Úzkokolejka Fichtelbergbahn (česky Fichtelberská dráha) jezdí již od roku 1897 mezi nádražím Cranzahl (654 m n.m.) a nejvýše položeným německým městem, kterým je Kurort Oberwiesenthal (893 m n.m.). Krásná nostalgická parní lokomotiva zdolává trasu dlouhou necelých dvacet kilometrů a více jak 250metrové výškové převýšení celou jednu hodinu, a to pětkrát denně během své hlavní sezóny (o víkendech 6x) a dvakrát denně (o víkendech 3x) během své sezóny vedlejší (tj. od začátku března do začátku dubna a v listopadu). Na nádraží Cranzahl se lze dostat pohodlně z České republiky díky vlakovému spojení Cranzahl - Vejprty - Chomutov, které jezdí o víkendech a svátcích od května do září (resp. 29.4.-1.10.2017).

Úzkokolejka Pressnitztalbahn (česky Přísečnická údolní dráha) spojila krušnohorská města Wolkenstein a Jöhstadt prvního června roku 1892. V roce 2017 slaví úzkokolejka 125 let od svého založení a 25 let od znovuzahájení provozu trati v historickém stylu. Z původně 24kilometrové trati je v současnosti v provozu pouze patnáctý až třiadvacátý kilometr, tj. 8kilometrový úsek mezi městečky Steinbach a Jöhstadt. Od května do října o všech sobotách a nedělích a některých svátcích jezdí na trati jeden vlak tažený dieselovou lokomotivou. O vybraných svátcích zajišťují provoz dvě parní lokomotivy (viz dole uvedený německý leták s jízdním řádem). V neprovozované části dráhy, tedy mezi městy Wolkenstein a Steinbach jezdí o vybraných víkendech a vybraných svátcích historický autobus tzv. "Omnibus-Ausflugslinie Preßnitztal". Viz kalendář akcí.

Slavnost v údolí řeky Weisseritz

Weißeritztalbahn, česky Weisseritzská údolní dráha byla uvedena do provozu již 3. září 1883, čím se stala nejstarší německou úzkokolejkou, která je dodnes v provozu. Její 26 kilometrů dlouhá trasa vedla dříve z Freitalu-Hainsbergu přes Dippoldiswalde do městečka Kurort Kipsdorf. V roce 2017 (od 17.6.) má k v úseku Freital-Hainsberg a Dippoldiswalde přibýt i zbývající část původní trati z Dippoldiswalde na nádratí Kurort Kipsdorf. Šestkrát denně jezdí úzkokolejka malebným údolím Rabenauer Grund, kolem přehrady Malter až do krajiny východního Krušnohoří. Od května do poloviny října dokonce s jedním otevřeným vyhlídkovým wagónem. Každoročně o třetím červencovém víkendu se na trase úzkokolejky koná slavnost "Schmalspurbahn-Festival" s velkým sobotní ohňostrojem u přehrady Malter (zpravidla 22:30).