Drážďany 18. června 2019


Vážená paní redaktorko, vážený pane redaktore, 

muzejní noc v Drážďanech se blíží a předprodej vstupenek již běží. Muzejní noc se letos koná v sobotu 6. července  od 18 hodin večer do jedné hodiny po půlnoci. Jedna jediná vstupenka platí do padesátky muzeí v Drážďanech a také současně jako jízdenka na všechny linky MHD v Drážďanech i na regionální dopravu od českých hranic (v oblasti VVO), a to od 14 hodin odpoledne do 6 hodin ráno. Proto se vyplatí si ji pořídit v předprodeji. Zakoupit ji lze ve všech zúčastněných muzeích a ve stáncích drážďanského dopravního podniku DVB. Informace v ČEŠTINĚ najdete níže v textu. Aktuální informace v NĚMČINĚ najdete na oficiální stránce Muzejní noci na museumsnacht.dresden.de.

Se vstupenkou na muzejní noc si můžete prohlédnout expozice ve Zwingeru, v Rezidenčním zámku, Albertinu, Dopravním muzeu, Muzeu hygieny, Vojenského muzea, v Technických sbírkách, Železničním muzeu, Panometru a mnoha dalších. Muzejní noc má již tradičně bohatý doprovodný program pro dospělé i pro děti s mnoha akcemi, které nevyžadují znalost němčiny.  Ať už jde o taneční a hudební vystoupení nebo kreativní a experimentální dílny.

FOTOGRAFIE v rozlišení pro tisk najdete na https://photos.app.goo.gl/FCcNGDaJknugxrEk7 .

Fotografie z drážďanské muzejní noci © LH Dresden, Matthias Rietschel

Drážďanská muzea se těší na Vaši návštěvu!

Z Drážďan zdraví

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


DRÁŽĎANY: Muzejní noc | sobota 6. 7. 2019 18–01 h

Drážďanská muzejní noc: s jednou vstupenkou máte zajištěn vstup do všech zapojených muzeí, z nichž většina pro tuto příležitost připravuje i atraktivní doplňkový program. © Landeshauptstadt Dresden, Matthias Rietschel

Během muzejní noci »Museumsnacht« v sobotu 6. července 2019 otevře v Drážďanech své brány na 50 muzeí. Jednou za rok ukáží sbírky a výstavní síně v čase od 18 hodin večer do 1 hodiny ranní své poklady z neobvyklé perspektivy. Některá muzea nabízejí speciální program s performancemi, koncerty či praktickými ukázkami. Vstupenky platí současně jako jízdenky na všechny linky MHD v Drážďanech i celé v oblasti dopravního svazu Horní Labe VVO.

Drážďanská muzejní noc se uskuteční již po jedenadvacáté. Začíná dlouho před setměním a končí brzy ráno. Padesátka drážďanských muzeí zve všechny zájemce do svých sbírek na objevnou cestu plnou poutavých příběhů z dějin umění a vědy vyprávěných na zámcích a v palácích, ve vilách i v industriálních budovách, v ateliérech i v zahradách. Kyvadlové autobusy a tramvaje propojí všechna tato místa pravidelnými linkami.

Na co mohou těšit zejména děti?

Rodiče s dětmi by neměli minout Dopravní muzeum, v jehož druhém poschodí vstoupí do ráje Lega. Nebo se tu mohou projet zmenšeným modelem legendární lokomotivy Saxonia a od 22:30 hodin začne breakdance-show. V Muzeu Hygieny budou návštěvníci hledat "sluneční záři" a to nejen díky aktuální mimořádné výstavě věnované sluneční soustavě »Shine on Me. Wir und die Sonne«, ale i na koncertě »Fly me to the moon« před budovou muzea nebo při jógovém pozdravu slunci pod dohledem profesionální lektorky. Někoho pak možná zláká mezinárodní salón krásy. Na druhé straně řeky, na dvoře zámku Jägerhof, ve kterém je Muzeum saského lidového umění se Sbírkou loutek, bude možné navštívit všechny expozice a za hezkého počasí je na nádvoří zámku připravem program pro děti včetně obří loutky.

