Pevnost Königstein zve na kanonádu v 07.09.2014.
FOTOGRAFIE FESTUNG AKTIV! 2014: href="http://de24.cz/pdf/2014_09_01pevnost-koenigstein-kanonada.zip (soubor ZIP | 2 MB).


01.09.2014, tisková zpráva

TIP NA NEDĚLNÍ VÝLET: Kanonádu na pevnosti Königstein v 07.09.2014 (tisk. zpráva)


Kanonáda na pevnosti Königstein © Festung Königstein

V neděli 7. září budou nad pevností Königstein znít salvy z věrných replik historických kanónů.Více než 200 uniformovaných kanonýrů ze 40 různých spolků přiveze k prvním „Salvám nad labským údolím“ 44 věrných replik historických kanónů z 16. až 19. století a co hodinu z nich vypálí. Nebudou chybět ani děla z americké občanské války.

Kanóny na pevnosti Königstein obvykle mlčí. Není také divu, vždyť doby litinových děl, dštících obláčky spáleného střelného prachu, jsou již dávno pryč. V rámci mimořádného setkání střeleckých spolků z Německa a USA bude ovšem v neděli 7. září dávná válečná výzbroj opět uvedena do provozu.

„Historická děla dnes známe pouze jako exponáty na hradech a v pevnostech. Chybí nám ale skutečná představa jejich mohutné síly,“ říká dr. Angelika Taube, kastelánka pevnosti. „Naše dělostřelba je proto unikátní příležitostí poznat pocity hrůzy a obav, které tyto zbraně po staletí v lidech vyvolávaly. Naše akce se již ovšem obejde bez dělových koulí v povětří.“

S myšlenkou na toto jedinečné představení přišel 1. střelecký spolek z duryňského Triptisu. „Hledali místo pro velkou kanonádu a našli ji u nás,“ dodává šéfka pevnosti.

Slavnost zahájí Uwe Müllerová alias August Silný při ranním nástupu v 9 hodin. O hodinu později proběhne vojenské cvičení dělostřelectva a v půl jedenácté budou z kanónů odpáleny první salvy. Akce vyvrcholí v 11:30 vojenským soudem. Od 13:30 se každou hodinu uskuteční speciální kanonáda. Své manévry bude na hradbách provádět šest dělostřeleckých baterií. Mezi odpaly kanonýři ochotně vysvětlí způsob fungování svých zbraní. V půl páté se spolky rozloučí společným nástupem.

Organizátoři akce doporučují všem, kteří chtějí zažít odpalování děl z bezprostřední blízkosti, aby si chránili sluch. Pro návštěvníky budou ochranné pomůcky k dispozici při vstupu do pevnosti. Rodiny s dětmi pod deset let by se měly během odpalování zdržovat nejméně sto metrů od děl. Během akce se platí běžné vstupné ve výši 8 €, snížené vstupné za 6 € a rodinné vstupné ve výši 21 €. Vstupenka platí i pro návštěvu všech výstav. Pevnost je otevřena od 9 do 18 hodin.

Předběžný program:
 9:00     Ranní nástup
10:00    Cvičení dělostřelectva
10:30    Kanonáda nad labským údolím
11:30    Vojenský soud
12:30    Přivítání všech pluků velením pevnosti
13:30    Kanonáda nad labským údolím
14:30    Kanonáda nad labským údolím
15:30    Kanonáda nad labským údolím
16:30    Závěrečný nástup

VSTUPNÉ dospělí 8 € | zlevněné 10 € | rodinné 21 €

KDY: v neděli 07.09.2014 9–17 h

Fotografie

Na pevnosti Königstein © Festung Königstein

Na pevnosti Königstein © Festung Königstein

Na pevnosti Königstein © Festung Königstein, Sebastian Thiel

 

 

Pevnost Königstein | Hlavní informace


Pevnost Königstein © ProCopter ---- Zpět na přehled článků

Více jak 400 let stará horská pevnost Königstein uprostřed bizarní krajiny Saského Švýcarska je jedinečným příkladem evropské pevnostní architektury. Díky okouzlující přírodě a četným kulturním památkám patří mezi nejoblíbenější výletní místa v Sasku. Pohodlné dobytí pevnosti usnadňují dva výtahy a parkoviště v blízkosti pevnosti. 

