Tisková zpráva, Drážďany, 03.12.2013

Během nadcházejících adventních nedělí provádí stážistka Kristina Nováková česky mluvící návštěvníky po zámku Weesenstein. Zámek Weesenstein leží na dálnici D8/A17 z Prahy do Drážďan.

Pro novináře jsou tyto prohlídky zdarma. Akreditace přes nás. | Fotografie v kvalitě max. 1600 px najdete tady: http://media.drazdany.info/2013-12-03_zamek-weesenstein_adventni-prohlidky.zip (soubor ZIP, 1 MB). Lepší kvalitu máme u některých fotografií k dispozici a rádi Vám je pošleme mailem.

Zámek Weesenstein se těší na Vaši návštěvu! 


Adventní čas na zámku Weesenstein © Schloss Weesenstein

O prosincových adventních nedělích (8., 15. a 22. prosince v 16:30) pořádá Kristina Nováková, budoucí historička a v současnosti česká stážistka na zámku Weesenstein, české romantické prohlídky za svitu svíček. Prohlídka začíná varhanní hudbou v zámecké kapli. Na návštěvníky čeká poté spousta tajuplných příběhů a legend o historii zámku a rytířském rodu pánů z Bünau. A také jedno sladké překvapení.

Weesensteinské adventní prohlídky - hlavní informace

KDY: neděle 8., 15. a 22. prosince v 16:30

CENA prohlídky: 8 €/ 5 €, rodina 20 €

REZERVACE: chcete-li mít jistotu, že se na prohlídku dostanete, můžete prohlídky v češtině rezervovat předem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Adventní prohlídky v češtině

Adventní prohlídky trvají asi hodinu a vedou převážně hradní částí Weesensteinu. Prohlídky začínají 15minutovým varhanním koncertem v zámecké kapli. Z kaple se návštěvníci vydají do horního »hradu« zámku Weesenstein, doprovázeni vyprávěním o historii hradu,  legendami a mýty o rodu rytířů z Bünau a také weesensteinskými pověstmi. Čeká je rovněž sladké překvapení, a budou-li chtít, tak mohou na konci prohlídky ochutnat zdejší svařené víno. „Ráda bych zájemce o prohlídku ještě upozornila, že hrad bohužel není bezbariérový a během prohlídky je nutné zdolat mnoho schodů. Jinak, rezervace nejsou nutné, ale už nám dotazy chodí, takže lidé už se pomaličku hlásí, tak klidně ať rezervují předem, budou mít jistotu, že se na prohlídku dostanou“, doplňuje informaci o prohlídkách Kristina Nováková.

Kristina Nováková zajišťuje adventní prohlídky na zámku Weesenstein © Kristina Nováková

»Česká spojka« na zámku Weesenstein

Kristina Nováková pracovala tři roky vždy přes léto na Děčínském zámku jako průvodkyně. A z Děčína to na Weesenstein není daleko: „Nápad vyjet na pracovní stáž na zámek Weesenstein do Saska vznikl na konferenci o zámeckých interiérech v rámci projektu IN SITU, která se konala loni v Děčíně, kde jsem poznala ředitelku weesensteinského zámku dr. Andreu Dietrich. Poté jsem v dubnu jela na přijímací pohovor“, říká Kristina.

Na Weesenstein se dostala díky stipendijnímu programu Erasmus. „Celkově zjišťuji, jak fungují zámky v Sasku, mám zkušenosti zatím jen z Čech z Děčína, takže porovnávám a učím se. Baví mě jakákoli práce v tomto směru, jsem velmi ráda za tuto příležitost“, dodává.

Na Weesensteinu působí od letošního září a kromě nadcházejících adventních prohlídek provádí předem objednané české skupiny po zámku Weesenstein. Kromě toho se i nadále podílí na projektu IN SITU a pomáhá při komunikaci s českými návštěvníky zámku i kooperačními partnery. Mimo to přeložila do češtiny zámecký průvodce i další s projektem spojené texty a pracuje na korekturách sborníku z výše zmíněné konference.

Současně píše diplomovou práci o kulturním a společenském životě německé menšiny v Československu po 2. válce. Zajímá ji problematika fungování a využití památek v Sasku a v Čechách, industriální architektura a urbex (urban exploration).

„A ještě Vám povím perličku k výše uvedené fotografii. Velmi podobný záběr vznikl před třemi lety. Tehdy jsem ještě vůbec netušila, že na Weesensteinu někdy budu na pracovní stáži. Jeli jsme na Weesenstein s přítelem jen tak na výlet. Svět je malý...“ směje se sympatická, výřečná stážistka Kristina Nováková.

