nákladních jeřábech a v dílnách pracuje více než stovka stavebních dělníků, těžce naložené povozy přivážejí stavební materiál. Scénu oživují hlučné údery kladiv, různá klepání, řehtot koní a změť hlasů.

V boční střelecké budově je představeno tzv. augustovské 18. století, známé hlavně svou opulentností. Nepředstavitelné bohatství saského dvora přibližuje takřka osm metrů dlouhý model průvodu povozů a kočárů, přivážejících na Königstein nejen saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného s hosty, nýbrž i všechno potřebné pro pobyt dvora. Vedle dvorní kuchyně, vinných sklepů a dvorního cukrářství se sem takto z drážďanského Rezidenčního zámku převážel dokonce i nábytek.

Na legendární hostiny z této doby upomínají i relikty obřího sudu vysokého přes 10 metrů, jenž mohl pojmout až 250 000 litrů vína. Ve své době byl považován za největší vinný sud na světě. Míšeňský porcelán a broušené sklo ilustrují barokní kulturu stolování. A stejně jako hosté Augusta Silného se mohou i dnešní návštěvníci postavit na osobní váhu, která jim ukáže, jak se jim líbil pobyt na Königsteinu.

Mimořádné překvapení je připraveno v královských komnatách horního patra paláce nad branou. V těchto místnostech, které kdysi obývali panovníci se svými rodinami, návštěvníky osobně přivítají kurfiřt a král v jedné osobě se svou oblíbenou dcerou, krásnou hraběnkou Orzelskou, spolu s pruským králem Fridrichem Vilémem I. Jejich postavy přitom působí až neuvěřitelně živým dojmem.

V chronologicky uspořádané expozici je dále přiblíženo období válek s Napoleonem a počínající turistický ruch na Königsteinu. Dávný vojenský význam pevnosti dokládají početné zbraně a uniformy. Mezi vrcholné exponáty patří vzácné filmové dokumenty z druhé světové války, na nichž je vidět mj. francouzský generál Henri Giraud, jemuž se v roce 1942 podařilo jakožto jedinému zajatci v dějinách pevnosti uniknout na svobodu.

V poslední místnosti čeká návštěvníky setkání s chovanci zdejší polepšovny. Je možné se zde rovněž podívat na loutky z televizní pohádkové seriálové řady »Flax und Krümel, která byla za doby DDR natáčena na Königsteinu a u dětí velice oblíbená.

Celá expozice je pojata multimediálně a trojjazyčně (německo-česko-anglicky). Vedle filmů se o zábavné a názorné podání dějin pevnosti starají i poslechová zastavení a česky namluvený audioprůvodce. Zastavení s dotykovými obrazovkami nabízejí hlubší informace dle individuálních zájmů návštěvníků. Pro děti je prohlídka expozice koncipována jako hravá objevná výprava.

Vstup na novou stálou výstavu je již zahrnut v ceně vstupného na pevnost Königstein. Návštěvníci, kteří o prvním májovém víkendu přijdou na Königstein v historickém oděvu, mají vstup zdarma.

Jak vypadal český hrad?

Vizualizace „Císařského hradu“ © Festung Königstein

Na vizualizaci stavební historii Königsteinu je hrad z doby císaře Karla IV. označen vlevo růžově. Bíle označené plochy zůstaly zachovány dodnes. Tato vizualizace s texty v českém jazyce je pro návštěvníky nové stálé výstavy připravena na multimediální zastávce. První zmínky o českém hradu pochází z období kolem roku 1230. Tehdy sloužil pro potřeby ubytování cestujících králů s jejich družinou. V roce 1241 zde český král Václav I. podepsal „Hornolužické hraniční listiny“. Další stavební úpravy následovaly za císaře Karla IV. (1316-1378). Na jeho působení se pravděpodobně vztahuje i označení »Die Kaiserburg« aneb Císařský hrad.

Hlavní informace o výstavě

KDY: nový výstava od 1. května 2015 14 h | pevnost je otevřena denně 9–18 h | pokladna zavírá o hodinu dříve

KDE: Pevnost Königstein | cca 30 km JV od Drážďan, cca 10 km od města Pirna | adresa: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | Pevnost Königstein se nachází na levém labském břehu zhruba 20 km severozápadně od Děčína při silnici I/62 (na německé straně B172), při použití dálnice D8 (na německé straně A17) využijte sjezd Pirna a pokračujte po silnici B172 přes Pirnu ve směru Bad Schandau. Na Königstein je možné dojet i vlakem s použitím výhodného tarifu Elbe/Labe ticket, zastávka Königstein leží na trati Děčín – Drážďany. Z městečka Königstein jezdí od 10 hodin každou půlhodinu autobus Festungsexpress a z parkovacího domu „Am Malerweg“ je zavedena kyvadlová doprava. www.festung-koenigstein.de/cs/prijezd.html

VSTUPNÉ: 8 €/ 6 € | rodinné tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp. 21 € | skupinové slevy | návštěvníci z Česka mohou uplatnit slevu v rámci Kulturního pasu (Euroregion Elbe/Labe)

AUDIOGUIDE v češtině 3 € (k dispozici jsou i další jazyky) | ke každému audioprůvodci za 2,50 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma | ČESKÝ LETÁK pevnosti Köngstein ke stažení zde: http://koenigstein.ddin.cz/2015_Letak_Koenigstein_CZ.pdf (9,3 MB) | DALŠÍ INFORMACE o výstavě v češtině www.festung-koenigstein.de/cs/in-lapide-regis-na-kralove-kameni.html.

