Drážďany / Striezelmarkt, 20.11.2018


Dobrý den,

přinášíme informace z tiskové konference konané před zahájením Striezelmarktu. Nejstarší německý vánoční trh už z velké části stojí a tento pátek (20.12.2018) proběhne za soumraku zkouška světel. Letošní trh začíná ve středu 28.11.2018 odpoledne a Štolová slavnost je v sobotu  8.12.2018. Letos o adventu bude v Drážďanech jen jediná prodejní neděle, a to 9.12. (12 do 18 hodin).

Informace k bezpečnosti trhu Vám můžeme poskytnout na vyžádání, obraťte se na nás v češtině.

Rovněž nabízíme zprostředkování rozhovorů s představiteli trhů i Města Drážďany a akreditaci na pódium či do průvodu při Štolové slavnosti.

Pro zástupce médií jsme letos připravili také speciální prohlídku trhu zaměřenou na vánoční kulinářské speciality. Máte-li zájem s námi ochutnat na Striezelmarktu to nejlepší, dejte nám vědět.

Naši letošní první tiskovou zprávu o Striezelmarktu najdete na http://www.drazdany.info/presse/2941.

FOTOGRAFIE v rozlišení pro tisk najdete na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.

Fotografie v rozlišení pro tisk najdete na photos.google.com

Drážďany se těší na Vaši návštěvu!

Z Drážďan zdraví

Susanne Arens


Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany


DRÁŽĎANY: Co je letos nového na Striezelmarktu? | 28.11.–24.12.2018

Vánoční trh Striezelmarkt - krušnohorská vánoční pyramida  © LHD, Sylvio Dittrich

Víte, kdy se na drážďanském vánočním trhu rozsvěcuje vánoční strom? Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů, a tím není rozsvícení vánočního stromu, ale roztočení velké vánoční krušnohorské pyramidy. Tu letos na Altmarktu slavnostně roztočí primátor města ve středu 28.11. odpoledne v 16 hodin. Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Striezelmarkt, tak bude oficiálně zahájen. Po následujících 27 dní bude ve 233 vánočně vyzdobených stáncích probíhat vánoční prodej, a to až do Štědrého dne (24.12), kdy ve 14 hodin trh skončí. O druhé adventní sobotě (8.12.) se koná oblíbená Štolová slavnost, která každoročně přivítá desetitisíce lidí a mezi nimi i tisíce návštěvníků z Česka. A věděli jste, že Striezelmarkt má už pátým rokem svou vlastní měnu? Štrýclový tolar si můžete vyměnit ve vánočním turistickém infocentru přímo na Altmarktu. Tolary platí u všech 233 prodejců na Striezelmarktu ve stejné hodnotě jako euro. Ale tolary jsou výhodnější, jelikož za jedenáct tolarů zaplatíte v infocentru pouze deset euro! Navíc můžete při platbě použít platební kartu.


V Drážďanech se nerozsvěcuje stromeček, v Drážďanech se roztáčí vánoční pyramida

Primátor města Dirk Hilbert zahájí Striezelmarkt dne 28. listopadu 2018 v 16 hodin symbolickým roztočením obří krušnohorské pyramidy. Předtím se od 15 hodin koná v kostele Kreuzkirche slavnostní bohoslužba se zpěvem oblíbeného drážďanského chlapeckého sboru Kreuzchor. Vstup do kostela i výběr jednoho z 3000 míst k sezení je zdarma. Po zahájení vánočního trhu začne v 233 slavnostně vyzdobených stáncích na Striezelmarktu předvánoční prodej, který potrvá po celý advent až do Štědrého dne, tedy o všech následujících 27 dní.

🎄 www.drazdany.info/zahajeni-striezelmarktu

Striezelmarkt má už pátým rokem vlastní měnu!

