Pillnitzký zámecký park zdobí jedna z nejstarších kamélií na evropském kontinentu.  © Uwe Meschke, Schlösserland Sachsen

Kamélie v zahradě zámku Pillnitz je každé jaro obsypána nalitými pupeny a vypadá jako obří karmínově zářící drahokam. Každý podzim obléká svůj skleněný zimník, který ji chrání až do května. Skleník je každý rok veřejnosti přístupný zpravidla již od února až do poloviny dubna. Obdobím hlavního rozkvětu kamélie bývá zpravidla březen.

Desítkami tisíc zářících květů vítá každoročně v předjaří drážďanská kamélie návštěvníky zámecké zahrady v Pillnitz. Obří keř s obvodem 35 a výškou 9 metrů pokryjí jej tisíce karmínově červených zvoncovitých květů a se žlutým středem. Kdo by čekal úchvatnou vůni, bude zklamán. Květy jsou bez jakékoli vůně či zápachu.

Stáří kamélie přezdívané »Grand Dame« není přesně známo. Roku 1776 byla v květináči importována až z Japonska a její cesta do Pillnitz vedla přes londýnskou Královskou botanickou zahradu v Kew. V roce 1801 kamélii (latinsky „camellia japonica“ tedy kamélie japonská patří do čeledi čajovníkovitých) dvorní zahradník Carl A. Terscheck přesadil na její současné místo. Během svého života dosáhla kamélie i přes různá úskalí úctyhodných rozměrů.

Díky ochraně proti mrazu přežila kamélie v pillnitzké zámecké zahradě více než dvě století, čímž se stala nejstarší a největší kamélií severně od Alp. Zprvu kamélii přes mrazem chránil vytápěný dřevěný domek. Roku 1992 byl pro tento značně vzrostlý keř vystavěn velký skleník s ocelovými ochozy uvnitř. Tento 54tunový skleník se pohybuje na ocelové kolejnici a může tak kamélii od října do května zakrývat. Velká dvoukřídlá vrata umožňují, aby se obrovský keř bez újmy na zdraví skryl před mrazem a při teplotě 4–6 °C přezimoval. Klima ve skleníku hlídá počítač, který automaticky řídí teplotu, ventilaci, vlhkost a zastínění.

KDY: do konce března 10–17 h | od 1. dubna 9–18 h

KDE: Zámek Pillnitz

VSTUPNÉ:  3 € /2,50 € | děti do 16 let zdarma

www.schlosspillnitz.de (DE | EN)

Zámek Pillnitz

Vodní palác čili »Wasserpalais« zámku Pillnitz © Silvio Dittrich, Schlösserland Sachsen


Zámek Pillnitz - hlavní informace

 Zámek a park Pillnitz © Schloesserland-Sachsen.de

Bývalá letní rezidence saského královského dvoru je největším zámeckým komplexem postaveným v čínském stylu (tzv. »Chinoserie«) v Evropě. Zámecký park s více než 2000 dřevinami a přes 600 rostlinami zve v každém ročním období k procházkám.

{readmore:Mapa, adresa a vstupné}

 


 Fotografie

Kamélie uvnitř skleníku © Wolfgang Friebel, Schlösserland Sachsen

Z historie ochrany kamélie před mrazem

Kamélie uvnitř skleníku © Wolfgang Friebel, Schlösserland Sachsen©

Dřevěný domek chránící kamélii v zimě v letech 1955-1951 © Schlösserland Sachsen

Dvanáctihranná konstrukce chránící kamélii od roku 1951 do roku 1992 © Schlösserland Sachsen

Historická pohlednice z roku 1907 © Schlösserland Sachsen

Současný skleník z roku 1992 © Schlösserland Sachsen

Palmový skleník »Palmenhaus«

Socha výtvarnice M. Chodakowske v palmovém skleníku © Schlösserland Sachsen

Oranžérie

Největší pomerančovník z pillnitzké sbírky citrusů © Schlösserland Sachsen

Rostliny v oranžérii © Schlösserland Sachsen

 


Německý text

DE: Pillnitzer Kamelie, Kamelienblüte, Camellia japonica, Schloss & Park Pillnitz Dresden  Wie alt die Pillnitzer Kamelie exakt ist, weiß niemand so genau, aber eines ist sicher: Vor 214 Jahren wurde sie bereits als „erwachsene“ Pflanze von Carl Adolph Terscheck an der Stelle ausgepflanzt, an der sie noch heute mit ihrer Blütenpracht begeistern kann. Über die Jahre hat sie stattlich zugelegt und misst heute einen Umfang von 35 Metern und fast neun Metern Höhe. Ihre Geschichte und Schönheit hat sie berühmt gemacht und seit 1992 umgibt sie ein fast so berühmtes mobiles Glashaus. Im Winter schützt es die »Grand Dame« vor Frost und Schnee, im Sommer aber – auf Schienen neben sie gerollt – wird in ihm eine kleine Ausstellung über diese ungewöhnliche Pflanze gezeigt, die nachweislich die älteste europäische Kamelie nördlich der Alpen ist.