Na nové stálé výstavě je k vidění i osm metrů dlouhý model průvodu povozů a kočárů, přivážejících na Königstein nejen saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného s hosty, nýbrž i všechno potřebné pro pobyt dvora © Festung Königstein, Foto: Bernd Walther

Na nové stálé výstavě je k vidění i osm metrů dlouhý model průvodu povozů a kočárů, přivážejících na Königstein nejen saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného s hosty, nýbrž i všechno potřebné pro pobyt dvora © Festung Königstein, Foto: Bernd Walther

Faksimile „Hornolužické hraniční listiny“ českého krále Václava I. z roku 1241, v níž se vůbec poprvé objevuje jméno Königstein © Festung Königstein, Foto: Bernd Walther


Další informace o pevnosti Königstein

Informace v češtině www.festung-koenigstein.de
Německý facebook www.facebook.com/SchonErobert
Český blog www.drazdany.info/koenigstein


Festung Königstein

Pevnost Königstein © Festung Königstein

Německý text

In lapide regis – Auf dem Stein des Königs. 800 Jahre Leben auf der Festung Königstein | Meilenstein für Festung Königstein: Imposante Dauerausstellung öffnet im Mai | Die neue Dauerausstellung „In lapide regis – Auf dem Stein des Königs“, die ab 1. Mai auf der Festung Königstein zu sehen ist, erzählt erstmals die Geschichte der berühmten Wehranlage von der böhmischen Burg im Mittelalter über den Festungsbau bis zur Gründung des Museums. Mehr als 25 Jahre wurde dafür geforscht, gesammelt und gebaut. Die Festung Königstein trohnt weithin sichtbar als majestätisches Bollwerk in malerischer Umgebung unweit von Dresden auf dem Gipfel des gleichnamigen Tafelbergs 247 Meter über der Elbe. Die Festung Königstein im Elbsandsteingebirge gehört zu den großen Festungslegenden Europas. Ihre faszinierende, 800-jährige Geschichte wird ab 1. Mai 2015 zum ersten Mal umfassend und in den drei Sprachen Deutsch, Tschechisch und Englisch museal erzählt. Besucher, die am ersten Maiwochenende in historischer Gewandung auf den Königstein kommen kommen, erhalten freien Eintritt. Die Eröffnung der neuen Dauerausstellung „In lapide regis – Auf dem Stein des Königs“ ist ein Meilenstein auf dem Weg der Festung zum internationalen Lern- und Erlebnisort. Die dokumentierte Vorgeschichte der Festung Königstein reicht bis ins Mittelalter zurück. Die ursprüngliche böhmische Königsburg wurde später Kloster, Landesfestung, Ort höfischer Repräsentanz, Staatsgefängnis, Kunstdepot, Kriegsgefangenenlager, Jugendwerkhof und schließlich Museum. In böhmischer, sächsischer und europäischer Geschichte tritt der „Stein des Königs“ in wechselnden Rollen immer wieder in Erscheinung. Das Ensemble aus Bauwerken mehrerer Epochen, wie es sich auf der Festung Königstein präsentiert, ist einzigartig. Romanik trifft Spätgotik trifft Renaissance trifft Barock trifft 19. Jahrhundert. Unter anderem verewigten sich Matthäus Daniel Pöppelmann (1662-1736), der Baumeister des Dresdner Zwingers, und Jean de Bodt (1670-1745) auf dem 9,5 Hektar großen Areal. Die Idee zu einer umfassenden musealen Aufbereitung der schillernden Geschichte des Königsteins entstand bereits in den 1980er Jahren. Doch deren Realisierung blieb Zukunftsmusik. Erst 1990 konnte mit der Sanierung der Bausubstanz der Festung begonnen werden, um unter anderem Raum für eine Ausstellung dieser Größenordnung zu schaffen. Mit dem Mauerfall eröffneten sich zudem neue Möglichkeiten zur Erweiterung der Sammlung. Aus der Vision wurde ein Projekt. Seitdem forschten und sammelten Museologen und Historiker, um für jede Epoche des „Steins“ repräsentative Exponate zusammenzutragen. In lapide regis“ erzählt auf 1 200 Quadratmetern Fläche und in 33 zum Teil erstmals zugänglichen Räumen anhand zahlreicher Exponate, Modelle, Installationen mit lebensecht wirkenden Figuren und inhaltsreichen Medienstationen chronologisch und anschaulich die 800-jährige