Něco pro náročnější publikum

Zajímá vás, jak se dříve vytápělo město? Sestupte po příkrých schodech do podzemí pod Brühlovu terasu a otevře se před vámi celá historie města a kanálů dálkového vytápění z roku 1900. Mědirytecký kabinet v nejvyšším patře Rezidenčního zámku zve na mimořádnou výstavu »Rembrandts Strich« (Rembrandtův tah). Základ výstavy tvoří jedinečná drážďanská kolekce, která se zaměřuje na Rembrandta jako kreslíře a tiskáře a je doplněna cennými mezinárodními půjčkami. Vystaveno bude asi sto děl ze všech tvůrčích období, včetně dvou slavných portrétů. O patro níž, v nově otevřeném přepychovém Malém plesovém sále Rezidenčního zámku se bude tančit a o kousek dál na nádvoří Albertina předvede Jacopo Godani & Dresden Frankfurt Dance Company ve 20:30 performanci nazvanou »Life Forms« . Kroky těch, kteří dávají přednost romantické noční vycházce, mnohou vézt do drážďanské botanické zahrady mezi svíčkami osvícenými květinami.

Kdo by chtěl muzejní noc zakončit na velkém závěrečném večírku, ten by se měl vypravit do výstavní síně Lipsiusbau na Brühlově terase, která potrvá až do čtyř hodin ráno.

POZOR! V období od 17. června do 12. července je z důvodu rekonstrukce přechodné uzavření celé Obrazárny Staří mistři »Alte Meister«. Více informací o uzavírkách v našem článku na www.drazdany.info/stari-mistri-2019.

Chcete stihnout co nejvíc?

Je-li Vaším cílem stihnout v co nejkratším čase co nejvíc výstav, doporučujeme se vypravit do Zwingeru (Sbírka porcelánu, Matematicko-fyzikální salón), potom hned do Rezidenčního zámku (Nová Zelená komora, Turecká komora, Obří sál, vyhlídková věž Hausmannsturm, Mincovní kabinet, Zámecká kaple, Renesanční křídlo) či do Albertina (Noví mistři, Sbírka soch a plastik). Vše viz www.drazdany.info/skd. Když máte trochu více času, tak se jeďte podívat do historického plynojemu (Panometer), do Muzea hygieny, do Technických sbírek. Za návštěvu stojí i Dopravní muzeum, Železniční muzeum (historické železniční depo s funkčními parními lokomotivami) u mostu Nossener Brücke.

Příjezd do Drážďan a předprodej jak ušetřit? 

Předprodej vstupenek na Muzejní noc začíná 10. června 2019. | Jednotlivá vstupenka stojí třináct euro, zlevněná devět eur. Rodiny (dva dospělí a až čtyři děti do 14 let) platí 28 eur. Pro děti do šesti let je vstup volný. | Nákup vstupenky v předprodeji se vyplatí: vstupenka totiž platí nejen na vstup do všech zúčastněných zařízeních mezi 18–1 h, ale rovněž jako jízdenka na regionální dopravu v celém tarifním pásmu VVO, a to od 14 hodin odpoledne do 6 hodin ráno následujícího dne. | Vstupenky budou k dispozici ve všech zúčastněných institucích a ve stáncích Drážďanského dopravního podniku DVB. LETOŠNÍ NOVINKA: Od letošního roku se vstupenky dají koupit i na všech červených automatech DB (Deutsche Bahn) v regionu a na žlutých automatech drážďanského dopravního podniku DVB. To znamená, že vstupenky dostanete např. i hned za českou hranicí v automatu DB na nádraží v Bad Schandau. | Kompletní program muzejní noci bude od 10. června 2019 k dispozici na internetové stránce museumsnacht.dresden.de | Muzejní noc DRÁŽĎANY podporují: DREWAG - Stadtwerke Dresden GmbH a Ostsächsische Sparkasse Dresden.

INFO: Muzea Euroregionu Elbe/Labe v češtině

Muzejní portál Euroregionu Elbe/Labe představuje přes 100 muzeí česko-saské příhraniční oblasti. Euroregion Elbe/Labe v Sasku zahrnuje oblast Drážďan, Saského Švýcarska a východního Krušnohoří. Na české straně se Euroregion rozkládá přes Labské pískovce, Ústí nad Labem a České středohoří až k Litoměřicím. U všech muzeí najdete informace o výstavách, otevírací doby, ceny vstupného a oficiální webové adresy. Více na www.museum-euroregion-elbe-labe.eu.

