Drážďanský zpravodaj: 2. Advent 2011

Drážďany na 2. advent: Štolová slavnost aneb kolik tun váží letošní obří štola?

Dobrý den,
Nejstarší německý vánoční trh Štrýclmarkt je v plném proudu. A nadcházející sobotu bude městem proudit také procesí drážďanských pekařů a cukrářů s několikatunovou štolou na slavnostně vyzdobeném koňmi taženém povozu.
V aktuálním zpravodaji se dočtete, jaký je program Štolové slavnosti a jak se obří štola vyrábí a kolik miliónů rozinek skrývá, jakož i kdo je Štolová dívka a jaká je její funkce.
Dále Vám prozradíme, kde se v Drážďanech koná zámecký středověký vánoční trh a kde najdete trh, tak jak možná vypadal romantický advent v roce 1900 zdobený stovkou svítících ochranovských hvězd a čerstvých vonících vánočních stromečků.
V závěru s námi můžete přivonět k vánoční vůni svařeného vína nebo vystoupit na barokní kupoli kostela Frauenkirche na náměstí Neumarkt.
Máte-li vyhlídnuto nějaké „své“ speciální drážďanské téma, můžete nás kdykoliv kontaktovat, telefonicky či mailem. S radostí Vám připravíme podkladové materiály v češtině, včetně fotografií a v případě potřeby Vám zprostředkujeme partnery pro interview či domluvíme termíny schůzek včetně tlumočení. Drážďanský adventní zpravodaj připravuje a vydává Česko německá agentura pro komunikaci z pověření Města Drážďany.
Přejeme Vám krásné dny a těšíme se na shledanou v předvánočních Drážďanech!
Susanne Gertoberens a Pavla Kopecká

Susanne Gertoberens • Deutsch -Tschechische Agentur für Kommunikation
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.www.susanne-gertoberens.de (DE)
mobil +49 172 2876891 • ☎ +49 351 88961071

- - -

Dresden Marketing GmbH • Referent Presse- und Öffentlichkeitsarbeit
Messering 7, 01067 Dresden • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
fax +49 351 50173-137 • ☎ +49 351 50173-130


Drážďanský zpravodaj ke stažení jako PDF soubor (cca 1 MB)


Obsah aktuálního vydání

Hlavní zprávy

ŠTRÝCLMARKT: 3.12. Štolová slavnost s procesím městem

ZAJÍMAVOST: Jak se pekla drážďanská obří štola

KDO JE KDO: Letošní patronkou štoly byla zvolena Lisa Straßberger

VÁNOČNÍ TRHY: v Drážďanech je jich letos osm!

CESTA ČASEM: Na náměstí Neumarkt je vánoční trh z roku 1900

DRÁŽĎANY Z VÝŠKY (II.): Věž kostela Frauenkirche

FRAUENKIRCHE: Výběr z vánočního programu

VÁNOČNÍ DOBROTY (II.): Recept na adventní svařené víno

FOTOGRAFIE PRO TISK: Drážďanský mediální server

Odkazy na další informace

Odkazy na další informace

PRODEJNÍ NEDĚLE: Druhý a čtvrtý advent (4. a 18.12. 12-18 h)

ADVENT V DRÁŽĎANECH: program trhů, výstav, koncertů...

BROŽURA: Drážďany o vánoční době 2011

ADVENTNÍ VLAKY: Z Ústí na Labem do Drážďan na vánoční tr

Odkazy na minulé drážďanské zpravodaje

Zkratky a vysvětlivky

Tiráž


Hlavní zprávy

ŠTRÝCLMARKT: 3.12. Štolová slavnost s procesím městem

DE: 18. Dresdner Stollenfest auf dem Striezelmarkt, Altmarkt

KDY: 3..12.2011, 10:30-15:30, start průvodu 11:05, nakrojení štoly 12:10 na náměstí Altmarkt

KDE: trasa průvodu: náměstí Schlossplatz, ulice Augustusstraße (kolem Knížecího průvodu), Töpferstraße (Hilton), ulice An der Frauenkirche (mezi nákupním centrem QF a kostelem), uliceLandhausstraße, Schießgasse, Rampische Straße, náměstí Neumarkt, znovu Augustusstraße, Schlossplatz, zámecká brána Georgentor, Schlossstraße, náměstí Altmarkt (ván. trh Štrýclmarkt)