Geschichte des Königsteins. Der Rundgang in Deutsch, Englisch und Tschechisch beginnt mit einem Faksimile der Oberlausitzer Grenzurkunde von 1241, die dem Königstein seinen Namen gab. Man erfährt weiter, wie die ursprünglich zum böhmischen Königreich gehörende Burg 1408 in den Besitz der Wettiner gelangte. Eines der wichtigsten Ereignisse – den Ausbau der Burg zur Festung ab 1589 – illustriert ein dreidimensionales Schaubild. Man blickt auf eine Großbaustelle des späten 16. Jahrhunderts: die im Aufbau befindliche Festungsmauer. Auf Holzgerüsten, an Lastenkränen, in Werkstätten arbeiten mehr als hundert Bauleute, schwer beladene Pferdefuhrwerke bringen Baumaterial. Geräuschvolles Hämmern, Klopfen, Pferdewiehern und Stimmengewirr beleben die Szene. In der Streichwehr folgt das für seine Opulenz bekannte augusteische Zeitalter im 18. Jahrhundert. Ein Kutschenzug von fast acht Meter Länge vergegenwärtigt den unvorstellbaren Aufwand, der getrieben wurde, wenn der Kurfürst von Sachsen und König von Polen, August der Starke, mit Gästen auf dem Königstein feierte: Neben der Hofküche, der Hofkellerei und Hofkonditorei wurden sogar Möbel aus dem Dresdner Schloss für solche Anlässe hierher transportiert. An die legendären Gelage dieser Zeit erinnern Relikte des Riesenweinfasses, das mit einer Höhe von mehr als zehn Metern nahezu 250 000 Liter fassen konnte. Es galt als das größte Weinfass der Welt. Höfisches Meißner Porzellan und geschliffenes Glas zeugen von der Tafelkultur des Barock. Und wie die Gäste Augusts des Starken, so können sich auch die Ausstellungsbesucher auf eine Personenwaage stellen, die ihnen anzeigt, wie sehr ihnen der Aufenthalt auf dem Königstein gefallen hat. Eine besondere Überraschung halten die „Königszimmer“ im Obergeschoss des Torhauses bereit: In jenen Räumen, in denen die Herrscher einst wohnten, begrüßen der Kurfürst-König und seine Lieblingstochter, die schöne Gräfin Orzelska, sowie der preußische König Friedrich Wilhelm I. als Gast höchstpersönlich und täuschend lebensecht die Besucher. Der weitere chronologische Verlauf beleuchtet die Zeit Napoleons und des beginnenden Fremdenverkehrs auf dem „Stein“. Die einstige militärische Bedeutung der Wehranlage wird mit zahlreichen Waffen und Uniformen gewürdigt. Zu den Höhepunkten der Schau zählen seltene Filmdokumente aus dem Zweiten Weltkrieg, in denen u. a. General Henri Giraud zu sehen ist, dem 1942 als einzigem Inhaftierten die Flucht gelang. Im letzten Raum der Ausstellung gibt es eine Begegnung mit Insassen des Jugendwerkhofs und ein Wiedersehen mit Flax und Krümel aus dem Kinderfernsehen der DDR, die auf dem Königstein zum Leben erweckt wurden. Die gesamte Ausstellung ist multimedial und dreisprachig deutsch-tschechisch-englisch. Neben Filmen geben Hörstationen und demnächst auch ein Audioguide die Geschichte anschaulich und unterhaltsam wieder. Touchscreen-Stationen bieten individuelle Vertiefungsmöglichkeiten. Kinder können spielerisch auf Entdeckungstour gehen. Der Eintritt in die neue Dauerausstellung ist im Eintrittspreis der Festung Konigstein enthalten. Besucher, die am ersten Maiwochenende in historischer Gewandung kommen, erhalten an diesem Wochenende freien Eintritt. | Die Kaiserburg: Erste Hinweise auf die böhmische Burg stammen aus den 1230er Jahren. Die Anlage war für die Unterbringung des reisenden Königs mit Gefolge ausgelegt. König Wenzel I. siegelte hier 1241 die Oberlausitzer Grenzurkunde. Umbauten erfolgten unter Kaiser Karl IV. (1316-1378). Auf ihn geht wohl die alte Bezeichnung „Kaiserburg“ zurück. In der Medienstation zur böhmischen Burg gibt es eine Visualisierung der Baugeschichte. Auf dem Foto sehen Sie links in Rosa die Burg Kaiser Karls IV. nach den neusten Ergebnissen der Bauforschung. Die weißen Flächen in diesem Gebäude sind heute noch vorhanden, die rosa Flächen sind die Rekonstruktion.