Hlavní informace

KDY: sobota 6. 7. 2019 | 18–01 h

KDE: zhruba 50 drážďanských muzeí, galerií apod.

VSTUPNÉ: 13 €/ 9 €, rodinná vstupenka pro dva dospělé a až 4 děti 28 €, děti do 6 let vstup zdarma | Vstupenky platí současně jako jízdenky v dopravní sítí VVO (viz níže). Vstupenky se dají koupit již koncem května 2019 ve všech zúčastněných muzeích, jakož i ve žluto-černých informačních stáncích dopravní společnosti DVB AG (např. na náměstích Wiener Platz, Postplatz nebo Albertsplatz). Držitelé kulturního pasu Euroregionu Labe/Elbe platí snížené vstupné. LETOŠNÍ NOVINKA: Od letošního roku se vstupenky dají koupit i na všech červených automatech DB (Deutsche Bahn) v regionu a na žlutých automatech drážďanského dopravního podniku DVB. To znamená, že vstupenky dostanete např. i hned za českou hranicí v automatu DB na nádraží v Bad Schandau.

DOPRAVA: V ceně vstupenky je i jízdenka na drážďanskou MHD ale i v celé oblasti VVO (Dopravní svaz Oberelbe viz www.vvo-online.de). Kromě historických dopravních prostředků tyto vstupenky neplatí např. na historické úzkokolejky či lanovky. Vstupenka platí ale jako jízdenka od českých hranic (Schöna, Bad Schandau), pokud jedete rychlodráhou S-Bahn S1 a S2 či regionálními vlaky v oblasti VVO.

PARKOVÁNÍ ZÁJEZDOVÝCH AUTOBUSŮ www.drazdany.info/parkovani-autobusu | INFORMACE PRO CESTOVNÍ KANCELÁŘE www.drazdany.info/cestovky

museumsnacht.dresden.de (DE) | www.drazdany.info/muzejni-noc (CZ)

NĚMECKÝ PROGRAM MUZEJNÍ NOCI -  https://museumsnacht.dresden.de/media/pdf/museumsnacht/MND_programmheft2019.pdf  (soubor PDF, 2,5 MB)

