Pekař s pravou drážďanskou štolou © Schutzverband Dresdner Stollen e.V.

Dnes vyrábí drážďanskou štolu zhruba 130 drážďanských pekařů a cukrářů. A i když je základní recept na štolu stejný, má i přesto každý pekař svou rodinnou recepturu, která se většinou předává z generace na generaci.

Drážďanská štola čili»Dresdner Christstollen®« se dá koupit třeba přímo na Štrýclmarktu. Labužníci vědí, že každé zde zastoupené pekařství nabízí kolemjdoucím malé kousíčky své vlastní štoly na ochutnání. To je dobré využít a zjistit, které pekařství peče štolu tak, jak ji máte rádi. A že rozdíly v chuti opravdu existují časem opravdu zjistíte. Někomu chutná štola méně sladká, někdo dává přednost výraznějšímu koření, a někdo v ní má rád velmi jemně pokrájený citronát a oranžát. K dostání je tu samozřejmě i štola mandlová či maková, ale vězte, že ta pravá originální drážďanská to potom být nemůže. Ta totiž obsahuje přesně dané ingredience. Výsledkem by měla být harmonická kompozice z rozinek, másla, sladkých a hořkých mandlí a kandované pomerančové a citrónové kůry, které se dávají do těsta spolu s moukou, vodou a kvasnicemi a špetkou soli. Originální drážďanskou štolu poznáte podle oválné zlaté asi 7centimetrové pečeti se Zlatým jezdcem a s výrobním číslem.

A kdy se dá štola koupit? Štolová sezóna zahajuje v protestanském Sasku tradičně prvního listopadu. Den předtím 31.10. se na počest Martina Luthera slaví zemský svátek tzv. Den reformace (německy Reformationstag) a až do tohoto dne se v pekařstvích a cukrářstvích prodává tzv. reformační chléb (Reformationsbrot), což je sladké lehké kynuté pečivo s rozinkami. Následující den toto reformační pečivo nahradí hutnější drážďanská štola, která obsahuje více másla, rozinek a mandlí a je mnohem trvanlivější. Klasická pravá drážďanská vánoční štola se tak peče čtyři týdny před zahájením adventu. Štolu si ale můžete koupit již v říjnu, protože někteří pekaři a cukráři se snaží vyhovět požadavku trhu a především turistů, kteří si štolu chtějí jako suvenýr z Drážďan odvézt již dříve.

Kdo si Vánoce bez drážďanské štoly neumí představit, ale letos se do Drážďan nepodívá, může si ji koupit přes internet. Mnoho drážďanských pekařů a cukrářů posílá své štoly do všech koutů světa k fanouškům tohoto tradičního pečiva. 

www.dresdnerstollen.com (CZ | EN | DE) | Najdete zde i přehled pekáren a cukráren, které pečou originální Dresdner Christstollen® (k dispozici je vždy název pekařství či cukrářství spolu s plnou adresou a telefonním číslem).

DE: Dresdner Christstollen®, Stollenbäcker und Konditoren, Schutzverband Dresdner Stollen e.V.