Památník Pirna-Sonnenstein připomíná oběti zavražděných v rámci nacistického programu EUTANAZIE. Foto © Jürgen Lösel

PAMÁTNÍK OBĚTÍ nacistického likvidačního ústavu Pirna-Sonnenstein: Malebné městečko PIRNA nedaleko českých hranic má svou tragickou stránku historie. Uprostřed města na kopci Sonnenstein bylo v letech 1940–1941 nacisty zavražděno na 15 tisíc žen, mužů a dětí. Tzv. "program eutanazie" byl přísně tajný a nesl krycí označení Aktion T4 (podle adresy berlínské centrály v Tiergartenstraße 4). Oběti dnes v Pirně připomíná památník se stálou expozicí. České překlady všech německých textů si můžete přečíst na obrazovkách mediálních stanic.

Ve sklepeních budovy jsou bývalé pozůstatky plynové komory, obou spalovacích pecí a komína. Ve vzpomínkové části jsou ve dvou místnostech připomenuta jména a životní osudy obětí. Setkáte se tu například s portrétem Roberta Kleina, českého vlastence židovského původu, poslance, odboráře, antifašisty a otce, který tu byl zavražděn 15. července 1941.

Budova dnešního památníku vznikla v letech 1900–1901 jako součást léčebného a pečovatelského ústavu. Nacistická "Organizace T4" nechala roku 1940 přestavět sklepní prostory pavilonu na místo určené k systematickému vyvražďování. Pracovníci této organizace zde zřídili plynovou komoru, dvě kremační pece a komín. Cílem bylo usmrtit osoby "nehodné žití", později i vězně z koncentračních táborů.

Pohřebiště na svazích Labe

Spalovači mrtvol ve vyhlazovacím zařízení sypali část popela z ostatků obětí bez jakékoliv piety na svahy za budovou, ve které docházelo k usmrcování. Poté, co se zde přestalo s likvidací osob, tu nalezla místo i suť ze stržených spalovacích zařízení. Informace o těchto událostech zůstaly v zapomnění a stráň naprosto zarostla. Teprve po roce 2000 přinesly archeologické vykopávky četné předměty tvořené zejména zbytky pecí či osobní předměty obětí. 2. listopadu 2011 zde bylo za velké účasti pozůstalých i široké veřejnosti zasvěceno důstojné pohřebiště.

Podrobnosti o památníku

KDY: pondělí – pátek 9–16 h | sobota, neděle a svátky 11–17 h | Každou sobotu od 14:30 komentovaná prohlídka v německém jazyce

VSTUPNÉ: zdarma 

DOPRAVA: Příjezd po B 172 směrem Pirna-Sonnenstein. U vjezdu do areálu se nalézá parkoviště. | Od autobusového nádraží linkovým autobusem HPS nebo regionálními autobusy linek 241, 245, 246 až ba zastávku "Landratsamt". | Pěšky od nádraží (cca 2 km) vystoupat na pevnost Sonnenstein.

České překlady německých textů najdou návštěvníci v mediálních stanicích na stálé výstavě v podkroví budovy.

INFO: www.stsg.de/cms/pirna/startseite (DE) | www.drazdany.info/pamatnik-pirna-sonnenstein (CZ)

Památník Pirna-Sonnenstein