Vyvrcholení drážďanského Štrýclmarktu - Štolová slavnost - bude již tuto sobotu. Proto jsme pro Vás připravili pár tipů na slavnost i na výběr té nejchutnější štoly.

Máme k dispozici oficiální povolení fotografovat a natáčet přímo na drážďanském Štrýclmarktu, můžeme Vám jej kdykoliv poskytnout. Stačí mail či zavolat.

 

Drážďany, 05.12.2013, tisková zpráva


Bez drážďanské štoly si v Sasku neumí Vánoce představit asi nikdo. »Půlku, prosím!« Tak to můžete říct pouze, kupujete-li si polovinu tradiční štoly čtyřlibrové, která v přepočtu váží zhruba dvě kila. Její polovina má pak tedy necelé kilo. Ale kupujete-li si obří štolu čtyřtunovou, musíte si poručit asi tak jednu čtyřtisícinu! Ale chutnala nám stejně dobře. Kupovali jsme si jí již několikrát přímo na Štolové slavnosti.

Jak kupovat drážďanskou štolu čili »Dresdner Christstollen®«?

No třeba přímo na Štrýclmarktu. Labužníci vědí, že každé zde zastoupené pekařství nabízí kolemjdoucím malé kousíčky své vlastní štoly na ochutnání. To je dobré využít a zjistit, které pekařství peče štolu tak, jak ji máte rádi. A že rozdíly v chuti opravdu existují časem opravdu zjistíte. Někomu chutná štola méně sladká, někdo dává přednost výraznějšímu koření, a někdo v ní má rád velmi jemně pokrájený citronát a oranžát. K dostání je tu samozřejmě i štola mandlová či maková, ale vězte, že ta pravá originální drážďanská to potom být nemůže. Ta totiž obsahuje přesně dané ingredience. Výsledkem by měla být harmonická kompozice z rozinek, másla, sladkých a hořkých mandlí a kandované pomerančové a citrónové kůry, které se dávají do těsta spolu s moukou, vodou a kvasnicemi a špetkou soli. Originální drážďanskou štolu poznáte podle oválné zlaté asi 7centimetrové pečeti se Zlatým jezdcem a s výrobním číslem.

Ve štolovém kartonu jako vánoční dárek

Každé pekařství Vám štolu rádi vloží do speciálního štolového kartonu, za který zaplatíte ca. 1-3 euro. V tomto tmavomodrém obalu tzv. »Stollenkarton« je štola velmi zdobným dárkem pod stromeček.

Předváděcí štolová pekárna na Štrýclmarktu

V dřevěném srubu v severovýchodním rohu náměstí Altmarkt, naproti vchodu do turistického informačního centra, najdete ukázkovou předváděcí štolovou pekárnu. Tam můžete dokonce cca za tři euro koupit syrové štolové těsto a štolu si doma vlastnoručně upéct. Anebo tam lze ochutnat kousky právě upečené čerstvé štoly. Ale odborníci vědí, že je lepší štolu nechat po upečení 3-4 týdny pořádně uležet při teplotě 15-17 stupňů Celsia, aby její aroma bylo správně rovnoměrné. Štola je také neuvěřitelně trvanlivé pečivo, říká se, že vydrží až do Velikonoc.

Příští sobotu (7.12.2013) se koná oblíbená Štolová slavnost

A Drážďany už se těší na zhruba sto tisíc návštěvníků, kteří je již každoročně o druhé adventní sobotě navštíví. Průvod vychází dopoledne z náměstí Schlossplatz u mostu Augustusbrücke a kolem dvanácté přichází na Štrýclmarkt na náměstí Altmarkt, kde je štola slavnostně nakrojena a rozprodána návštěvníkům za štolové tolary. Tolary resp. »Stollentaller« jsou k dostání na malých bílých stáncích s bílými slunečníky v přepočtu jeden tolar za pět eur. Za tolar pak každý dostane řádný kus štoly vážící půl až čtřičtvtě kila.