MAPA TRASY: www.stollenfest.de/src/festumzug-gross.gif

http://mesto.drazdany.info/stryclmarkt-slavnosti/stolova-slavnost (CZ)

Štolová slavnost od druhém adventu. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio DittrichSlavnosti začínají v sobotu o druhém adventu tradičně na zámeckém náměstí Schlossplatz, kde se bude od půl desáté odehrávat pódiový zábavní program o historii štoly s dvorním šaškem Frölichem a s letošní štolovou dívkou. V 11:00 tam proběhne slavnostnímu odhalení obří štoly. Poté vychází štolový průvod směrem Neumarkt a zhruba kolem dvanácté dorazí na náměstí Altmarkt, kde bude maxištola asi v 12:15 naříznuta obřím 1,6 metrů dlouhým štolovým nožem. Poté bude štola naporcována a rozprodána návštěvníkům za cenu 4 € za libru tj. za půl kila. V 15:30 slavnosti štoly na Štrýclmarktu skončí.

Štolové procesí se skládá s více než dvacet obrazů, z nichž prvních osm znázorňuje významné okamžiky z dějin drážďanské štoly. Uvidíte zde například vůz s papežem Inocencem VIII., který se proslavil tím, že roku 1362 vydal „List o másle“, v němž drážďanským pekařům dovolil při výrobě tohoto původně postního pečiva používat místo oleje máslo. V pořadí osmý vůz veze obří štolu a hned po něm následuje vůz drážďanských řemeslníků, samozřejmě pekařů, ale také kominíků, mlynářů, řezníků, výrobců svíček a františek, krajkářek a klempířů. Nově přibyli tento rok také vinaři. Všichni jsou v historických kostýmech a předvádějí veselé scénky. Ve voze číslo 13 se veze letošní štolová dívka, patronka štoly volená z řad budoucích pekařek.

Slavnosti štoly se letos v Drážďanech konají již po osmnácté a každoročně je navštíví více jak 100 tisíc hostů. Tradice vznikla jako vzpomínka na legendární barokní oslavu saského kurfiřta a polského krále Augusta Silného roku 1730 v Zeithainerském táboře u města Riesa. August si na svou velkolepou slavnost nechal upéct štolu vážící 1,8 tuny. Na její upečení bylo nutné vybudovat speciální pec a štola byla 18 loktů dlouhá, 8 loktů široká a 30 centimetrů vysoká. Drážďanská štolová slavnost se konala poprvé v roce 1994. Štola v roce 2000 vážila 4,2 tuny a byla zapsána do Guinessovy knihy rekordů.

Foto: Štolová slavnost od druhém adventu. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

ZAJÍMAVOST: Jak se pekla drážďanská obří štola

Nakrojení obří štoly na Štrýclmarktu © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio DittrichObří štola se ale nepeče vcelku, ale jednotlivá certifikovaná pekařství a cukrářství pečou štolové pláty, z nichž je štola posléze sestavena. Ta letošní už je také hotová. O víkendu před Štolovou slavností se totiž sešlo 30 pekařů a cukrářů z řad místního profesního svazu pod vedením Bernda Richtera a za přítomnosti novinářů a televizních štábů obří štolu vykouzlili. „V rekordním čase čtyř hodin jsme na štolovém voze superštolu sestavili přímo před kamerami novinářů.“ řekl Bernd Richter. „Dříve skládání trvalo třeba i dvakrát tak dlouho. Ale po 17 štolách mají drážďanští pekaři již tolik zkušeností, že ta osmnáctá šla pěkně od ruky.“ Stalo se tak ve štolové dílně, která byla speciálně k této příležitosti zřízena v autoprodejně Sachsengarage v ulici Liebstaedter Strasse.

Přesná váha štoly dosud není známa, ale odhaduje se zhruba na dvě a půl tuny. Superštola se skládá z 292 plátů, na jejichž pečení se podílelo 64 pekáren drážďanského svazu. Svými poměry a formou odpovídá zvětšenině klasické drážďanské 4librové (2 kg) štoly, její rozměry jsou 3,24 m x 1,77 m x 80 cm. Při jejím pečení bylo spotřebováno 170 miliónů sultánek, 340 kg másla, 204 kg cukru, 681 kg mouky, 104 kg kandované pomerančové a citrónové kůry a sud jamajského rumu.

