Příjemně ztvárněné vánoční trhy v pevnosti Königstein v Saském Švýcarsku představují romantickou alternativu k předvánočnímu shonu velkých měst © Festung Königstein gGmbH

Romantické vánoční trhy v historickém hávu, nazvané „Königstein – Zimní pohádka“, čerpají svoji atraktivitu nejen z aury místa samého, ale i z působivého a příjemného ztvárnění a z autentičnosti spojené s ruční výrobou. Muzikanti, kejklíři, loutkáři a vypravěči příběhů pobaví návštěvníky i bez náročné audiovizuální techniky. S obchodníky je možno stejně jako v minulosti smlouvat. Vařit a opékat se bude nad otevřeným ohněm. Kolotoč je poháněný holýma rukama, zvířata v jesličkách jsou skutečná. Nachází se zde i nejdelší adventní kalendář střední Evropy. A v nejstarším posádkovém kostele Saska zazní vánoční tóny ze slavných Jehmlichových varhan.

Pevnost Königstein v Saském Švýcarsku patří mezi nejvýznamnější německé památky. Cenný soubor historických staveb na vrcholku stolové hory ve výšce 247 metrů nad hladinou Labe se utvářel po mnoho století. O adventních víkendech se v této působivé kulise koná jeden z nepozoruhodnějších německých vánočních trhů.

Předvánoční shon zde má ale i svoji historickou předlohu: V 18. století pevnost byla vlastně posádkovým městečkem s vlastním trhovým právem. Vojáci i civilní úředníci zde žili se svými rodinami a z větší části se museli obstarávat sami. Trhy tehdy patřily k pevnostní všednodennosti. A právě na to navazuje Königsteinská „Zimní pohádka“.

Na sedmdesát dřevěných stánků je jako kdysi sbito ze dřeva a potaženo plátnem. Na Přehlídkovém náměstí »Paradeplatz« a v chodbách kasemat bude nabízeno tradiční řemeslné zboží: keramika, výrobky z filcu a ze dřeva, šperky, lucerny, kožešiny, floristické zboží, ale i přírodní a bylinné produkty. Řezbáři, kameníci, malíři a mědirytci předvedou svá stará umělecká řemesla. A pevnostní pekař upeče v peci vytápěné dřevem vonící štoly s rozinkami, mandlemi a s mákem.

Vánoční trhy na pevnostní plošině budou i náležitě dekorovány. Na 400 vánočních stromků osvítí světelné řetězy s více než 1.600 lampami. Nad podzemní chodbou v kasematech se rozsvítí souhvězdí a o předvánoční atmosféru se v tomto vánočním světě postará 174 ochranovských hvězd, což je tradiční lužická vánoční dekorace.

„Königstein – Zimní pohádka“ se koná již od roku 1995 a každý rok přiláká přibližně 35 000 návštěvníků. Pevným bodem programu je otevírání nejdelšího středoevropského adventního kalendáře, který měří celkem 112 metrů. Každou neděli dorazí na návštěvu i Mikuláš s velkým pytlem plným dárků.

KÖNIGSTEINSKÝ VÁNOČNÍ TRH - OBECNÉ INFORMACE

V areálu pevnosti bude postaveno 70 stánků řemeslníků a obchodníků, z toho přibližně ¼ v podzemních kasematech.  Od roku 2012 je vánoční trh na pevnosti Königstein rozšířen i o podzemní prostory pevnostních kasemat. V prostorách se stěnami, které neprostřelí žádná dělová koule, vznikne poetický vánoční svět. Pískovcové klenby kasemat Medvědí díra »Bärenlochkasematten« v bílé záři tradičních ochranovských hvězd (adventní hvězdy z Herrnhutu) poskytnou tajuplné pohádkové místo pro zdobné stánky regionálních obchodníků. Délka podzemních chodeb trhu je 180 m.

Venku na tržišti jsou další s láskou zdobené středověké stánky různých místních umělců a řemeslníků, u kterých návštěvníci zajisté najdou zcela neotřelé nápady na neotřelé vánoční dárky. Tam je dostání i lahodná pevnostní štola, svařené víno či punč. Součástí trhu je též betlém s opravdovými zvířaty, dřevěná vánoční pyramida z Krušných hor a výzdoba se 400 vánočními stromečky.