Štolové procesí

Průvod tvoří celkem 28 »obrazů« z nichž první čtyři znázorňují významné okamžiky z dějin drážďanské štoly. Uvidíte zde například vůz s papežem Inocencem VIII., který se proslavil tím, že roku 1362 vydal „List o másle“, v němž drážďanským pekařům dovolil při výrobě tohoto původně postního pečiva používat místo oleje máslo. V pořadí jedenáctý vůz veze obří štolu a hned po něm následuje vůz drážďanských pekařů a cukrářů. Vůz číslo 14 veze obří štolový nůž, kterým bude na Štrýlcmarktu štola nakrojena a hned za ním se veze nejfotografovanější osoba drážďanského adventu, kterou je Štolová dívka Friederike Pohl. Za ní jede drážďanská honorace a poté následuje - speciálně k letošnímu 20. jubileu slavnosti - osmnáct dřívějších Štolových dívek, které jsou voleny coby reprezentantky pekařského umění z řad pekařských a cukrářských učenek již od druhého ročníku slavnosti, tj. od roku 1995. Následují vozy kominíků, mlynářů, řezníků, vinařů, výrobců svíček a františek, krajkářek a klempířů. Všichni jsou v historických kostýmech a předvádějí veselé scénky.

Letošní novinka vítá návštěvníky z České republiky!

Součástí štolového průvodu je letos poprvé i český vůz č. 19 s nápisem »Ahoj & Vítáme Vás«. Vůz je inspirován v Německu velmi oblíbenou pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Prezentuje se na něm rovněž saský barokní zámek Moritzburg, kde se v současnosti koná zřejmě poslední ročník výstavy věnované právě Popelce a tomuto v česko-německé koprodukci před čtyřiceti lety natočenému filmu. Pořadatelé na české návštěvníky slavnosti rozhodně nezapomněli, v letošním magazínu vydaném u příležitosti Štolové slavnosti najdete rovněž dvoujazyčný proslov české generální konzulky v Drážďanech dr. Jarmily Křejčíkové.

Překoná letošní obří štola tu z Guinessovy knihy rekordů?

Při »montáži« letošní štoly, která se konala minulou neděli bylo použito 477 osmikilových štolový »panelů«, které dodalo 66 pekařství a cukrářství sdružených do svazu na ochranu drážďanské štoly »Schutzverband Dresdner Stollen e.V.«, což je více než polovina členů. Celkem bylo do obří štoly zpracováno 208 miliónů sultánek, 563 kg másla, 337 kg cukru, 1129 kg mouky, 172 kg citronátu a oranžátu a rovněž zhruba 120 jamajského rumu. Kolik ale štola nakonec přesně váží, to zatím nevíme. Její váha bude veřejně oznámena až v sobotu na Štolové slavnosti.

»Stranou virválu« aneb kde jsou klidnější místa?

Kdo má rád, když se něco děje, nesmí Štolovou slavnost propásnout. Komu jsou ale tisícovky lidí příliš mnoho, ten se může vydat na některý z ostatních deseti vánočních trhů v Drážďanech. Dobrým tipem pro milovníky klidnějšího ambiente bude například vánoční trh Augustusmarkt, protože se koná na opačné straně Labe ve čtvrti Neustadt. Najdete jej snadno, jelikož je to přes most Augustusbrücke a pak stále rovně, mírně doleva, kde už návštěvníky vítá nepřehlédnutelná zlatá jezdecká socha Augusta Silného. A víte, že právě tato socha je i hlavním motivem štolové pečeti, která dokazuje pravost drážďanské štoly. Ale takovou menší oázou klidu by mohl být snad středověký vánoční trh na nádvoří Stallhof mezi budovou Johannea (Dopravní muzeum) a Rezidenčním zámkem. Nebo blízké náměstí Neumarkt, kde je malebný romantický vánoční trh inspirovaný obdobím těsně před rokem 1900.

Štolový lexikon

Drážďanská štola

http://www.drazdany.info/vanocni-lexikon/stola

Obří štola a štolové procesí

http://www.drazdany.info/vanocni-lexikon/obri-stola

Štolový nůž

http://www.drazdany.info/vanocni-lexikon/stolovy-nuz

Historie Štrýclmarktu

http://www.drazdany.info/vanocni-lexikon/stryclmarkt-historie

DRÁŽĎANY: Štolová slavnost a průvod městem 07.12.2013

http://www.drazdany.info/stolova-slavnost

Fotografie

Drážďanská štola

http://www.drazdany.info/presse/dresden/1161-fotografie-stola

Štolová slavnost

http://www.drazdany.info/presse/dresden/1194-fotografie-stolova-slavnost