Kristina Nováková, 25 let, pochází z městečka Jílové (okres Děčín), žije nedaleko Drážďan, od roku 2008 studuje na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (UJEP) v Ústí nad Labem na filozofické fakultě obor historie. V letech 2011-2012 strávila díky stipendiu Erasmus jedenáct měsíců na studijním pobytu na univerzitě ve Freiburgu v Bádensku-Württenbersku na katedře novověkých a moderních dějin (Albert-Ludwigs Universität, Freiburg im Breisgau). V lednu 2013 v rámci fóra mladých Evropanů (německy tzv. Jugendbegegnung) navštívila Kyjev a Berlín. Pobyt zaštiťoval spolkový sněm Bundestag v rámci vzpomínkových akcí ke Dni uctění památky obětí nacismu. | Podívala se i do Spojených států amerických (Work and Travel, CC USA), má procestovanou část Evropy, především Německo, Francii a Norsko.

Adventní čas na zámku Weesenstein © Gottfried Köhler, Schloss Weesenstein

Zámek Weesenstein - hlavní informace

 Zámek Weesenstein | foto © Peter Pappritz, Schloss Weesenstein

Zámek Weesenstein je jedním z nejkrásnějších zámků v Sasku. Obklopen krásnou přírodou a pečlivě upraveným zámeckým parkem je opravdovým "tajným" tipem na výlet jen kousek od českých hranic (tj. zhruba 25 km a přímo u dálnice D8). Nad údolím řeky Müglitz rostl jako perla vrstvu po vrstvě přes 800 let. V běhu dějin byl opětovně přestavován, bourán a uzpůsobován dobovému vkusu, takže tu najdeme prvky jednotlivých slohů od gotiky až po klasicismus. Působili tu významní šlechtické rody, například Býnovští pánové (von Bünau) či saský královský rod Wettinů. Zde, na svém oblíbeném zámku, pracoval jemnocitný princ a pozdější saský král Johann von Sachsen (česky Jan Saský) na překladu Dantovy »Božské komedie«. Na rozdíl od většiny historických staveb vznikal zámek jaksi "obráceně". Rostl na skále, směrem dolů ze svahu, někdy přerůstal svým majitelům přes hlavu a mnohé je tu dodnes doslova "na hlavu postavené". Návštěvníky zámku čeká říše plná chodeb a spletitých schodišť: V pátém patře je koňská stáj, zatímco panské komnaty z 18. a 19. století s drahocennými tapetami se nacházejí jedno podlaží pod sklepem. V pověstmi opředeném »Mnišském podkroví« (tzv. Mönchsboden) mezitím straší zbloudilý duch jednoho z dřívějších zámeckých pánů. Možná mu iluzionistické malby zámeckých fasád nedovolí, aby ve vší té spleti došel klidu, v tomto pozoruhodném zámku, kde i okna často jen klamou, protože každé třetí je pouze namalované. Překrásné komnaty vybavené původním zámeckým nábytkem a honosnými tapetami, nádherná zámecká kaple i pozoruhodná klasicistní zimní zahrada svědčí o vybraném vkusu šlechtických majitelů. Ale výrazné jsou i středověké obranné zdi i přestavěná strážní věž tzv. Bergfried (Bergfrit), nedávno zrestaurovaný "Knappensaal" či hradní rytířský sál (Rittersaal) s úžasnými nástěnnými malbami. Ve dvacátém století pak Weesenstein sloužil jako skrýš četných drážďanských uměleckých pokladů.

Zámek Weesenstein nabízí svým návštěvníkům prohlídku muzea v doprovodu audioprůvodce v českém, německém a anglickém jazyce. Na celkem 25 stanovištích zámeckého muzea se návštěvník dozví nejen všechny zajímavosti o stavbě zámku a jeho historii, ale bude vtažen díky vyprávění starých pověstí a legend do minulosti. Nově nabízí zámek Weesenstein i speciální audioprůvodce s verzí pro děti. Průvodcem jim přitom bude netopýr Arabela a zámecký duch Rudolf. Popisky exponátů jsou rovněž v češtině. Po návštěvě zámecké výstavy, si lze odpočinout v zámeckém parku, navštívit restauraci »Königliche Schlossküche« (Královská zámecká kuchyně) nebo si dopřát sklenici piva ze zámeckého pivovaru, jehož tradice sahá až do 16. století. Zámek patří do svazu Saských státních zámků, hradů a zahrad.