Tzv. »Striezeltaler«, v české překladu »štrýclový tolar«, platí na vánočním trhu Striezelmarkt už od roku 2014. Je to v podstatě forma dárkového poukazu a můžete jej darovat svým přátelům a známým, ale i spolupracovníkům a s názvem svojí firmy. V dárkovém balení přijde deset tolarů na 10,50 €. Když si tolary koupíte bez dárkového balení, tak získáte zhruba desetiprocentní slevu, jelikož jedenáct tolarů stojí deset euro. Dostanete je v turistických informacích tzv. »Dresden Information« přímo na Striezelmarktu (náměstí Altmarkt), ale i v informacích na hlavním nádraží a u kostela Frauenkirche. Na všech těchto místech můžete za tolary zaplatit i platební kartou. Tolary se každý rok razí s jiným motivem, v minulosti to byl kostel Kreuzkirche, obří krušnohorský obloukový svícen, obří vánoční pyramida, vánoční strom. Letošním motivem je tzv. »Pflaumentoffel«, tedy kominíček postavený ze sušených švestek, kterého na trhu v 19. století prodávaly chudé děti a který dnes patří k tradičním symbolům Striezelmarktu. Tolary z minulých let stále platí, a to u všech 233 prodejců na Striezelmarktu, každý rok od začátku trhu až do 24. prosince 14 hodin, kdy trh končí. Letos bylo raženo 30 tisíc tolarů.

💰 http://www.drazdany.info/strycltolar

Letos 55 000 nových vánočních hrníčků

Na letošní tiskové konferenci k 584. Striezelmarktu byly představeny nové hrníčky saské firmy Kannegießier. S nápisem 584. Striezelmarkt a letopočtem 2018 jich letos bylo vyrobeno 50 tisíc. Letošní barvou hrníčků je betonově šedá, loni to byla bordó červená a v roce 2016 pruská modrá. Letošním motivem na hrníčcích je štolová pečeť se Zlatým jezdcem, jež je symbolem, který ve formě zlaté pečeti potvrzuje pravost originální drážďanské vánoční štoly. Letos poprvé byla vydána i edice 5 tisíc hrníčků na dětský punč s pohádkovým motivem. A v turistickém centru v severovýchodním rohu Striezelmarktu bude letos již podruhé k dostání i limitovaná série očíslovaných hrnků (letos 584) v luxusním provedením s ručně pozlaceným písmem (za 20 €).

🆕 www.drazdany.info/hrnecek-na-svarak

Vánoční pošta a pásky pro malé děti

Naproti infocentru můžete odeslat svůj vánoční pozdrav ze Striezelmarktu s adventní známkou. Pohledy je možné posílat i do Česka, je potřeba dát na ně ale dostatečné poštovné. Službu zajišťuje soukromá saská pošta PostModern. Rodiče malých dětí si v turistickém infocentru (také ve stánku PostModern a rovněž v domečcích v dětském koutku) mohou vyzvednout žlutou pásku, na níž napíší číslo svého mobilního telefonu a kterou připevní své ratolesti na ruku pro případ, že se dítko na trhu ztratí.

ℹ️ www.drazdany.info/infocentra

Štolová slavnost v sobotu před druhým Adventem

Nejznámější a nejoblíbenější akcí drážďanského Striezelmarktu je už dlouhá léta Štolová slavnost v sobotu před druhým adventem. Letošní štolový průvod vychází letos v sobotu 8. prosince v jedenáct hodin dopoledne a po procesí městem dorazí kolem poledne na náměstí Altmarkt. Start průvodu je mezi Zwingerem a Rezidenčním zámkem, na ulici Taschenberg (před hotelem Taschenbergpalais Kempinski). Pódiový program probíhá již od půl desáté ráno. Obří štola se od 12 hodin bude rozprodávat návštěvníkům trhu. Půlkilový kousek přijde na 6 euro a výdělek z prodeje jde na podporu odborného vzdělávání v oboru pekařství a cukrářství.

http://www.drazdany.info/stolova-slavnost

Adventní kalendáře pro děti v sobotu 1.12.

Speciální program je připraven na každý adventní víkend. Hned o prvním víkendu bude slavnost velkého adventního kalendáře, který se Striezelmarktu nachází v rohu směrem kostel Kreuzkirche. Pořadatelé připravili na tento víkend dvakrát 584 adventních kalendářů, které budou na pódiu v sobotu 1.12.2018 (14:30) rozdány všem přítomným dětem.

Hudební pátky - gospel, pozouny, jazz i tanec

V polovině prosince, v pátek 14.12. bude Striezelmarkt otevřen výjimečně až do 22 hodin. I ostatní pátky, kdy je otevřeno jako normálně do 21 hodin budou výjimečné, jelikož od 18 hodin ovládne pódium pokaždé jiný hudební žánr. Hned v pátek 30. listopadu večer zazní z pódia písně gospelových sborů. V pátek 7. prosince se na pódiu sejdou pozounisté a saské pozounové sbory, které už od roku 1764 patří k saským Vánocům. Tehdy se poprvé objevily Herrnhůtském Diariu, tedy v městečku moravských exulantů zvaném Herrnhut nebo také Ochranov. V pátek 14. prosince pak budou na jevišti hrát swingové a jazzové kapely a v pátek 21. prosince zazní taneční hudba a vystoupí tři různé taneční soubory.