Německá tisková zpráva

MUSEUMSNACHT-DRESDEN | Am 6. Juli 2019 laden alle Dresdner Museen mit ihren Sammlungen, Sonderprogrammen, Musik und Gastronomie zur MUSEUMSNACHT DRESDEN ein. Zwei Wochen danach und fünfzig Jahre zurück landeten Menschen auf dem Mond, eines der ersten globalen Medienereignisse mit 600 Millionen Zuschauern. Das ist den Technischen Sammlungen Anlass genug, zurückzuschauen. Beim Filmpionier Georges Mèliés landet 1901! dieRakete symbolträchtig direkt im Auge des Mondes. Man kann selbst zu Neil Armstrong werden und die eigene Landung nachstellen. Oder war alles nur ein Schwindel? Auch darauf gibt es eine Antwort. Auf dem Ernemann-Turm stehen Experten mit Teleskopen bereit, aber nicht nur dort. Drei Sterngucker-Stationen für eine Nacht sind eine Premiere. Im Palitzsch-Museum liegt das nahe. Hier wurde schließlich ein echter Komet entdeckt. Er kehrt allerdings erst 2061 wieder - zur 63. Museumsnacht. Teleskope sind auf der Zwingerterrasse platziert über dem Mathematisch-Physikalischen Salon. Anlass ist hier die 300. Wiederkehr des Planetenfestes mit eisernem Mars und goldener Sonne. Und wer alles wissen will über unser Zentralgestirn, um das sich alles dreht,der ist bestens aufgehoben im Hygiene-Museum.Blicke zurück und nach vorn auf die Zukunft der Stadt wird ein Thema der Museumsnacht. Ein Meilenstein um 1900: der erste Fernwärmekanal Dresdens wird in Betrieb genommen. Er ist es bisheute und wieder zugänglich nach der Sanierung - eine Pioniertat ebenso wie ein Jahr später der Bau der Bagdadbahn nach Plänen eines Dresdner Ingenieurs, nachzuvollziehen im Verkehrsmuseum.Und sonst? Es geht um Rembrandts Strich, Richters Schönheit und Wagners Sohn. Humboldt tritt auf als Sammler von Pflanzen im Botanischen Garten und Marzoni als Sammler vonEinladungskarten im Japanischen Palais. Es geht um barocke Feste und künftige Tischkultur bei Kraszewski und in Pillnitz, es geht aber auch um junges Gemüse, Schönheitssalons, magischenSpiegel und Energie im Kraftwerk Mitte. Der Vorverkauf beginnt am 10. Juni 2019. Die Einzelkarte kostet dreizehn Euro, ermäßigt neun Euro. Familien (zwei Erwachsene und bis zu vier Kinder unter 14 Jahren) zahlen 28 Euro. Für Kinder unter sechs Jahren ist der Eintritt frei. Der Erwerb der Karte im Vorverkauf lohnt sich: Sie berechtigt nicht nur zum Eintritt in alle teilnehmenden Häuser von 18 - 1 Uhr und zur Fahrt mit den Museumsnacht-Buslinien und allen Linien im Tarifbereich des VVO während der Museumsnacht, sondern auch zur An- und Abreise imgesamten VVO-Tarifbereich von 14 - 6 Uhr des Folgetages. Die Karten gibt es in allen teilnehmenden Institutionen, den städtischen Bürgerbüros, den Verkaufsstellen der Dresdner Verkehrsbetriebe, der VVO-Mobilitätszentrale, im DREWAG-Treffund beim SZ-Ticketservice und an weiteren Vorverkaufsstellen. Das Gesamtprogramm und weitere Informationen sind ab 10. Juni 2019 zu finden unter museumsnacht.dresden.de Die MUSEUMSNACHT DRESDEN wird unterstützt durch die DREWAG - Stadtwerke Dresden GmbH und die Ostsächsische Sparkasse Dresden. | Die Einzelkarte kostet dreizehn Euro, ermäßigt neun Euro. Familien (zwei Erwachsene und bis zu vier Kinder unter 14 Jahren) zahlen 28 Euro. Für Kinder unter sechs Jahren ist der Eintritt frei. | Der Erwerb der Karte im Vorverkauf lohnt sich: Sie berechtigt nicht nur zum Eintritt in alle teilnehmenden Häuser von 18 - 1 Uhr und zur Fahrt mit den Museumsnacht-Buslinien und allen Linien im Tarifbereich des VVO während der Museumsnacht, sondern auch zur An- und Abreise im gesamten VVO-Tarifbereich von 14 - 6 Uhr des Folgetages. | Die Karten gibt es in allen teilnehmenden Institutionen, den städtischen Bürgerbüros, den Verkaufsstellen der Dresdner Verkehrsbetriebe, im DREWAG-Treff und beim SZ-Ticketservice und an weiteren Vorverkaufsstellen. | Die neue Museumsnacht-Mobil-Internet-Seite führt auch mit dem Handy durch die Nacht. | museumsnacht.dresden.de | Die MUSEUMSNACHT DRESDEN wird unterstützt durch die DREWAG - Stadtwerke Dresden GmbH und die Ostsächsische Sparkasse Dresden.


ODKAZY

NEWSLETTER www.drazdany.info/zpravodaj

KALENDÁŘ AKCÍ www.drazdany.info/kalendar

CESTA DO DRÁŽĎAN www.drazdany.info/FAQ

TISKOVÉ ZPRÁVY www.drazdany.info/presse


VYDAVATEL

Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany | Zásady ochrany a zpracování osobních údajů www.ddin.de/datenschutzerklaerung


ODHLÁŠENÍ

V případě, že naše zprávy nechcete dostávat, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT" nebo nám zašlete prázdný mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


PŘIHLÁŠENÍ

Zpravodaj si můžete objednat zasláním prázdné zprávy na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naším cílem je zasílat informace pouze lidem, kteří o ně mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud nás doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše zprávy stojí.