Vytisknout
Kategorie: Pevnost Königstein

 

18. historický romantický víkendový vánoční trh na pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku má před sebou ještě dva adventní víkendy. O tom, jak se na pevnosti peče vánoční štola se dozvíte v níže uvedeném textu.

FOTOGRAFIE Z PEVNOSTNÍ PEKÁRNY (1600 px): href="http://de24.cz/pdf/2013-12-11_pevnost-koenigstein-pekarna.zip (soubor ZIP | 2,6 MB).
NÁHLED http://www.ddin.cz/presse/1213

FOTOGRAFIE ZIMNÍ PEVNOSTI A TRHU S KULINÁŘSKÝMI DOBROTAMI (1600 px): href="http://de24.cz/pdf/pevnost-koenigstein_adventni-trh.zip (soubor ZIP | 8,6 MB).
NÁHLED http://www.ddin.cz/presse/1196


11.12.2013, tisková zpráva

KÖNIGSTEINSKÝ VÍKENDOVÝ ADVENTNÍ TRH: O pevnostní štole z pece na dřevo (tisk. zpráva)


Königsteinský vánoční trh je otevřený o všech adventních víkendech, a sice v sobotu a v neděli (14.–15.12. | 21.– 22.12.2013) vždy 11–19 hodin. Na vánoční trh se neplatí žádné vstupné, ale jenutné zaplatit běžné vstupné do pevnosti. Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také všechny vnitřní prostory pevnosti. Kromě vánočních stánků na plošině pevnosti, jsou obchodníci a řemeslníci také v bezmála dvě stě metrů dlouhých podzemních chodbách kasemat. Celkem kolem stovky stánků s nápady na dárky.


Pevnostní pekárna na Königsteinu a pekařský mistr Rico Hamisch (c) Festung Königstein, Daniel Förster

Na pevnosti Könistein pečou k adventu sladkou vánoční pochoutku, které se říká štola. Pravá königsteinská pevnostní štola, německy »Original Königsteiner Festungsstollen«.

Sladká pevnostní štola z pevnosti Könistein

Podobně jako v Drážďanech se i na pevnosti štola peče z těžkého kynuté těsta s mandlemi a rozinkami, ale ta pevnostní je hutnější, jelikož obsahuje vyšší podíl másla a rozinek. Ve staré pevnostní pekárně začínají s jejím pečením každoročně již od října. Kromě známých štol rozinkových, jsou v přímo v pevnostní pekárně k dosátní také štoly mandlové a makové. Ale to až poté, co se během několika týdnů náležitě odleží v chladných pevnostních sklepeních.

Štoly i ostatní pečivo v pevnostní pekárně se peče tradičně v pecích vytápěných dřevem. Takže znalci velmi oceňují zvláštní aroma, které pečivo v peci získá.

Provoz pevnostní pekárny byl obnoven v roce 1995, vchod se nachází hned poblíž výtahu na cestě na vánoční trh. Kromě štol je pevnostní pekárna proslulá rovněž svým ovocným koláčem, »velkým jako kolo od vozu« (wagenradgroßer Obstkuchen) a dobrým rustikálním chlebem.

Kdo by chtěl před koupí pevnostní štolu nejdříve ochutnat, může se vypravit do pevnostní restaurace k mušketýrovi, resp. do restaurace »Zum Musketier«. A tam si objednat plátek štoly s kávou. K mušketýrovi se dostanete přímo z königsteinského vánočního trhu, nachází se totiž v budově, na níž je známý 112 metrů dlouhý adventní kalendář.

Kromě štoly jsou na vánočním trhu také další sladké doroty, například velké tenké palačninky ve francouzské Crepérii či čerstvé pečené vafle na stánku »Waffelbäckerei«. Ze slaných pokrmů lze doporučit čerstvé vyuzené klobásy či ryby. Stánek na trhu nelze minout, jelikož láká již z daleka klasickou vůní.

A na zahřátí tu mají pevnostní punč s rozinkami a mandlemi, který se vaří jen a pouze na pevnosti podle starého receptu. A na trhu v podzemních kasematech je dokonce k dostání i Absinth.

Mini-rozhovor o štole s Kristin Küchler z pevnostní restaurace

-- Čím je pevnostní štola zvláštní a jak se Königsteinská štola liší od Štoly drážďanské tzv. »Dresdner Christstollen«??

Kristin Küchler: „Pevnostní štola se peče v peci na dřevo, čímž získá jinou chuť než štoly pečené v průmyslových pecích. Navíc je pevnostní štola vydatnější, obsahuje větší podíl másla a ta rozinková také vyšší podíl rozinek.“

-- Odkud pochází receptura, podle níž se na pevnosti štola peče a kolik štol se celkem na konci každého roku upeče?

Kristin Küchler: „Recept je z dvorní kuchyně saského kurfiřta Augusta Silného a pevnostní pekárna upeče od října zhruba 1.500 štol.“

-- Kolik štol se na pevnosti každoročně peče, jak jsou tyto štoly velké, kolik stojí a kde jsou k dostání?

Kristin Küchler: „Na pevnosti se pečou štoly kilové. Ale je možné koupit i pouze polovinu štoly. Ta kilová přijde na 14 eur, pokud je to štola rozinková či maková. Mandlová štola stojí 14,50 euro za kilo. Štoly se prodávají jen ve pevnostní pekárně tj. »Festungsbäckerei« a během vánočního trhu o adventních víkendech také přímo na trhu. Je k ní k dostání dokonce i speciální krabice s obrázkovými motivy z pevnosti. Ale kdo nechce vážit cestu na pevnost, může si štolu nechat poslat poštou. Objednávky přijímáme na saském telefonním čísle +49 (0)35021 64444. Štoly bohužel zasíláme zatím jen v rámci Německa.“

Pevnostní pekárna na Königsteinu a zdejší krabice na štolu. (c) Festung Königstein, Daniel Förster


KÖNIGSTEINSKÝ VÁNOČNÍ TRH - OBECNÉ INFORMACE

{textintro}