Drážďany | Großsedlitz 7. června 2019


Vážená paní redaktorko, vážený pane redaktore, 

barokní zahrada Großsedlitz patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady v Německu. Jako jedna z mála zahrad svého druhu je ve své původní podobě zachována jako mimořádně hodnotná kulturní památka. Zahradu, která leží nedaleko českých hranic, čekají letososlavy tří set let od svého založení, na které Vás srdečně zveme, stejně tak i na výstavy, které jsou i v českém jazyce. 

Máte-li zájem o zahradě napsat článek či natočit reportáž, můžete se naším prostřednictvím akreditovat. Zprostředkujeme Vám volnou rodinnou vstupenku, která bude pro Vás uložena v pokladně. Obraťte se na nás i v případě zájmu o bližší informace, materiály, fotky nebo zprostředkování kontaktu pro rozhovory.

Výběr FOTOGRAFIÍ v rozlišení pro tisk najdete na https://photos.app.goo.gl/mdxxWL7xDNY4ycGh9. Prosíme, uvádějte u fotek © Schlösserland Sachsen a jméno autora, které najdete u každé fotografie pod symbolem 🛈.

 Barokní zahrada Großsedlitz | foto © Schlösserland Sachsen

Großsedlitz se těší na Vaši návštěvu!

Z Drážďan zdraví

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


Oslavy 300 let Barokní zahrady Großsedlitz | víkend 15. a 16. 6. 2019

Barokní zahrada Großsedlitz patří mezi nejvýznamnější barokní zahrady v Německu © Schlösserland Sachsen/Sylvio Dittrich

Na cestě do Drážďan se nachází barokní poklad - zahrada Großsedlitz, která si zachovala stále čitelný záměr svého tvůrce. August Silný ji využíval pro své citrusy a především jako reprezentativní dějiště opulentních slavností. O víkendu 15. a 16. června 2019 se v barokní zahradě konají oslavy 300 let jejího založení: V sobotu dopoledne se v Dolní oranžerii uskuteční vernisáž výstavy fotografií barokních rezidencí v Sasku a Čechách (Untere Orangerie, 11:00). V sobotu večer bude možné zhlédnout od 20:30 hodin barokní spektákl (německy, zvláštní vstupné 22 €/16 €, opakování 22.6.2019). V neděli se konají akce pro rodiny s dětmi i prezentace historické módy, ve společenském sále v Horní oranžérii (Obere Orangerie, Gesellschaftsraum, začátek 11:30). V neděli se na oslavy platí do zahrady zvýšené vstupné (dospělí 8 €/6 €, děti 6 až 16 let 1 €).

Součástí oslav jsou rovněž komentované prohlídky, přednášky, filmové projekce (v němčině). Oslavám předchází ve čtvrtek a pátek 13. a 14. června 2019 společná česko-německá odborná konference »Barokní idea« v rámci projektu Evropské Unie "Knížecí barokní letní rezidence".

Z historie zahrady

Před třemi sty lety se rozsáhlý areál rytířské usedlosti Sedlitz přeměnil ve velkolepou barokní zahradu, která si dodnes ponechala svůj originální ráz. Jako jedna z mála barokních zahrad v Německu je ve své původní podobě zachována jako mimořádně hodnotná kulturní památka v pohraniční oblasti, i když nedokončená.

K zvláštnímu kouzlu zahrady přispívá jak členitý terén terasy, opěrné zídky a schodiště, kaskády, tak i vodní prvky jakož i staré keře, široké průhledy a velké množství pískovcových soch.

V roce 2017 prošla zahrada rozsáhlou rekonstrukcí v hodnotě 3,8 milionů eur. Renovace původních soch, úprava cest, teras, širokého schodiště a v hlavně oprava fontán a kašen – v jednom případě byla dokonce pod dalšími vrstvami odhalena původní dlažba, kterou můžeme nyní obdivovat. 

Barokní představa přírody je formována touhou po jejím ovládnutí. Stromy a keře, stejně jako i trávník a květena se musejí podrobit přísným geometrickým formám. Barokní parky jsou proto velmi symetrické, přísně uspořádané a učesané. Tento přístup se diametrálně liší od pozdějšího romantického pojetí nespoutané a divoké přírody.

Výstava »Historický vývoj barokní zahrady« je i v českém jazyce 

Výstava v hlavní částí Horní oranžérie »Obere Orangerie« se věnuje historickému vývoji zahrady. Vzhledem k tomu, že tento krásný pozdně barokní park nebyl nikdy dokončen ani později podstatně změněn. Díky tomu nemá symetrický park s širokými průhledy žádný centrální zámek, který by vládl celému parku a určoval rozmístění zahradních prostor, jak je to u většiny francouzských parků běžné. K zvláštnímu kouzlu parku přispívá silně členěná plocha s terasami,
opěrnými zídkami a schodišti, kaskádami a vodními prvky jakož i staré keře a
boskety. Široké průhledy a velké množství pískovcových soch.