Na skalní plošině ve výši 247 metrů nad řekou Labe se nachází více než 50 impozantních vojenských staveb z dob renesance, baroka a 19. století, ale i rozsáhlý park, který z „pevnosti“ činí příjemné místo k pobytu. Na ploše o rozloze téměř 13 fotbalových hřišť naleznete např. nejstarší dochovaná kasárna v Německu (1589/90), první posádkový kostel v Sasku (1676) a nejhlubší studnu v Sasku, hlubokou 152,5 metru.

Patrně nejstarší písemná zmínka o hradě na místě dnešní pevnosti pochází z roku 1233. V listině českého krále Václava I. je uváděn jistý „purkrabí Gebhard ze Steinu“. Středověký hrad Königstein patřil k Českému království až do Chebské smlouvy z roku 1459.

FANTASTICKÝ VÝHLED: Podél pevnostní zdi vede panoramatická stezka, dlouhá 1,7 km, s nádherným výhledem na Saské Švýcarsko, Východní Krušné hory a Drážďany.

Festung Königstein - hlavní informace

OTEVŘENO: duben – říjen denně 9–18 h | listopad – březen denně 9–17 h | pokladna zavírá o hodinu dříve! 24. prosince zavřeno | 31. prosince 9–15:30 | 1. leden 10–17 h

ADRESA: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | GPS: 50.91950309928832, 14.056603173706094

DOPRAVA: AUTEM: po dálnici D8/A17 od Prahy (výjezd Pirna, dále po B 172 ve směru na Bad Schandau až k odbočce Festung Königstein). | REGIONÁLNÍ VLAK zastávka Königstein na trati Děčín – Drážďany s přestupem v Bad Schandau. Pro cestu vlakem lze využít speciální jednodenní síťovou jízdenku Labe-Elbe. | AUTOBUS Linka 241 (Kirnitzschtal-Linie): Pirna – Königstein – Hinterhermsdorf | LOĎ (Dresden – Königstein – Bad Schandau) | PEVNOSTNÍ EXPRES Festungsexpress z města Königstein a z parkovácího domu "Parkhaus" pod pevností

PARKOVÁNÍ: Pod pevností se nachází nadzemní garáž čili "Parkhaus". K výtahu na pevnost je to zhruba 10 minut pěší chůze, od dubna do října tu jezdí za poplatek malý vláček. Čtyři hodiny stojí 5,50 euro, celodenní parkování přijde na 7,50 euro. Parkovné je nutné zaplatit ještě před výjezdem z parkoviště. Doba mezi placením a výjezdem nesmí překročit 30 minut. Parkoviště funguje celoročně a 24 h denně. Motorkáři parkují zdarma, za drobný poplatek si mohou uzamknout helmy do skříňky. Kompletní informace viz www.koenigstein-sachsen.de/de/Tourismus/Touristinfo-Parkhaus-Festung-Koenigstein (DE).

PARKOVIŠTĚ PRO ZÁJEZDOVÉ AUTOBUSY PŘED PEVNOSTÍ - Parkovné autobusy 10 euro. Parkovné mikrobusy 5 euro.

VSTUPNÉ - obsahuje použití výtahu a vstup na všechny výstav. Senioři platí plné vstupné.

Letní sezóna 1.4.–31.10.2019 dospělí 12 €, zlevněné 9 €, skupiny od 15 osob 10 €, skupiny od 15 žáků do 16 let včetně všech gymnasistů 4 € ---- Zimní sezóna 1.11.2019–31.12.2019 dospělí 10 €, zlevněné 7 €, skupiny od 15 osob 9 €, skupiny od 15 žáků do 16 let včetně všech gymnasistů 4 € ---- Český audioguide  3 € (k dispozici jsou i další jazyky) | Ke každému audioprůvodci za 3 € je jeden dětský audioguide (6-12 let) zdarma 

Dne 21. 11. 2019 a 20. 11. 2019 (saský svátek Den pokání a modliteb) se platí snížené vstupné - 6 € a rodiny 13 €)

TIP: Na návštěvu pevnosti si naplánujte minimálně dvě hodiny. Ti, kteří si při své návštěvě pevnosti nestihnou všechno prohlédnout, mohou s tou samou vstupenkou přijít během následujících sedmi dnů ještě jednou. Pro tento případ je třeba se ale před odchodem z pevnosti po předložení dokladu totožnosti zaregistrovat u pokladny nebo na informacích v budově Brunnenhaus (Studniční dům).