Foto: Nakrojení obří štoly na Štrýclmarktu © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

KDO JE KDO: Letošní patronkou štoly byla zvolena Lisa Straßberger

DE: Dresdner Stollenmädchen

FACEBOOK ŠTOLOVÉ DÍVKY: www.facebook.com/stollenmaedchen

Štolová dívka Lisa Straßberger © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio DittrichJiž od druhého ročníku Štolové slavnosti v roce 1995 má drážďanská štola také svou tvář. Je jí „Štolnmédchn“ tedy v překladu „štolová dívka“. Ta je každoročně v říjnu, dlouho před začátkem štolové slavnosti, volena vybranou porotou, aby na své cestě po Německu, coby velvyslankyně drážďanských pekařů, šířila věhlas vánočních Drážďan a jejich sladké tradiční adventní pochoutky a v neposlední řadě i Štolové slavnosti.

Kandidátkami na post štolové dívky jsou budoucí specialistky v oboru pekařství a cukrářství a odborné prodavačky v pekařstvích.

Letošní štolovou dívkou se stala 18letá Lisa Straßberger, která pracuje v Pekařství a cukrářství Dietze, kde se zároveň vzdělává v oboru specializovaném na prodej pečiva.

Foto: Štolová dívka Lisa Straßberger © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

VÁNOČNÍ TRHY: v Drážďanech je jich letos osm!

http://mesto.drazdany.info/mapa-vanocni-trhy

Krušnohorský svícen, vstup na Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio DittrichStojíte-li na Štrýclmarktu, který je drážďanským hlavním adventním trhem, máte další dva velmi odlišné trhy téměř na dohled. Jedním je Neumarkt, před barokním kostelem Frauenkirche a druhým je středověký vánoční trh na nádvoří zámecké stáje Stallhof (27.11.-19.12.2011, denně 11 až 21:30 h). Vchod je hned za budovou Johanea, v níž se nachází Muzeum dopravy a možná již z dálky uslyšíte trumpety a středověké hudební nástroje, na které tam denně vyhrávají zdejší muzikanti. Začátkem adventu se během týdne neplatí vstupné, o víkendech se platí vstup 3 €, zlevněné 2 €. Večer je velkou atrakcí společné koupání ve dřevěných vědrech. Na tomto trhu jsou k dostání i středověké dobroty a nápoje a zdejší stánky řemeslníků, sklářů a kovářů jsou obzvláště autentické.

Budete-li mít chuť na trochu delší procházku, můžete se vydat po mostu Augustusbrücke na pravou stranu Labe do čtvrti Innere Neustadt. Hned za mostem uvidíte obří kolo a pokud netrpíte závratí, můžete z něj pozorovat Drážďany z ptačí perspektivy. Vašemu pohledu zajisté neunikne ani zlatá socha jezdce – je to August Silný, saský kurfiřt a polský král, který vtiskl Drážďanům jejich neopakovatelný barokní ráz. V ulici Haupstrasse je převážně kulinářsky zajímavý vánoční trh se mnoha stánky s místními specialitami a ekopotravinami. Jsou tu stánky včelařů s teplou medovinou, rybí speciality a dobré svařené víno i punč.

Foto: Krušnohorský svícen, vstup na Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