Původně si areál rytířského statku koupil August Christoph hrabě von Wackerbarth, úspěšný ministr a důvěrník Augusta Silného, aby zde mohl strávit své stáří. Neprodleně začal s plánováním nového zámku a parku. Na náhorní plošině ležící téměř devadesát metrů nad hladinou řeky Labe nabízelo přírodní údolí s dvěma protilehlými svahy neobvyklé místo. Saský kurfiřt August Silný, který byl zároveň i polským králem shledal zahradu tak nádhernou, že ji od něj odkoupil, aby tu vybudoval barokní areál po vzoru francouzského zámku ve Versailles. Chtěl zde vytvořit působivý rámec pro slavnost polského Řádu bílé orlice, který obnovil v roce 1705. Slavnost, která měla ohromit a vyznamenat jak polskou, tak i saskou šlechtu, se poté konala v Großsedlitz třináctkrát, a to vždy v den králových jmenin. Letos proběhne slavnost polského Řádu bílé orlice o víkendu 13. a 14. července 2019. Ponese se v duchu oslav baroka a tří set let od založení zahrady.

Oranžérie jsou v zimě domovem pro citrusovníky, v létě pro výstavy

Pomerančovníky byly na saském kurfiřtském dvoře považovány za symbol vyššího postavení a propůjčovaly mu středomořskou atmosféru. Mezi lety 1719 a 1726 tu byla vybudována Horní »Obere Orangerie« a Dolní oranžérie »Untere Orangerie«, ve které přezimovalo 1250 pomerančovníků. Přízemí Dolní oranžérie v současnosti provoní v období od půlky září do května 130 pomerančovníků. Společně tu s nimi přezimuje ještě zhruba 400 exotických rostlin v květináčích. Prostory před Friedrichovým zámečkem a Horní oranžérie oživují barevné květinové záhony, které jsou každý rok osazovány podle historických plánů a nejen díky tomu je barokní zahrada Großsedlitz jednou z nejautentičtějších zahradních děl německého baroka.

V letní sezoně jsou prostory prázdné Horní oranžérie využívány pro slavnostní příležitosti všeho druhu a k výstavám. Jedna z nich se věnuje pěstování a šlechtění citrusovníků a zahradní kultuře v barokní době, druhá výstavě o dvoru saského kurfiřta Augusta Silného, Řádu bílé orlice a hradech Wettinů.

Originální sochy i jejich kopie

Sochy vystavené v čelní části Horní oranžérie jsou originální sochařská díla barokní zahrady Großsedlitz z počátku 18. století. Původně stály v parku a měly názorně inscenovat barokní zahradní prostory s jejich příběhy. Aby originály zůstaly zachovány i pro budoucí generace, byly v minulých stoletích v parku nahrazeny kopiemi.

Spolupráce s Děčínským zámkem

Barokní zahrada Großsedlitz se nachází jihovýchodně od Drážďan a jen asi 20 km od sasko-české hranice. Přeshraniční spolupráce s zámkem Děčín slouží jak společným projektům ve formě výstav a vědeckých setkání, tak i k udržování a propagace kulturního dědictví na obou stranách hranice.

»Knížecí barokní letní rezidence« je projekt financovaný EU prostřednictvím Euroregionu Labe-Elbe. Při příležitosti 300. výročí barokní zahrady Großsedlitz a ještě starší barokní Růžové zahrady v Děčíně se projekt soustředí na setkávání, předávání zkušeností a hlavně sdílení společného barokního tématu.

Podrobnosti o oslavách 15. a 16. června 2019

KDY:  sobota 15. 6. 2019 11 h Zahájení výstavy fotografií »Barokní letní rezidence« | 14 h Komentovaná prohlídka »Barokní zahrada« (v němčině) | 20:30 Barokní spektákl »Zahrada zlatých jablek« v němčině (opakování 22.6.2019) | neděle 16. 6. 2019 »Kratochvilný den pro děti« 10–18 h | 11:30 prezentace historické módy (Obere Orangerie - Gesellschaftsraum)

VSTUPNÉ: sobota - Na sobotní večerní spektákl od 20:30 h 22 €/16 € | Ostatní sobotní akce v rámci běžné vstupenky do zahrady | neděle - »Kratochvilný den pro děti« i další akce v zahradě - dospělí 8 €/6 €, děti 6 až 16 let 1 €

Program ke stažení (CZ | DE, pdf, 5,4 MB) www.de24.cz/images/2019/grosssedlitz300let.pdf | www.drazdany.info/grosssedlitz  (CZ)


Hlavní informace o barokní zahradě Großsedlitz

 Barokní zahrada Großsedlitz | foto © drazdany.info

V Barokní zahradě Großsedlitz se jedinečným způsobem snoubí francouzské a italské baroko. Úpravu naproti sobě ležících svahů můžete na sever od Alp obdivovat jen zřídka.

