Interaktivní informační parkovací systém v centru Drážďan  © DRAZDANY.info

Doporučená placená parkoviště v pěší dostupnosti centra: Podzemní garáže se nachází přímo pod náměstími Altmark i Neumarkt, na náměstí Dr.-Külz-Ring a na Wallstraße. Vzhledem k hojné návštěvě jsou však během velkých akcí a slavností rychle plná. Dopravní zátěž také způsobuje dlouhé čekací doby u vjezdů a výjezdů. Proto se doporučuje využít parkoviště, která jsou pěšky dosažitelná a ve výsledku rychlejší.

Pro Android a iOS existují aplikace s jízdními řády MHD © DRAZDANY.info

Parkování v centru Drážďan může být zejména v době dopravních špiček velmi časově náročné. Navíc se v době konání velkých akcí může stát, že všechna parkovací místa v centru budou obsazená. Alternativu představují bezplatná parkoviště (P+R) umístěná na nejdůležitějších příjezdových cestách a s dobrým přístupem k veřejné dopravě. Parkování na těchto parkovištích je zdarma, ale je nutné si zakoupit jízdenku na MHD.

Takto vypadá lístek, který se může objevit za stěračem

Když stojíte na zákazu stání či zastavení nebo nemáte zaplaceno dostatečné parkovné, může se Vám v Drážďanech stát, že najdete za stěračem tento lístek. Drážďanská městská policie (tzv. Ordnungsamt) totiž nevybírá žádné blokové pokuty, které se musí zaplatit přímo na místě. Auta si fotografuje a zaznamenává si poznávací značky. Za stěračem nesprávně zaparkovaného auta pak nechá lísteček s přihlašovacími daty k online-portálu https://knoellchen.dresden.de/ . Tam jsou data jeden týden k nahlédnutí a je tam možné pokutu okamžitě uhradit. Pokud to majitel automobilu neučiní, přijde na jeho adresu posléze výzva k vyjádření resp. k zaplacení pokuty. Ta se pohybuje mezi 15 až 30 euro. Lidé, kteří takovou zkušenost udělali, říkají, že zaplacení pokuty online vyjde levněji.

Co se parkování v Německu týče, je třeba také dávat pozor na tabulky s nápisem "werktags 7-18 h". Jde o informaci, že příslušná značka platí v uvedeném čase od pondělí do soboty. Sobota je totiž v Německu také "Werktag", což neví ani většina Němců. Na řadě parkovišť je parkování v neděli zdarma, což se dozvíte z informace na parkomatu.

Pokud jde o nepovolené parkování, úplně jiná situace nastává, když auto stojí na místě pro invalidy nebo před požárním vjezdem. Ten bývá zpravidla označen pouze nápisem "Feuerwehrzufahrt". Z těchto míst se auta většinou odtahují, a to pak vyjde minimálně na sto až dvě stě euro.

Nejpohodlněji se dostanete na drážďanské městské slavnosti vlakem či autobusem © DRAZDANY.info

Velmi pohodlný způsob dopravy na městské slavnosti může být příjezd vlakem či autobusem. Na regionální příhraniční dopravu i na městskou dopravu v Drážďanech platí přeshraniční síťová jízdenka Labe-Elbe pro jednu nebo pro pět osob. Další možnosti příjezdu vlakem a autobusem a pěší vzálenosti k náměstí Theaterplatz se dozvíte v následujícím textu.

POZOR, naše informace již zahrnují výluky některých spojů z důvodu letních prací na ulici Bautznerstr., která je během léta 2019 rozkopaná. Most Augustusbrücke je z důvodu rekonstrukce otevřen pouze pro pěší.

Nejpohodlněji se dostanete na drážďanské vánoční trhy vlakem či autobusem © DRAZDANY.info

O adventních víkendech jezdí i v roce 2018 opět adventní vlak "Vánoční kometa", ráno po deváté z Ústí nad Labem (odjezd 9:19) a Děčína (odjezd 9:36) do Drážďan a odpoledne kolem půl čtvrté hodiny (odjezd z Drážďan 15:35) zpět. Na tyto vlaky platí přeshraniční síťová jízdenka Labe-Elbe pro jednu nebo pro pět osob. Jízdenka Labe-Elbe platí rovněž na MHD v Drážďanech.

Nejpohodlněji se dostanete na drážďanské vánoční trhy vlakem či autobusem © DRAZDANY.info

Velmi pohodlný způsob dopravy na vánoční trhy může být příjezd vlakem či autobusem. Na regionální příhraniční dopravu i na městskou dopravu v Drážďanech platí přeshraniční síťová jízdenka Labe-Elbe pro jednu nebo pro pět osob. Tato jízdenka platí i na speciální adventní vlaky, které jezdí o adventních víkendech z Ústí nad Labem a Děčína do Drážďan a zpět. speciální adventní vlaky. Další možnosti příjezdu vlakem a autobusem a pěší vzálenosti k náměstí Theaterplatz se dozvíte v následujícím textu.

HLAVNÍ INFOCENTRUM SE NACHÁZÍ NA NÁMĚSTÍ NEUMARKT

Foto: Turistické infocentrum se nachází v nákupním centru QF u kostela Frauenkirche © drazdany.infoPřijedete-li do Drážďan vlakem, můžete se stavit ve stánku turistických informací v jižním křídle vstupní haly hlavního nádraží (Hauptbahnhof Dresden).

S-bahn © Verkehrsverbund Oberelbe GmbH / Foto: Martin Schmidt

Chystáte se do Drážďan a hledáte nejlevnější možnosti dopravy? Zde máme několik tipů...