Pevnost nabízí rovněž bohatý vánoční program. Od kreativní dílny pro děti, přes loutková pohádková představení až po výstupy žonglérů a kejklířů či historickou vánoční hudbu. A nesmíme zapomenout ani na Mikuláše a jeho chaloupku, na které je speciální schránka, do níž mohou děti vhodit dopis Ježíškovi.

Pozoruhodný je také adventní kalendář ve Starých kasárnách (Alte Kaserne). Ten v sobě snoubí hned dvě nej: se svými 112 metry je to nejdelší adventní kalendář, který se nachází v nejstarších dochovaných kasárnách v Německu. Tam kde kdysi bydleli vojáci se svými rodinami, se o 420 let později otevře každý prosincový den jedno rozzářené okénko. A když se v Saském Švýcarsku zešeří, ozáří celou adventní podívanou romantické světlo vánočních řetězů.

V působivé adventní atmosféře pevnosti Königstein se hosté mohou naladit nejen na vánoce, ale vypravit se také vstříc dlouhé historii, která zde na hosty dýchá na každém kroku, ze zdí a hradeb pevnosti rozkládající se na náhorní plošině o rozloze devíti pražských Staroměstských náměstí.

Vstup na vánoční trh (28.–29.11. | 05.–06.12. | 12.–13.12. | 19.– 20.12.2015  v sobotu a v neděli 11–19 hodin) je obsažen v běžném vstupném do pevnosti. Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také veškeré vnitřní prostory pevnosti.

Vánoční trh - fakta a čísla

Podzemní vánoční trh v kasematech: délka: 180 metrů | stěny kasemat jsou osvětleny 174 adventními hvězdami vyrobenými v městečku Herrnhut (tj. česky Ochranov)

Výzdoba trhu: Krušnohorská vánoční pyramida měří 3 metry | v areálu pevnosti bude zhruba 400 vánočních stromečků a světelné řetězy s více než 1.600 svítidly | nejdelší adventní kalendář na nejstarších kasárnách (ze 16. století) měří 112 metrů

Zajímavosti vánočního trhu: cca. 70 stánků historických obchodníků a řemeslníků | kejklíři, baviči a historická vánoční hudba | jesličky se živými zvířaty | dětská výtvarná dílna - výroba vánočních dárků, malování | o nedělích bude v areálu Mikuláš s pytlem plným dárků

Hlavní informace o pevnosti a o adventním víkendovém vánočním trhu

„Königstein - zimní pohádka“ - vánoční trh o adventních víkendech 28.–29.11. | 05.–06.12. | 12.–13.12. | 19.– 20.12.2015 v sobotu a v neděli 11–19 hodin | Pevnost je otevřená v zimní sezóně (listopad – březen) denně 9 – 17 h | 24.12. zavřeno, 31.12. jen do 15:30, pokladna zavírá vždy o hodinu dříve

ADRESA: Festung Königstein, 01824 Königstein (Sachsen) | koordináty 50° 55' 8.48'' SŠ, 14° 3' 24.23'' VD

VSTUPNÉ na vánoční trh je obsaženo do vstupného na pevnost a obsahuje použití výtahu a vstup na všechny výstavy 7 €/ 5 €, rodinné tj. max. 4 děti do 16 let + 2 dosp. 18 € | skupiny od 20 dospělých 6 €, skupiny od 15 dětí či školní třídy 2 € za osobu | nárok na slevu mají žáci, studující a tělesně postižení po předložení průkazu | TIP: slevu na vstupném lze získat pomocí Kulturního pasu Euroregionu Elbe/Labe, více na www.euroregion-elbe-labe.eu/cz/aktuality/seznam-clanku/kulturni-pas-euroregionu-elbe-labe-2014.html

DOPRAVA: osobním autem po dálnici od Prahy A 17 (D8) – výjezd Pirna, dále po B 172 ve směru na Bad Schandau | vlakem od Děčína do zastávky Königstein směr Děčín-Drážďany s přestupem v Bad Schandau | autobusem Festungsexpress od deseti hodin z městečka Königstein v půlhodinovém intervalu a od parkoviště „Am Malerweg“ kyvadlově | TIP: pro cestu vlakem lze využít speciální jednodenní síťové jízdenky Elbe-Labe

informace v češtině www.drazdany.info/koenigstein (CZ) nebo www.festung-koenigstein.de (CZ | EN | DE) 

