Dárek z Drážďan: hodnotný štolový nůž ze stylové cukrárny Kreuzkamm © LHD, Sylvio Dittrich

Štolový nůž slouží ke krájení saské vánoční speciality – drážďanské štoly. Tato pochoutka se peče dlouho dopředu, aby na Štědrý den byla náležitě uležená. Potom se krájí speciálním způsobem. Štolový bochník se rozkrojí nejdříve na dvě poloviny a oba konce se poté přisunují k sobě, aby povrch řezu neosychal.

Každým rokem jsou největšími atrakcemi drážďanského Štrýclmarktu obří několikatunová štola a obrovský štolový nůž 1,60 metrů dlouhý a 12 kg těžký, který je inspirován nožem, jenž si pro jednu ze svých velkolepých barokních oslav nechal zhotovit saský panovník August Silný v první polovině 18. století.

Licenční práva na výrobu historické repliky Augustova štolového nože v praktické velikosti (35 cm) získal v roce 1994 výrobce příborů, brémská manufaktura Koch & Bergfeld. Nůž se vyrábí ve třech provedeních, stříbrný, postříbřený a s porcelánovou rukojetí a jejich cena se pohybuje zhruba zhruba kolem sto třiceti až dvě stě euro, čímž se řadí mezí exkluzívní dárky.

Takže všichni, kteří stojí o luxusní suvenýr z Drážďan, si jej mohou koupit buď v pobočkách firmy Koch & Bergfeld, nebo místních klenotnictvích, např. v klenotnictví Georg Leicht v hotelu Kempinski v paláci Taschenbergpalais a rovněž v cukrárně Kreuzkamm ve vchodu do Altmarkt-Galerie na severozápadní straně náměstí Altmarkt.

Štolový nůž je však exkluzívní designerský produkt, který byl navržen jako »zmenšenina« obřího štolového nože, kterým se krájí obří štola při Štolové slavnosti. Jedná se o produkt produktem moderní doby, což se dá ověřit i v drážďanském Muzeu saského lidového umění, kde žádný historický lidový štolový nůž ve sbírkách nemají. Takže se nelze než smířit s faktem, že Sasové si již odjakživa vánoční štolu krájí tím, co jim právě padne do ruky, například prachobyčejným nožem na chleba.

KDE: štolový nůž je k dostání např. v cukrárně Kreuzkamm v podloubí na západní straně náměstí Altmarkt

web výrobce: www.koch-bergfeld.de

DE: Original Dresdner Stollenmesser

Obří štolový nůž během průvodu při štolové slavnosti © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.