Vánoční trh v Pirně © ZZDD

Na náměstí u radnice v Pirně se koná vánoční trh Canalettomarkt. 

PV Pirně se uskuteční slavnost připomínající svatbu století v roce 1719 | foto © KTP, Sven Lehmann

CHCETE NAVŠTÍVIT PIRNU ROKU 1719? 👑 V neděli 25. srpna (10–16:00) se v Pirně zopakuje SVATBA STOLETÍ. 💒 Saský princ se tu poprvé setká se svou budoucí manželkou habsburskou princeznou Marií Josefou a společně odplují na gondole přes Pillnitz až do centra Drážďan. 🏰 Na pirnském náměstí se uskuteční slavnost s trhem a barokními hrami pro rodiny s dětmi. Krátce po druhé hodině se u Labe zformuje přehlídka nejrůznějších plavidel na společnou plavbu do Drážďan. 

Památník Pirna-Sonnenstein připomíná oběti zavražděných v rámci nacistického programu EUTANAZIE. Foto © Jürgen Lösel

PAMÁTNÍK OBĚTÍ nacistického likvidačního ústavu Pirna-Sonnenstein: Malebné městečko PIRNA nedaleko českých hranic má svou tragickou stránku historie. Uprostřed města na kopci Sonnenstein bylo v letech 1940–1941 nacisty zavražděno na 15 tisíc žen, mužů a dětí. Tzv. "program eutanazie" byl přísně tajný a nesl krycí označení Aktion T4 (podle adresy berlínské centrály v Tiergartenstraße 4). Oběti dnes v Pirně připomíná památník se stálou expozicí. České překlady všech německých textů si můžete přečíst na obrazovkách mediálních stanic.

Náměstí Markt v Pirně © Dauterstedt, Stadt Pirna

V Pirně se koná pětkrát do roka při různých příležitostech prodejní neděle. V tyto neděle jsou otevřené obchody vždy od 13 do 18 hodin a probíhají doprovodné akce s bohatým programem.

Výhled z pevnosti Sonnenstein © KTP GmbH, Jens Dauterstedt

Až do 29. 9. můžete v bastionech pevnosti Sonnenstein zhlédnout výstavu zvířecích soch. Tzv. »Skulpturensommer« čili »Sochařské léto« je na tomto místě každý rok. Cesta nahoru na pevnost Sonnenstein je zároveň i nádhernou procházkou. Lemují ji informační tabule o historii města a pevnosti ve třech jazycích, kromě němčiny a angličtiny také v češtině. Odměnou za stoupání po terasách a schodištích je jedinečný výhled z hradeb na historické jádro Pirny. Druhý díl výstavy bude od června 2019 umístěn v Růžové zahradě děčínského zámku.

Parkování v Pirně © SEP Pirna

Kde se dá v Pirně nejlépe zaparkovat? Nejlépe v některém ze zdejších nadzemních parkovišť (německy Parkhaus). Přímo na ulici je totiž parkování časově omezené na maximálně dvě hodiny (cena za hodinu 50 centů nebo 1 euro). Nadzemní garáže se nacházejí na okraji historického centra. Kolem historického náměstí Markt jsou převážně jen úzké uličky, které jsou buď pro auta kompletně uzavřeny, nebo je zde jen jednosměrný provoz. Nejvýhodnější je parkovat v jedné ze dvou centrálně ležících nadzemních parkovišť, a to buď v garáži Parkhaus "Stadtmitte" (P5) nebo v garáži Parkhaus "Steinplatz" (P3). Celodenní parkování tu stojí 7 euro. Garáž Parkhaus P1 "Altstadt" stojí na celý den 11 euro. Parkoviště Parkhaus "Steinplatz" (P3) a Parkhaus P1 "Altstadt" jsou obě otevřená i v neděli.

Garáž Parkhaus "Stadtmitte" (P5) je lehké najít, protože leží přímo na silnici B 172. Vjezd je z ulice Robert-Koch-Strasse. Se svými 510 parkovacími místy je to zároveň i největší kryté nadzemní parkoviště v Pirně. Volné místo k parkování tu najdete kdykoliv bez problémů. POZOR - parkoviště je v neděli zavřené.