Asi 20 km jihovýchodně od Drážďan a pár kilometrů od českých hranic, hned za městem Pirna, se na výšině nad železničním nádražím Heidenau-Großsedlitz, nachází barokní zahrada Großsedlitz. Zahrada je od tohoto nádraží vzdálena necelou půlhodinku pěší chůze, přičemž cesta vede stále do kopce. Nádherná kombinace francouzského a italského baroka představuje jednu z nejcennějších ukázek krajinotvorného umění v Sasku. Široké schodiště, fontány, kašny, nádherné široké průhledy a přesně a pravidelně střižené živé ploty. Na rozdíl od jiných barokních zahrad v Evropě, které byly často přetvořeny na krajinné parky, v Großsedlitz nedošlo k žádné přeměně a dodnes je tu čitelný záměr jejího tvůrce. Pozoruhodností zahrady je nejen její dobře zachovaný originální stav, ale i více než 60 soch, z toho 24 originálů a přibližně 400 rostlin v květináčích. Mimořádným klenotem zahrady je zhruba 130 pomerančovníků. Park je přístupný pouze v otvíracích hodinách.

"Der Barockgarten Großsedlitz ist ein grandioses Gartenkunstwerk des Spätbarock. Die hier umgesetzte Gestaltung zweier sich gegenüber liegender Hänge ist nördlich der Alpen nur selten anzutreffen. Somit stellt diese wunderbare Verbindung des französischen und des italienischen Barock eine besondere Kostbarkeit sächsischer Gartenbaukunst dar. In der Anlage finden Sie mehr als 60 Sansteinskulpturen, davon 24 Originale und rund 400 Kübelpflanzen, davon allein 140 Pomeranzen. Breite Treppenanlagen, Wasserspiele, weite Sichtachsen und akkurat geschnittene Hecken zeichnen den Barockgarten Großsedlitz aus.

OTEVŘENO: 30. 3. – 13. 10. 2019 10–18 h | 14.–31. 10. 2019 10–17 h

PRAVIDELNÉ AKCE: květen - Dny citrusů/Zitrustage | polovina září - Svatební veletrh/Hochzeitsmesse 15. 9. 2019 10–16 h (zvýšené vstupné do zahrady: dospělí 8 €/6 €, děti 6 až 16 let 1 €)

ADRESA: Barockgarten Großsedlitz, Parkstraße 85, 01809 Heidenau, TELEFON: +49 (0) 3529 56390

DOPRAVA: Vlakem: S1/S2 až „Heidenau-Großsedlitz“ odtud 30 minut pěšky po červené turistické značce, na kole: cyklostezka Elbe-Labe do Heidenau-Großsedlitz potom po červené turistické značce

PARKOVÁNÍ: před vstupem do zahrady se nachází vlevo bezplatné parkoviště pro zájezdové autobusy a vpravo velké placené parkoviště pro auta 1,50 €/den

VSTUPNÉ: dospělí 5 €/4 € | do 5 let zdarma | děti od 6 let do 16 let 1 € | skupinový tarif (od 15 osob) 4 € | vstupné na celou sezonu 8 €

SERVIS: muzejní obchod, kavárna »Friedrichschlösschen« v parku
BEZBARIÉROVOST: omezený přístup pro vozíčkáře

Výstavy jsou v němčině, češtině, angličtině a polštině.

www.barockgarten-grosssedlitz.de (CZ | DE | EN) | plán barokní zahrady (pdf) | český leták (pdf) www.de24.cz/images/2019/barokni-zahrada-grosssedlitz.pdf | www.drazdany.info/grosssedlitz  (CZ)


ODKAZY

NEWSLETTER www.drazdany.info/zpravodaj

KALENDÁŘ AKCÍ www.drazdany.info/kalendar

CESTA DO DRÁŽĎAN www.drazdany.info/FAQ

TISKOVÉ ZPRÁVY www.drazdany.info/presse


VYDAVATEL

Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany | Zásady ochrany a zpracování osobních údajů www.ddin.de/datenschutzerklaerung


ODHLÁŠENÍ

V případě, že naše zprávy nechcete dostávat, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT" nebo nám zašlete prázdný mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


PŘIHLÁŠENÍ

Zpravodaj si můžete objednat zasláním prázdné zprávy na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naším cílem je zasílat informace pouze lidem, kteří o ně mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud nás doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše zprávy stojí.