CESTA ČASEM: Na náměstí Neumarkt je vánoční trh z roku 1900

DE: Advent auf dem Neumarkt | www.weihnachtsmarkt-dresden-neumarkt.de/

KDE: náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche

KDY: 26.11.2011 – 18.12.2011, denně 11-22 h

Foto: Adventní trh 1900 na náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche, každý den tu zpívají chóristé v černých pláštích s velkými bílými límci, jejichž písně si můžete odnést s sebou, zakoupíte-li si jejich CD. © Neuland ZeitreisenOd roku 2009 se před barokním kostelem Frauenkirche každoročně o adventu koná zcela zvláštní vánoční trh v duchu doby mezi lety 1830-1920. Celý trh je vyzdoben více než stovkou velkých žlutých ochranovských hvězd a desítkami vonících smrčků. Na tomto malebném a klid dřívějších dob vyzařujícím trhu najdete na 60 různých stánků řemeslníků tak, jak jste je na drážďanském vánočním trhu mohli vidět před sto lety. Jsou tu řezbáři, kožešníci, kloboučníci, kartáčníci, výrobci svíček, bonbónů a čokolády, umělci stříhajícího obrysové portréty z papíru, kouzelné stánky kovářů, pekařů, řezníků a řezbářů, které všechny můžete pozorovat při práci. Dokonce ručně poháněný starodávný kolotoč tu uvidíte. Děti se na něm za pár € mohou povozit, zatímco dospělí budou ochutnávat punč či svařené víno. A pochutnat si na vepřové pečeni, jelikož tu také stále rožní celá selata. Heslem trhu je „Klid a romantika“ a obojí trhu vskutku nechybí.

Foto: Adventní trh 1900 na náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche, každý den tu zpívají chóristé v černých pláštích s velkými bílými límci, jejichž písně si můžete odnést s sebou, zakoupíte-li si jejich CD. © Neuland Zeitreisen

DRÁŽĎANY Z VÝŠKY (II.): Věž kostela Frauenkirche

DE: Turm der Frauenkirche

KDE: vstup G do Frauenkirche, na věž se dostanete zvenčí, vchod je oddělený od interiéru

listopad – únor: po-so 10-16 h, ne 12:30-16 h, březen – říjen: po-so 10-18 h, ne 12:30-18 h

VSTUPNÉ: 8 € / 5 €, rodinné vstupné 20 €, stoupání 14 %, výstup je fyzicky náročný

www.frauenkirche-dresden.de/offene-kirche.html (otevírací doby kostela)

Kostel Frauenkirche. © Landeshauptstadt Dresden / Christoph MünchEvangelický barokní kostel Frauenkirche (česky kostel naší paní Marie) byl postaven v letech 1726 až 1743 podle návrhu architekta George Bähra a padl za oběť během bombardování Drážďan v noci ze 13. na 14. února 1945. V době NDR stála jeho ruina uprostřed města jako válečné memento. Po převratu se pořádaly sbírky na jeho obnovu, která začala v roce 1994 a trvala až do roku 2005, kdy byl kostel na Den reformace tj. 30. října 2005 vysvěcen. Obnova kostela byla technicky ojedinělá a při výstavbě byly použity ty části stavby, které se dochovaly. Proto v současné době můžete sponzorovat originální části kostela, které jsou viditelně tmavší.

Vstup do kostela je volný, ale jen pokud zrovna nejsou na programu koncerty. Přesné a aktuální termíny, kdy je kostel otevřen pro veřejnost (Offene Kirche) a kdy je tedy vstup do kostela možný, zjistíte na oficiální webové stránce. Zpravidla mezi 12-13 a 18-19 hodinou se koná v kostele bohoslužba (Andacht) s varhaní hudbou a s následnou prohlídkou. Vstup na bohoslužby a nešpory je volný.

Za kostelem, směrem galerie Albertinum je v jedné nenápadné budově návštěvnické centrum, kde je možné zdarma shlédnout dokumentární film o výstavbě a archeologické rekonstrukci kostela Frauenkirche. V tomto návštěvnickém centru jsou k dostání také suvenýry a literatura týkající se tohoto světoznámého svatostánku.

Foto: Kostel Frauenkirche. © Landeshauptstadt Dresden / Christoph Münch

FRAUENKIRCHE: Výběr z vánočního programu

Vnitřní prostory s oltářem v kostele Frauenkirche © Gunter Bähr, Stiftung FrauenkircheDuchovní nedělní hudba 27.11., 11.12.2011, 15 h

Varhanní noční hudba při svitu svíček 27.11., 4.12., 11.12., 18.12.2011, 21 h

Johann Sebastian Bach: Vánoční oratorium

2.12., 3.12., 19:30 h, 10.12., 15.12., 16.12.2011, 20 h

Johann Sebastian Bach Koncert pro hoboj a smyčcové nástroje, 17.12.2011, 20 h

19. vánoční nešpory u kostela Frauenkirche, 23.12.2011, 17 h

Foto: Vnitřní prostory s oltářem v kostele Frauenkirche © Gunter Bähr, Stiftung Frauenkirche