WiFi na Striezelmarktu

Letos bude na Striezelmarktu již podruhé bezplatné WiFi. Na trhu je osm míst s vysílači a organizátoři doufají, že tato síť vydrží i zátěžovou zkoušku, kterou bude Štolová slavnost.

Zkouška světel

První příležitostí uvidět letos rozzářený trh bude již tento týden. V pátek 23. listopadu totiž proběhne zkouška světel. Uskuteční se během soumraku zhruba kolem páté hodiny (16:45).


DE: 584. Dresdner Striezelmarkt eröffnet am 28. November | 25-jähriges Stollenfest-Jubiläum – Nürnberger Christkind auf Stippvisite | Am Mittwoch, 28. November, ist es soweit, der 584. Dresdner Striezelmarkt erstrahlt im Lichterglanz. Zur feierlichen Eröffnung findet 15 Uhr ein ökumenischer Gottesdienst in der Dresdner Kreuzkirche statt. Im Anschluss daran eröffnet Oberbürgermeister Dirk Hilbert auf der Dresdner Geschichtenbühne gegen 16 Uhr offiziell den Markt. Zum traditionellen Prozedere gehört, dass das Stadtoberhaupt symbolisch die Pyramide anschiebt sowie einen Dresdner Christstollen anschneidet und an die Besucherinnen und Besucher verteilt. Der Striezel ist in diesem Jahr 2018 Millimeter lang. Gleichzeitig öffnen die 233 Marktstände und Fahrgeschäfte und offerieren ihr vielfältiges Angebot. | 184 Programmpunkte mit 1900 Mitwirkenden | So vielfältig das Angebot an erzgebirgischem Kunsthandwerk und kulinarischen Spezialitäten, so abwechslungsreich geht es auch auf der Bühne zu: „Wir haben wieder ein großartiges Unterhaltungs-Paket geschnürt – mit 184 Programmpunkten und rund 1900 Mitwirkenden. Das macht unseren Striezelmarkt so einmalig. Das Musik-Repertoire umfasst mittlerweile 290 Lieder, die eigens für den Striezelmarkt komponiert worden sind“, zeigt sich Dr. Robert Franke, Leiter des Amtes für Wirtschaftsförderung, begeistert. Auch abseits der Bühne verspricht das kulturelle Angebot viel Abwechslung für Groß und Klein: 24 neue Adventskalendergeschichten, 279 Märchen- und Geschichtenstunden im Märchenhaus, 194 Bastelstunden im Pflaumentoffel- und im Knusperhaus sowie 124 Stunden Wichtelkino. Und in der Weihnachtsbäckerei können Kinder insgesamt 212 Stunden Plätzchen backen. | Tonnenweise Stollenglück und ein großes Jubiläum | Ein Höhepunkt des diesjährigen Striezelmarktes ist das 25. Dresdner Stollenfest am Sonnabend, 8. Dezember. Ein mehrere Tonnen schwerer Riesenstriezel (2017: 2980 Kilogramm) wird in einem Festumzug durch die Stadt auf den Altmarkt gebracht. Über 500 Akteure zeigen in 22 liebevoll gestalteten Umzugsbildern die Geschichte des Dresdner Stollens. Das Spektakel beginnt schon früh: 9:30 Uhr startet das Programm auf der Bühne am Taschenberg vor dem Hotel Kempinski Taschenbergpalais. 10 Uhr findet die feierliche Eröffnung statt; gegen 10.45 Uhr wird der Riesenstollen enthüllt; 11 Uhr setzt sich der Umzug in Bewegung. Gegen 12.15 Uhr wird der Riesenstollen auf dem Striezelmarkt angeschnitten - mit einem 1,60 Meter langen, zwölf Kilogramm schweren Stollenmesser - und in etwa 500 Gramm schweren Stücken an die Festbesucher verkauft. „Einen Großteil des Erlöses stiftet der Stollenschutzverband für einen guten Zweck sowie die Förderung des Bäckernachwuchses“, so René Krause, Vorstandsvorsitzender des Schutzverbandes Dresdner Stollen e. V. | Auch an den anderen Adventswochenenden stehen wieder traditionelle Elemente des Marktes im Mittelpunkt: beim Dresdner Pfefferkuchenfest (Sonntag, 2. Dezember), beim Pflaumentoffelfest (Sonntag, 9. Dezember) oder beim Dresdner Pyramidenfest (Sonnabend, 15. Dezember) und Schwibbogenfest (Sonntag, 16. Dezember). Auch Weihnachten im Dresdner Rathaus am Dienstag, 18. Dezember, und der Tag der Kreuzkirche am Sonntag, 23. Dezember, gehören zu den festen Größen. | Nürnberger Christkind auf Stippvisite auf dem Dresdner Striezelmarkt | Zum traditionellen Dresdner Christbaumschmücken am Sonnabend, 22. Dezember, wird ein ganz besonderer Gast auf dem Striezelmarkt erwartet. „Wir freuen uns in diesem Jahr besonders über den Besuch des Nürnberger Christkinds. Gemeinsam mit unserem Oberbürgermeister und dem Dresdner Stollenmädchen wird die Symbolfigur des Christkindlesmarktes einen Weihnachtsbaum dekorieren. Dieser wird dann einer sozialen Einrichtung übergeben“, sagt Dr. Robert Franke. | Themen-Freitage wieder im Programm | „Auch die Freitage haben wieder ganz spezielle thematische Bezüge. Das ist gut bei den Besucherinnen und Besuchern angekommen“, so Franke. Die Themen-Freitage: Dresdner Gospelabend (30. November), Dresdner Posaunenabend (7. Dezember), Dresdner Swing- und Jazzabend (14. Dezember) und der Dresdner Tanzabend (21. Dezember). | Hilfreich im Weihnachtstrubel: Das Kindersicherheitsband | Um den Familienbesuch auf dem Striezelmarkt noch unbeschwerter zu machen, gibt es auch dieses Jahr wieder beschreibbare Armbänder für Kinder, auf denen die Eltern ihre Telefonnummer vermerken können. Die Bänder sind erhältlich in der Tourist Information auf dem Striezelmarkt, im Striezelmarkt-Postamt, Pflaumentoffelhaus, Wichtelkino, Weihnachtsbäckerei, Knusperhaus, Märchenhaus, an der Bühne und bei der mobilen Polizeiwache, sowie beim City Management Dresden im Haus An der Kreuzkirche 6, gleich neben dem Striezelmarkt. | Striezelmarkttasse mit neuer Farbe und in limitierter Sonderedition | Die Firma Kannegießer hat für diese Saison wieder 50 000 Stück der neuen Jahrestasse produziert. | Zuerst in Preußisch Blau, dann 2017 in Bordeauxrot, kommt die Tasse dieses Jahr edel in Betongrau daher. Zusätzlich gibt es eine auf 584 Stück limitierte Sonderedition. Diese Tassen sind von Hand nummeriert und die Reliefelemente wie Sterne oder Henkel sind per Hand mit Glanzgold verziert. Die Sonderedition ist exklusiv bei der Dresden Information erhältlich – zum Stückpreis von 20 Euro. „Dieses Jahr gibt es erstmals eine extra Tasse für Kinder mit Frau-Holle-Motiv. In den kommenden Jahren wollen wir diese Serie mit Märchenmotiven des Striezelmarktes fortzusetzen“, so Franke. | Striezeltaler wieder anerkanntes Zahlungsmittel auf dem Markt | Für 10 Euro erhält man wieder 11 Taler, die bei allen Händlern auf dem Striezelmarkt unbegrenzt eingelöst werden können. Ein Taler entspricht dem Wert eines Euros. „Es sind zwar 30 000 Stück produziert worden, aber wer größere Mengen erwerben möchte, sollte sich trotzdem beeilen“, so Franke. Außerdem sind 11 Taler als Geschenkbox für 10,50 Euro und eine Sammelkarte mit je einem Taler aus den Jahren 2014 bis 2018 für 7 Euro erhältlich.


Pro tisk a média - Drážďanský Striezelmarkt

Drážďanský vánoční trh Striezelmarkt © Torsten Hufsky

Akreditace, tiskové konference, zprostředkování fotografií nebo partnerů pro rozhovory a veškeré informace týkající se drážďanského vánočního trhu Striezelmarkt pro tisk a média.