GASTRONOMIE: zahradní restaurace Napoleonküche v létě, restaurace "Offizierskasino" celoročně, historický výčep „Zum Musketier", pevnostní pekárna, zážitková restaurace „In den Kasematten“ na objednávku pro skupiny, informace a rezervace viz www.festung.de (DE), telefon +49 35021 64-444, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | https://www.facebook.com/festungkoenigstein (DE)

VYBAVENOST: osobní výtah (celoročně), panoramatický výtah (duben–říjen), muzejní obchod, stojany na kola, uzamykatelné boxy u vchodu do pevnosti, psi se mohou po areálu pohybovat na vodítku (nesmí do budov a na výstavy) | Možnost ubytování: penzion a letní byty na pevnosti v domě Brunnenhaus

BEZBARIÉROVOST: Plánek bezbariérových tras a služeb je k dispozici u pokladny. Obsahuje téměř dvoukilometrovou okružní prohlídku podél vnější zdi většinou s dostatečnou plochou nutnou pro pohyb a mnoha vyhlídkovými body a označení cest, které nejsou vhodné pro vozíčkáře. Většina výstav má bezbariérový přístup. | U panoramatického výtahu je velký plastický model pevnosti pro nevidomé. | Osoby se zdravotním postižením (s průkazem TP/ZTP) mohou bezplatně zaparkovat v těsné blízkosti pokladny (přímo u vstupu do pevnosti). K dispozici jsou výtahy i bezbariérové toalety. Snížené vstupné a bezplatný vstup pro jednu doprovázející osobu a bezplatný vstup pro vodicí psy | Upozornění: Vozíčkáři by s sebou měli mít jednu doprovázející osobu, protože v důsledku historického charakteru stavby jsou cesty zčásti nerovné a strmé. Pro lepší přehled těžko sjízdných, resp. nesjízdných cest v pevnosti je k dispozici plán prohlídky speciálně pro vozíčkáře (v němčině, překlad legendy viz níže). | Plánek okružní stezky pro vozíčkáře (download souboru .pdf, velikost 1MB; v němčině, adresa: https://www.festung-koenigstein.de/files/festung-koenigstein/downloads/FK-Rollstuhl-Rundgang.pdf)
Vysvětlivky (překlad): zeleně označené budovy, zelené pruhy: volný přístup pro vozíčkáře | symbol růžice: vyhlídkové body tj. místa s výhledem do krajiny a informacemi o okolí | modré pruhy: etapy s překážkami resp. se silným stoupáním/klesáním (22%)

SERVIS V ČEŠTINĚ: audioprůvodce 3 € (česky aj.), dětský audioguide (česky, anglicky aj.), texty k výstavám (česky, anglicky aj.), prohlídky v češtině na objednávku, český web www.festung-koenigstein.de | český blog www.drazdany.info/koenigstein

ČESKÉ LETÁKY (soubory pdf ke stažení) doplňovačka pro děti | orientační plán s výkladem a obecnými informacemi | letáček | plánek pevnosti

www.festung-koenigstein.de  (CZ | DE | EN | PL | RU) | https://www.facebook.com/BergfestungKoenigstein (DE) |  www.drazdany.info/koenigstein (CZ) | www.drezno.info/koenigstein (PL)

Další informační zdroje: Zpravodaj z pevnosti www.festung-koenigstein.de/cs/abonovat-bulletin.html (česky) | https://www.facebook.com/BergfestungKoenigstein (DE)

Přejít na Google Maps

 

DE: Festung Königstein