Foto: Ideální hmotnost štoly jsou čtyři libry © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Bez drážďanské štoly si v Sasku neumí Vánoce představit asi nikdo. »Půlku, prosím!« Tak to můžete říct pouze, kupujete-li si polovinu tradiční štoly čtyřlibrové, která v přepočtu váží zhruba dvě kila. Její polovina má pak tedy necelé kilo.

Ideální hmotnost štoly jsou čtyři libry, tedy zhruba dva kilogramy. V této velikosti totiž upečená štola zůstane šťavnatá velmi dlouhou dobu během které získá svou jedinečné aroma. Pokud je pro někoho dvoukilová štola moc velká, je lepší si koupit půlku této, než jednu celou kilovou. K dostání jsou i tří- či dvoulibrové štoly a pro menší domácnosti nabízejí některá pekařství štoly o váze 500 nebo 750 gramů. Před nákupem se doporučuje podívat se na spodní stranu štoly, který by měla mít hezkou hnědou barvu. Můžete také poprosit pekaře či cukráře, u kterého štolu kupujete, jestli nemá jednu štolu nakrájenou pro zákazníky k ochutnání. Po upečení a před prvním nakrojením se doporučuje štolu nechat odležet po dobu dvou až čtyř týdnů v uzavřeném originálním obalu z kartonu nebo plechu při stálé pokojové teplotě do 15 stupňů a při vlhkosti vzduchu asi 70 procent. Tradičně lidé uchovávali štolu zabalenou ve lněném plátnu a uloženou ve dřevěné nádobě, aby byla chráněna před vysycháním. Dnes platí uchovávat štolu v chladu, suchu a temnu - nejlépe poslouží originální obal a místo ve skříni nebo na balkóně. Drážďanská vánoční štola vydrží minimálně šest týdnů, většinou i déle. Říká se, že štola je tak trvanlivá, že její poslední kousek se jí až o Velikonocích. A určitě to bude pravda, jelikož je zpravidla se slevou k dostání ještě dlouho po Štědrém dnu.

Před samotnou konzumací se doporučuje nechat drážďanskou vánoční štolu odpočinout zhruba půl hodinu při pokojové teplotě, aby aromatické látky a suroviny mohly co nejlépe rozvinout svou vůni. Štola se krájí speciálním způsobem. Štolový bochník se rozkrojí nejdříve na dvě poloviny a oba konce se poté přisunují k sobě, aby povrch řezu neosychal. V Sasku si lidé nejraději pochutnají na štole spolu se šálkem kávy.

Pamatujte také, že pravá drážďanská štola je štola rozinková (musí obsahovat minimálně 650 gramů rozinek na kilogram mouky) a poznáte ji oválné zlaté asi 7centimetrové pečeti se Zlatým jezdcem a s výrobním číslem. V pekařstvích nabízejí k prodeji i jiné druhy štoly (např. štolu makovou či mandlovou), ale potom to ta pravá originální drážďanská být nemůže. 

Na Štrýclmarktu a v drážďanských pekařstvích a cukrářstvích koupíte pravou štolu zhruba za 13 eur za kilo tj. klasická dvoukilová štola přijde zhruba na 25 eur.

www.dresdnerstollen.com (CZ | EN | DE)

DE: Dresdner Christstollen®, Einkaufstipps, Schutzverband Dresdner Stollen e.V.