Adventní zpravodaj 1/2 (10.10.2018)

Adventní zpravodaj 2/2 (20.11.2018)

Termíny pro zástupce tisku a médií

STAVĚNÍ VÁNOČNÍHO STROMU  - na náměstí Altmarkt - akce s dvěma mobilními jeřáby - sobota 3.11.2018

TISKOVÁ KONFERENCE - STRIEZELMARKT - před zahájením vánočního trhu Striezelmarkt čtvrtek 15.11.2018 ve 14 hodin

ZKOUŠKA SVĚTEL - soumrak - zkouška světel na Striezelmarktu - pátek 23.11.2018 v 16:45

MONTÁŽ OBŘÍ ŠTOLY - neděle 2.12.2018 - neveřejná akce - sestavování obří štoly - pouze pro zástupce médií - akreditace nutná, kontaktní údaje viz níže

ÚČAST NA PÓDIU PŘI ŠTOLOVÉ SLAVNOSTI - pro média - sobota 8.12.2018 akreditace nutná, kontaktní údaje viz níže

Akreditace

Zařizujeme akreditace pro zpravodajské týmy, rozhlas, fotografy a zástupce tisku a jiných médií. Pokud chcete fotografovat či natáčet na vánočních trzích, prosím obraťte se přímo na nás, rádi Vám vyřídíme akreditaci. Akreditace je nutná na Štolovou slavnost, pokud chcete fotografovat či natáčet přímo v průvodu nebo na pódiu na náměstí Altmarkt. Na trase průvodu letos existují dvě místa, na kterých se průvod zastaví a kde bude možné uvnitř průvodu pořizovat záběry. Kontaktní údaje pro veškeré akreditace najdete v patičce našeho webu nebo na www.drazdany.info/presse. Můžete rovněž psát na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Fotogalerie

Fotografie k propagačním účelům najdete na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8. Prosíme, uvádějte u nich jméno fotografa a copyright, jak je uvedeno v popiskách.Hlavní informace o Striezelmarktu 2018

KDY: 28.11.–24.12.2018 | denně 10–21 h | 14.12.2018 10–23 h | 24.12.2018 jen do 14 h

UDÁLOSTI: slavnostní zahájení 28.11.2018 v 16 h | bohoslužba v kostele Kreuzkirche 28.11.2018 v 15 h | hlavní událostí Striezelmarktu bude 25. Štolová slavnost »Stollenfest« 8.12.2018 | Prodejní neděle v centru Drážďan 9.12.2018

KDE: náměstí Altmarkt, Drážďany

KE STAŽENÍ: vánoční brožura Drážďany a Polabí 2018/2019 (česky, EN, DE, RU...) | Německý program Striezelmarktu v textové verzi (PDF, 150 kB, DE) | Trojjazyčná brožura | Program a plánek Striezelmarktu na photos.google.com

vánoční leták | detailní německý program Striezelmarktu (pdf, 3,6 MB, německy)

www.striezelmarkt.cz (CZ) | www.dresden.de/striezelmarkt (DE)


ODKAZY

NEWSLETTER www.drazdany.info/zpravodaj

KALENDÁŘ AKCÍ www.drazdany.info/kalendar

CESTA DO DRÁŽĎAN www.drazdany.info/FAQ

TISKOVÉ ZPRÁVY www.drazdany.info/presse


VYDAVATEL

Susanne Arens • Internationales Marketing Dresden | Mezinárodní marketing Drážďany • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. • mobil +49 172 2876891 • telefon +49 351 88961071 • St. Petersburger Str. 28/312 • D-01069 Dresden | www.internationales-marketing-dresden.de (DE) | www.drazdany.info (CZ) | www.facebook.com/drazdany.net | www.facebook.com/drazdany.nakupy | www.twitter.com/drazdany | Zásady ochrany a zpracování osobních údajů www.ddin.de/datenschutzerklaerung


ODHLÁŠENÍ

V případě, že naše zprávy nechcete dostávat, odpovězte prosím na tento e-mail předmětem "NEPOSÍLAT" nebo nám zašlete prázdný mail na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


PŘIHLÁŠENÍ

Zpravodaj si můžete objednat zasláním prázdné zprávy na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naším cílem je zasílat informace pouze lidem, kteří o ně mají skutečně zájem. Budeme rádi, pokud nás doporučíte svým kolegyním, kolegům či spolupracovníkům, kteří se zabývají turistikou a cestováním a kteří o naše zprávy stojí.