Renezanční slavnost »Renaissancefest« | 27. 7. 2019

400 let starý Hradu Jiřího »Georgenburg« na Königsteinu © Festung Königstein gGmbH, Bernd Walther

V roce 2019 slaví pevnost Königstein 400. výročí jedné ze svých hlavních budov, kterou je Hrad Jiřího »Georgenburg«. K této příležitosti se v sobotu sobotu 27. července od 12 do 17 hodin koná renezanční festival »Renaissancefest«. Historický průvod ve stylu roku 1619 představí dvorskou módu, slavnosti a rituály této doby. Na návštěvníky čeká jeviště s pestrým programem hudby a tance 17. století. Večer slavnost vyvrcholí koncertem renomovaného souboru Lautten Compagney BERLIN a ohňostrojem (20–22 hodin, zvláštní vstupné).

Informace v němčině na www.festung-koenigstein.de/de/renaissancefest.html 

Švédové dobývají pevnost Königstein | 22. – 23. 6. 2019

Velká rekonstrukce obležení pevnosti z Třicetileté války s více jak 300 aktéry. | foto © Festung Königstein gGmbH, Thiel PR

O víkendu 22. – 23. června 2019 od 11 do 17 hodin se na Königsteinu utáboří přes tucet uniformovaných skupin. Různá polní ležení se zhruba stovkou stanů návštěvníkům nastíní, jak vypadal každodenní život vojáka v dobách třicetileté války. Jak se vařilo na otevřeném ohni, co dělali zbrojíř, knoflíkář či pasíř, jaké to bylo u felčara. A bude se i bojovat - zbraněmi bodnými i střelnými. V akci budou kopí, meče, muškety i děla, zahlédnout se dají scény z verbování a soudu, dril mušketýrů, nástupy za zvuku bubnů a fanfár i ohlášení večerky. Oba dny začíná ve 14 hodin hodinové šermířské představení na téma "Švédové dobývají Königstein". Dobudou ho? A jak tomu bylo ve skutečnosti? V roce 1639 táhly švédské oddíly z Pirny směrem do Čech, aniž by pevnost Königstein napadly. Akce je zahrnuta do běžného vstupného na pevnost.

Informace v češtině na www.festung-koenigstein.de/cs/die-schweden-erobern-den-koenigstein-cz.html


Kanonáda nad údolím řeky Labe | 14. 9. 2019

Více jak 200 uniformovaných dělostřelců oživí minulost a ukáže 300 let starou obranu pevnosti v akci. | foto © Festung Königstein gGmbH

V sobotu 14. září 2019 bude na pevnosti neslýchaně hlučno. Více než 250 kanonýrů v uniformách, mj. historické osobnosti, saští lancknechti a příslušníci pruských dělostřeleckých brigád ukáží návštěvníkům, jak se střílí z děl a kanónů. V provozu bude 30 přesných kopií historických děl ze 14. až 19. století. Do pochodu budou bubnovat bubeníci. Historická skupina zámecké stráže »Schloßwache 1757 zu Schönburg Glauchau« předvede na náměstí Paradeplatz vojenské cvičení a nácvik střelby. Saský královský inženýrský pluk »Königlich-Sächsische Ingenieurkorps 1813« představí tehdejší měřicí přístroje a předvede způsob práce sapérů a postup, kterým vznikaly mapové náčrty a jak se vybíralo místo pro vybudování dělostřeleckých baterií. Akce je zahrnuta do běžného vstupného na pevnost.

Informace v češtině na www.festung-koenigstein.de/cs/event/hrmeni-del-nad-udolim-reky-labe.html


Vánoční trh o adventních víkendech | 30. 11. – 1. 12. | 7.–8. 12. | 14. – 15. 12. | 21. –22. 12. 2019

Víkendový adventní trh na pevnosti a v pevnostních kasematech.| foto © Festung Königstein gGmbH

Königsteinský historický romantický vánoční trh je otevřený o všech čtyřech adventních víkendech, a sice v sobotu a v neděli, vždy od 11 do 19 hodin. Na vánoční trh se neplatí žádné vstupné, ale je nutné zaplatit běžné vstupné do pevnosti. Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit všechny vnitřní prostory a všechny výstavy na pevnosti. V areálu pevnosti bude postaveno 70 stánků řemeslníků a obchodníků, z toho přibližně čtvrtina v podzemních kasematech. Adventní trh je zahrnut do běžného vstupného na pevnost, ale platí zvýšený letní tarif.

Informace v češtině na www.festung-koenigstein.de/cs/weihnachtsmarkt-cz.html

 


Mimořádná výstava »Jugendwerkhof Königstein 1949–1955« | 5. 4. – 3. 11. 2019

Mimořádná výstava »Jugendwerkhof Königstein« © Archiv Festung Königstein gGmbH | www.festung-koenigstein.de

V současné době je v pevnosti k zhlédnutí mimořádná výstava »Jugendwerkhof Königstein 1949–1955«. Návštěvníky seznámí s osudy dětí a mladistvých v pracovně-výchovném táboře v letech 1949–1955. V Německu tak vznikla vůbec první výstava svého druhu, která odkrývá příběh jednoho ze sedmi desítek zařízení tohoto typu v bývalém NDR.  

Více informací najdete na našich stránkách: www.drazdany.info/jugendwerkhof-koenigstein