Drážďany / Augustusburg, 25.03.2015, tisková zpráva | FOTOGRAFIE (soubor ZIP, cca 2,8 MB)


Výstava ukáže 25 pohyblivých funkčních modelů © Schlösserland Sachsen

Mimořádná výstava nazvaná „Leonardo da Vinci- umělec, vědec a vizionář“ představí na zámku Augustusburg u Chemnitzu geniální objevy i smělé ambice jedné z největších postav renesance. Na výstavní ploše o rozloze 650 metrů čtverečních bude k vidění 25 pohyblivých funkčních modelů, interaktivní multimediální zařízení, věrné kopie nákresů i poznámek, stejně tak jako i film o čtyřech nejvýznamnějších výtvarných uměleckých dílech z dílny Leonarda da Vinci.

Leonardo da Vinci byl výraznou osobností renesance, která ovlivnila umění i vědu jako sotva kdo jiný. Výstava umožňuje nahlédnout prostřednictvím rozličných prvků do Leonardova života a představí i jeho vliv na náš dnešní svět. Vystavené modely si návštěvníci mohou vyzkoušet, pohybovat s nimi a poznat tak jejich mechanismus. Zajímavostí je jeden z exemplářů - model padáku, který Leonardo navrhl v roce 1483. O pět set let později se Angličan Adrian Nicholas se svým týmem rozhodl postavit repliku návrhu a výsledek i vyzkoušet. V červnu roku 2000 se sním pustil z výšky 3.000 metrů a bezpečně a měkce přistál. K vidění je i 118 kreseb, poznámek a výkresů, které byly jako faksimile vyrobené speciálně pro tuto výstavu a dokazují Leonardův systematický přístup, talent prp pozorování a zvědavost.

Renesanční zámek Augustusburg poskytuje Leonardově vášni pro krásná umění i vědu dokonale vhodný rámec. Saský kurfiřt August (1568-1572), který nechal Augustusburg vystavět, vybral pro svůj zámek velmi dobré místo. Již z dáli viditelný lovecký a kratochvilný zámek se tyčí na 516m vysokém porfyrovém pahorku nad údolím řeky Zschopau. Vzhledem ke své impozantní poloze je nazýván Korunou Krušnohoří. Díky své monumentálnosti i zdejším muzeím patří mezi nejkrásnější renesanční zámky Střední Evropy. Využití pro muzejní účely se datuje k roku 1922. Dnes je možno zde navštívit muzeum motocyklů, což zámku přineslo přezdívku bikerský zámek, muzeum drožek, muzeum lovné zvěře a ornitologické muzeum anebo zámecký žalář.

Hlavní informace o mimořádné výstavě „Leonardo da Vinci- umělec, vědec a vizionář“

KDY: 01.04.-01.11.2015 | otevřeno denně 9:30-18:00 h

KDE: Zámek Augustusburg, Schloss 1, 09573 Augustusburg

VSTUPNÉ: 8 € / 6 €, rodinné vstupné 24 €

www.die-sehenswerten-drei.de (CZ | EN | DE) | Podrobné informace o všech zámcích Země zámků Sasko naleznete na odkazu www.schloesserland-sachsen.de (CZ | EN | DE)

DE: Schloss Augustusburg, Sonderausstellung „Mythos Leonardo da Vinci – Künstler. Wissenschaftler. Visionär" , Schlösserland Sachsen

Fotogalerie

Angličan Adrian Nicholas se svým týmem postavil v roce 2000 padák dle návrhu Leonarda. Jak se ukázalo, Leonardo se nemýlil a padák skutečně fungoval. © Institut für Kulturaustausch, Tübingen

Výstava ukáže 25 pohyblivých funkčních modelů © Schlösserland Sachsen

Výstava ukáže 25 pohyblivých funkčních modelů © Institut für Kulturaustausch, Tübingen

Na výstavě budou k vidění i věrné kopie Leonardových nákresů a poznámek © Institut für Kulturaustausch, Tübingen

Leonardo da Vinci byl výraznou osobností renesance © Institut für Kulturaustausch, Tübingen

Zámek Augustusburg bývá díky své poloze nazýván Korunou Krušnohoří © Schlösserland Sachsen

Poloha na mapě - Zámek Augustusburg

{mosmap zoom='9'| text=''| marker='1'| mapType = 'normal' | centerlat='51.06069'| centerlon='13.27542'|lat='50.81292'| lon='13.099337'}

Přejít na Google Places

Německý text

Sonderausstellung „Mythos Leonardo da Vinci – Künstler. Wissenschaftler. Visionär" auf Schloss Augustusburg | Mit der Sonderausstellung „Leonardo da Vinci – Künstler. Wissenschaftler. Visionär" präsentiert vom 1. April bis 1. November 2015 das Schloss Augustusburg bei Chemnitz auf 650 m² Fläche die genialen Erkenntnisse und wissenschaftlichen Ambitionen eines der größten Persönlichkeiten der Renaissance. Zu sehen sind dabei 25 bewegliche Funktionsmodelle, interaktive Multimediageräte, originalgetreue Kopien von Zeichnungen und Notizen sowie ein Film über vier der bedeutendsten bildnerischen Kunstwerke Leonardo da Vincis. Leonardo da Vinci war eine herausragende Persönlichkeit der Renaissance, die Wissenschaft und Kunst wie kaum eine andere geprägt hat. Die Ausstellung ermöglicht durch die verschiedenen Elemente einen faszinierenden Einblick in das Leben Leonardos und stellt seine Verdienste für die heutige Zeit dar. Das Renaissanceschloss Augustusburg bietet Leonardos Passion für die schönen Künste und seiner weltverändernden Wissenschaft den passenden Rahmen. Als der sächsische Kurfürst August 1568–1572 Schloss Augustusburg errichten ließ, war der Platz wohl gewählt. Weithin sichtbar erhob sich das Jagd- und Lustschloss auf einem 516 m hohen Quarzporphyrkegel über dem Zschopautal. Aufgrund seiner imposanten Lage nennt man Schloss Augustusburg die „Krone des Erzgebirges"; wegen seiner Monumentalität und seinen Museen gilt es heute als eines der schönsten Renaissanceschlösser Mitteleuropas. Seit Anbeginn seiner musealen Nutzung im Jahr 1922 beherbergt das Schloss Augustusburg hochkarätige Sammlungen – das Motorradmuseum brachte dem Schloss auch den Beinamen BIKERSCHLOSS ein. Sehenswert sind ebenso das Kutschenmuseum, das Jagdtier- und Vogelkundemuseum und der Schlosskerker.