Německý název akce: Weihnachtsmarkt auf der Festung Königstein: Historischer Markt der Spiel- und Handwerksleute

Pevnostní vánoční trh (video)

{youtube}IVPBMIBYoUk{/youtube}

--

* když píšeme »Mikuláš«, myslíme tím německého tzv. »Vánočního muže«, v němčině »Weihnachtsmann«

Vánoční trh probíhající i v kasematech má ojedinělou atmosféru © Neuland Zeitreisen, Hagen König

Víkendový adventní vánoční trh na pevnosti Königstein

Víkendový adventní vánoční trh na pevnosti Königstein

Víkendový adventní vánoční trh na pevnosti Königstein

Německý text

Weihnachtsmarkt auf der Festung Königstein: Historischer Markt der Spiel- und Handwerksleute. Der liebevoll inszenierte Weihnachtsmarkt auf der Festung Königstein im Elbsandsteingebirge ist die romantische Alternative zum Vorweihnachtsrummel der Großstädte. Hier findet sich auch der längste Adventskalender Deutschlands. Die Festung Königstein im Elbsandsteingebirge ist eine der bedeutendsten Sehenswürdigkeiten Sachsens. Aus mehreren Jahrhunderten stammt das wertvolle Ensemble historischer Bauten auf dem Gipfel des gleichnamigen Tafelbergs 247 Meter über der Elbe. An den Adventswochenenden findet in dieser eindrucksvollen Kulisse einer der sehenswertesten Weihnachtsmärkte Deutschlands statt. Der Historisch-romantische Weihnachtsmarkt „Königstein – ein Wintermärchen“ lebt von der Aura des Ortes sowie von der stimmungsvollen und liebevollen Inszenierung, vom Handgemachten, vom Authentischen. Musikanten, Gaukler, Puppenspieler und Geschichtenerzähler unterhalten ohne viel Technik. Händler bieten wie einst ihre Waren feil. Über offenen Feuern wird nach alten Rezepten gegart und gekocht. Das Karussell ist handbetrieben, die Tiere in der Weihnachtskrippe echt. Und in der ältesten Garnisonskirche Sachsens gibt es weihnachtliche Klänge von der Jehmlich-Orgel. Das vorweihnachtliche Treiben hat ein historisches Vorbild: Im 18. Jahrhundert glich die Festung einer Garnisonsstadt mit eigenem Marktrecht. Soldaten und Zivilbeamte lebten hier mit ihren Familien und versorgten sich weitgehend unabhängig. Märkte gehörten damals zum Festungsalltag. Daran knüpft das Wintermärchen an. Die 70 Buden werden wie einst vor Ort aus Holz und Stoffbahnen handgezimmert. Auf dem Paradeplatz und in den Kasemattengängen findet man traditionelle Handelswaren: Keramik-, Filz- und Holzartikel, Schmuck, Laternen, Felle, Floristik sowie Natur- und Kräuterprodukte. Holzschnitzer, Steinmetze, Maler und Kupferschmiede führen altes Kunsthandwerk vor. Und der Festungsbäcker holt duftende Rosinen , Mandel- und Mohnstollen aus dem Holzbackofen. Das Festungsplateau wird für den Weihnachtsmarkt aufwendig dekoriert. Etwa 400 Weihnachtsbäume werden aufgestellt und Lichterketten mit mehr als 1 600 Lampen gespannt. Über dem Eingang der unterirdischen Kasematten-Weihnacht leuchten Sternbilder und in der Weihnachtswelt selbst sorgen 174 Herrnhuter Sterne für eine vorweihnachtliche Stimmung. „Königstein – ein Wintermärchen“ findet seit 1995 statt und lockt jährlich etwa 35 000 Besucher in die Region. Geöffnet ist der Markt an allen vier Adventswochenenden jeweils sonnabends und sonntags von elf bis 19 Uhr. Ein Fixpunkt ist das Öffnen des mit 112 Metern längsten Adventskalenders Deutschlands. An den Sonntagen kommt der Weihnachtsmann mit einem großen Sack Geschenke zu Besuch. Der Eintritt für den Markt ist im regulären Festungseintrittspreis enthalten (Erwachsene 7, Ermäßigte 5, Familien 18 Euro, inklusive aller Museumsausstellungen).