OTEVŘENO: leden: so+ne 10–16 h | únor, březen, listopad a prosinec út–ne + svátky 10–16 h | duben–říjen denně 10–18 h | zavřeno: 24. a 25. prosince | Psi do zámeckého muzea nesmí!

ADRESA: Am Schlossberg 1, 01809 Müglitztal | TELEFON: +49 (0)35027 62 60, GPS: 50.932583, 13.859361

DOPRAVA: vlak - S-Bahn (S1 trasa Schöna - Bad Schandau - Pirna - Dresden) do stanice Heidenau a dále vlakem Müglitztalbahn (SB72 Heidenau-Altenberg stanice "Haltepunkt Weesenstein") nebo autobusem (Regionalbus 202 Heidenau-Glashütte), zastávka Obecní úřad "Haltestelle Gemeindeamt Weesenstein" | jízdní řád viz www.vvo-online.de (CZ | DE)

VSTUPNÉ dospělí 7,50 €, zlevněné 6 €, děti 6-16 let 1 €, děti mladší 6 let zdarma | audioprůvodce (český, anglický, německý): 2 € | celoroční vstupenka: 15 € (opravňuje k návštěvě muzea a poskytuje možnost získat slevu při návštěvě akcí za zlevněné vstupné) | průvodci a řidiči zájezdových autobusů - vstup zdarma, na 10 dětí jeden dospělý doprovod zdarma

SERVIS: audioguide v češtině, kavárna v muzeu, muzejní obchod, prohlídky | DALŠÍ INFO: skupinové prohlídky musí být předem objednány: malá prohlídka (60 min.): příplatek za průvodce 30 € | velká prohlídka (90 minut): příplatek za průvodce 40 € | jen úvod (15 minut): poplatek 15 € | OBČERSTVENÍ: restaurace »Königliche Schlossküche« (Královská zámecká kuchyně), zámecká kavárna, Weesensteinský zámecký pivovar | BEZBARIÉROVOST: omezený přístup pro postižené

VÍCE NA: www.zeme-zamku-sasko.cz (CZ) | www.schloss-weesenstein.de/cs (CZ) | mapa na google placeswww.drazdany.info/weesenstein (CZ)

Německý text

Schloss Weesenstein ist eine der schönsten Schlossanlagen Sachsens. Eingebettet in atemberaubende Natur, umgeben von ausgedehnten Parkanlagen und abwechslungsreichen Wanderwegen, bildet es einen „Geheimtipp“ für Kulturinteressierte. Nur einen Steinwurf von Dresden entfernt, liegt es im romantischen Müglitztal. Das architektonische Meisterwerk entstand in über 800 Jahren. Es wird auch das verrückte Schloss genannt, weil es von oben nach unten auf einem Felsen errichtet wurde. So manches steht hier auf dem Kopf. Bei einem Schlossrundgang geht es von den herrschaftlichen Gemächern nach oben in die Keller bis auf die Dachböden. Der erst kürzlich restaurierte Knappensaal und der sagenumwobene Mönchsboden, der Rittersaal der Burganlage, beeindrucken mit ihren wertvollen Wandmalereien. Viele verschiedene Adelsgeschlechter wirkten hier, von denen vor allem die Bünaus und die Wettiner bedeutsam waren. Als berühmtester Schlossbesitzer gilt König Johann von Sachsen, der häufig mit seiner großen Familie in Weesenstein lebte. Er ist bekannt für seine Übersetzung der „Göttliche Komödie“ von Dante Alighieri. Wunderschöne Säle mit originalen Möbel- und Tapetenausstattungen, die prächtige barocke Schlosskapelle sowie der klassizistische Wintergarten zeugen von der adligen Wohnkultur der ehemaligen Schlossherren. Mittelalterliche Wehrhaftigkeit vermitteln dagegen eher die dicken Burgmauern und der umgebaute Bergfried. Im 20. Jahrhundert diente Weesenstein als Versteck zahlreicher Dresdner Kunstschätze. Das Schloss gehört zu den Staatlichen Schlössern Burgen und Gärten Sachsen und macht neben der attraktiven Dauerausstellung auch durch interessante Sonderausstellungen auf sich aufmerksam. So zeigt sich der Ort heute als ein lebendiges Ensemble, in dessen Räumen die Besucher sächsische Geschichte entdecken, einen Spaziergang im wohlgepflegten Park genießen und kulinarische Spezialitäten probieren können. Zu letzteren gehört das Weesensteiner Bier. Gästen aus der Tschechischen Republik stehen Informationstexte oder einen Audioguide in ihrer Landessprache zur Verfügung.


Země zámků Sasko