VÁNOČNÍ DOBROTY (II.): Recept na adventní svařené víno

Na 8 porcí šálků svařáku potřebujete:

Stánky na drážďanském Štrýclmarktu. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich8 lusků kardamomu

10 hřebíčků

10 celé nové koření

4 kapsličky badyánu

1 skořicovou tyčinku

1 lžičku koriandrových semínek

1 lžička anýzových semínek

1 l suchého červeného vína

1 neošetřený pomeranč

cukr dle chuti

Příprava:

1. kardamonové lusky rozdrťte širokou stranou nože, přidejte hřebíček, nové koření, badyán, skořice, koriandr a anýz a uzavřete do čajového sítka.

2. červené víno a 500 ml vody uveďte s čajovým sítkem do varu zakryté pokličkou. Mezitím omyjte pomeranč a nakrájejte jej na plátky silné asi 1 cm. Přidejte pomeranč do vína a nechte na mírný stupeň asi 15 minut louhovat.

3. Čajové sítko vymáčněte a vyndejte. Podle chuti přidejte cukr.

Svařené víno je typickým německý vánočním nápojem. Dává se do něj zpravidla klasické vánoční cukroví, jako hřebíček, skořice a koriandr. Potřebnou rafinovanost získá víno prostřednictvím pomerančové či citronové kůry. Ostřejší novodobé varianty dosáhnete přidáním rumu či Amaretta.

Foto: Stánky na drážďanském Štrýclmarktu. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

FOTOGRAFIE PRO TISK: Drážďanský mediální server

download fotografií vánočních Drážďan v tiskové kvalitě www.mediaserver.dresden.de (DE / EN)

Máte-li zájem od fotografie vánočních Drážďan, můžete se zaregistrovat na oficiálním mediálním serveru.

Registrační formulář na adrese www.mediaserver.dresden.de/register.php je k dispozici v angličtině a v němčině, jazyk se přepíná v horní části stránky. Při registraci je nutné vyplnit jméno, příjmení a adresu, případně i jméno periodika, v němž fotografie budou otištěny a souhlasit s podmínkami používání serveru. Některé fotografie jsou k dispozici i bez registrace, ale je to jen velmi omezený výběr. Po registraci se pomocí uživatelského jména (Username) a hesla (Password) přihlásíte a zadáte slovo „Striezelmarkt“. Zobrazí se Vám dostupné fotografie včetně popisu v angličtině a v němčině a jména autora, které je vždy nutno u fotografií uvádět. Pro snadnější stažení fotografií můžete využít funkci „my collection baskets“, která Vám umožní vybrané fotografie ukládat do složek, které lze posléze najednou stáhnout v jednom komprimovaném souboru zip.

Několik fotografií v tiskové kvalitě si můžete stáhnout také přímo na těchto adresách:

Foto: Vánoční trh Štrýclmark v Drážďanech © Torsten Hufsky

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_Torsten_Hufsky.jpg

Foto: Bohoslužba v kostele Kreuzkirche, v popředí dvě ústřední drážďanské vánoční bytosti – anděl světla a krušnohorský horník. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00074_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Obří klasický krušnohorský obloukový svícen © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00316_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Kostel Kreuzkirche a drážďanský Štrýclmarkt. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00472_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Stánky na drážďanském Štrýclmarktu. © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00563_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Nostalgický kolotoč na vánočním trhu Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00567_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Vánoční smrk ozdobený 16 tisíci zářivkami na náměstí Altmarkt. © LHD / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00593_LHD_SylvioDittrich.jpg

Foto: Vnitřní prostory s oltářem v kostele Frauenkirche © Gunter Bähr, Stiftung Frauenkirche

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/2009-06-29bohosluzba_GunterBähr_StiftungFrauenkirche.jpg

Foto: Adventní trh 1900 na náměstí Neumarkt před kostelem Frauenkirche, každý den tu zpívají chóristé v černých pláštích s velkými bílými límci, jejichž písně si můžete odnést s sebou, zakoupíte-li si jejich CD. © Neuland Zeitreisen

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/Advent_auf_dem_Neumarkt_002_NeulandZeitreisen.jpg

Foto: Kostel Frauenkirche. © Landeshauptstadt Dresden / Christoph Münch

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/drs frauenkirche_neumarkt_foto_ChristophMünch.jpg

