Fredo Kunze, Vánoční Betlém, Míšeň, 1997, Muzeum lidového umění © SKD, Foto: Karsten Jahnke

Muzejní portál Euroregionu Elbe/Labe představuje přes 100 muzeí česko-saské příhraniční oblasti. Euroregion Elbe/Labe v Sasku zahrnuje oblast Drážďan, Saského Švýcarska a východního Krušnohoří. Na české straně se Euroregion rozkládá přes Labské pískovce, Ústí nad Labem a České středohoří až k Litoměřicím. U všech muzeí jsou detailně vypsány podrobnosti o výstavách, otevírací doby, ceny vstupného a oficiální webové adresy. Více na www.museum-euroregion-elbe-labe.eu/cs/. Níže přinášíme dva tipy na právě běžící vánoční výstavy v Drážďanech.

VÁNOČNÍ VÝSTAVY V DRÁŽĎANECH 2018

Drážďanské městské muzeum (Stadtmuseum Dresden): Vánoční výstava o pohádkách bratří Grimmů | 1.12.2018 – 3.3.2019

Pohádky od bratří Grimmů zažily hned po svém vydání obrovskou popularitu. V 19. století to však už vypadalo, že zase zmizí ze světa. Díky fascinujícímu lidovému předávání z generace na generaci však přežily. Postupem času z vyprávění vznikaly knihy, obrazy, divadelní představení a filmy. Výstava představuje pohádky bratří Grimmů v různých podobách. Červená Karkulka jako pohádková kniha, Jeníček a Mařenka jako hra s kostkami, Popelka ve filmu, Sněhurka v obrázkových ilustracích nebo Šípková Růženka jako řezbářské dílo. Vánoční výstava v drážďanském Městském muzeu se v originále nazývá »Vom Märchen, das auszog, erzählt zu werden« běží 1. prosince 2018 až do 3. března 2019.

www.museum-euroregion-elbe-labe.eu/cs/m/stadtmuseum-dresden-dresden | www.stmd.de/sonderausstellung-aktuell

Muzeum saského lidového umění v zámečku Jägerhof: Vánoční výstava | 1.12.2018 – 6.1.2019

Každý rok se Jägerhof promění v adventní výstavu provoněnou desítkami vánočních stromů zkrášlených domácími ozdobami a výrobky. Uprostřed toho všeho se konají koncerty, přednášky nebo loutková představení. Pro malé i velké umělce je zde příležitost sami si vyrobit vánoční výrobky nebo utratit pár drobných za první dárky pro své milované. 

Letošní doprovodná výstava figurativních sekvenčních scén „Der Baron lügt“ (Baron lže) od Freda Kunzeho byla prodloužena a doplněna o umělcova vánoční díla. I v těchto dílech se Kunze prezentuje jako virtuózní vypravěč, který zasadil staré známe figury do nových a překvapivých scén: Svatá rodina s mudrci z východu, blízký vztah mezi andělem a horníkem, vyhnání z ráje nebo pohádková pyramida s nově vyprávěnými starými příběhy. Fredo Kunze má vlastní nekonvenční pohled na vánoční motivy.

www.museum-euroregion-elbe-labe.eu/cs/m/museum-fuer-saechsische-volkskunst-dresden

Oblast Euroregionu Elbe-Labe © Museumsportal