Foto: Krušnohorský svícen, vstup na Štrýclmarkt © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt2010_00408_SylvioDittrich.jpg

Foto: Nakrojení obří štoly na Štrýclmarktu © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt_2009_01275_SylvioDittrich.jpg

Foto: Štolová dívka 2009/2010 Christine Herrmann © Landeshauptstadt Dresden / Sylvio Dittrich

http://dmg.drazdany.info/vanoce2011/foto_pro_tisk/striezelmarkt_2009_01354_SylvioDittrich.jpg

Odkazy na další informace

Následující témata byla obsažena v některém z minulých zpravodajů, proto uvádíme jen odkazy:

PRODEJNÍ NEDĚLE: Druhý a čtvrtý advent (4. a 18.12. 12-18 h)

http://mesto.drazdany.info/prodejni-nedele (CZ)

ADVENT V DRÁŽĎANECH: program trhů, výstav, koncertů...

http://mesto.drazdany.info/vanoce (CZ)

BROŽURA: Drážďany o vánoční době 2011

http://mesto.drazdany.info/brozura-vanoce (CZ)

ADVENTNÍ VLAKY: Z Ústí na Labem do Drážďan na vánoční trhy

http://mesto.drazdany.info/adventni-vlaky (CZ)

Upozornění: Regionální jízdenka LABE-ELBE platí také jako jednodenní jízdenka na městskou dopravu v Drážďanech i na tamní příměstské vlaky, jimiž lze podniknout výlet například do Míšně nebo na zámek Moritzburg, kde je v současné době k vidění nová výstava o filmu Tři oříšky pro Popelku. Jízdenka Labe-Elbe neplatí na vlaky EuroCity (EC), ale pouze na regionální dopravu a na mimořádné víkendové adventní vlaky, které jedou o adventních víkendech vždy ráno z Ústí nad Labem do Drážďan a odpoledne zpět.

Odkazy na minulé drážďanské zpravodaje

Řadu aktuálních prosincových akcí najdete také ve dvou minulých vydáních zpravodaje viz:

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/259-drazdansky-zpravodaj-2011-listopad

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/276-drazdansky-zpravodaj-2011-prosinec

http://mesto.drazdany.info/presse/79-dmg/282-drazdansky-zpravodaj-1advent

Zkratky a vysvětlivky

CZ - česky • DE - německy / originální německý titul • EN - anglicky • RU - rusky • IT – italsky • JA – japonsky • ZH – čínsky • skd - Staatliche Kunstsammlungen Dresden - Státní umělecké sbírky Drážďany

VSTUPNÉ: Je-li vstupné uvedeno s lomítkem např. 10 € / 7,50 € znamená druhé číslo zlevněné vstupné (podmínky pro zlevněné vstupné se u jednotlivých akcí liší, většinou jsou slevy poskytované studentům, zdravotně postiženým, nezaměstnaným, výjimečně také seniorům – nárok na slevy je zpravidla nutné doložit průkazem)

Tiráž

Drážďanský zpravodaj - tiráž

Vychází pravidelně. Přímá distribuce.

Vydavatel a redakce

Susanne Arens (dříve Gertoberens) •  Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing DrážďanyTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) www.facebook.com/drazdany.netwww.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany

Kooperační partneři

Dresden Marketing GmbH • Messering 7 • 01067 Dresden | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | www.marketing.dresden.de (DE | EN) | Geschäftsführerin: Dr. Bettina Bunge | Aufsichtsratsvorsitzender: Dirk Hilbert | Amtsgericht Dresden HRB 27229

 

Skyline

NEPOSÍLAT?

Naším cílem je zasílat náš mediální zpravodaj pouze redakcím a novinářům, kteří o něj mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud jej tedy například doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše informace stojí.

V případě, že o danou tematiku nemáte zájem, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT".

Naopak v případě, že se o Sasko a Drážďany zajímáte, můžete nás kdykoliv kontaktovat. Chcete-li napsat obsažnější zprávu či reportáž nebo máte-li nějaké otázky, budeme velmi rádi, pokud se na nás obrátíte a vynasnažíme se Vám sehnat potřebné kontakty, informace či materiály (kontaktní údaje najdete v úvodu tohoto e-mailu).