Loňský hrníček ze Štrýclmarktu vyrobený přímo v Sasku © www.drazdany.info

Na letošní tiskové konferenci k 585. Štrýclmarktu (německy »Striezelmarkt«) byly představeny nové hrníčky saské firmy Kannegießier. S nápisem 585. Striezelmarkt a letopočtem 2019 jich letos bylo vyrobeno 45 tisíc a 5 tisíc s dětským motivem Jeníčka a Mařenky. Organizátoři trhu jsou každý rok potěšeni, když si návštěvníci tyto hrnečky nechávají na památku jako suvenýr z Drážďan. Letošní barva hrníčků je skořápkově žlutá, loni to byla betonově šedá, v roce 2017 bordó červená a v roce 2016 pruská modrá. Na hrníčcích je vyobrazena štolová pečeť se Zlatým jezdcem, tedy symbolem, který ve formě zlaté pečeti potvrzuje pravost originální drážďanské vánoční štoly. A letos poprvé byla vydána i edice 5 tisíc hrníčků na dětský punč s pohádkovým motivem (Paní Zima, německy Frau Holle). V turistickém centru v severovýchodním rohu Striezelmarktu bude letos již podruhé k dostání i limitovaná série očíslovaných hrnků (letos 585) v luxusním provedením s ručně pozlaceným písmem (za 20 €).

V roce 2015 a 2016 byl hrníček modrý, 2017 červený, loni betonové šedá

V roce 2018 vyrobila rodinná firma Kannegießer 50 tisíc hrnečků, které byly poprvé v historii červené, resp. v barvě bordó.

V turistickém infocentru na Striezelmarktu byl v roce 2017 poprvé k dostání i hrníček s ručně zlaceným písmem. Ke koupi je v hezkém bílém papírovém obalu za 15 euro. A protože se v roce 2017 konal 583. vánoční trh Striezelmarkt, bylo těchto zlacených hrníčků vyrobeno přesně 583 a každý z nich nesl své unikátní číslo.

"Hrníček ze Striezelmarktu se stal žádaným sběratelským objektem, v roce 2015 jich zhruba 63 tisíc našlo nového majitele," řekl Dr. Robert Franke, vedoucí oddělení pro hospodářský rozvoj z drážďanského magistrátu. Tento zájem město těší. "Letos si místo jednoho hrníčku odneste klidně dva," dodal Franke. Motivem hrníčku v roce 2016 bylo pět zpívajících chlapců z pěveckého sboru Kreuzchor, a to u příležitosti 800letého výročí založení sboru. Tematicky proto ucho hrníčku zdobil houslový klíč. Kreuzchor každoročně vystupuje i při bohoslužbě k zahájení Striezelmarktu.

Rodinná firma Kannegießer vyrobila pro 582. drážďanský Striezelmarkt 50 tisíc nových hrníčků v pruské modři se žlutým letopočtem 2016 a číslovkou pět set osmdesát dva. Na přední straně hrníčku byl reliéf s nápisem »Dresdner Striezelmarkt seit 1434 tj. Drážďanský Štrýclmarkt, od roku 1434«. Úkol navrhnout a vyrobit hrníčky pro drážďanský hlavní vánoční trh dostal keramik Andreas Kannegießer již v roce 2014. Rodinná firma ze saského Neukirchu a s tradicí keramické výroby od roku 1824 zakázku zvládla a hrnky dodává již pravidelně. V tom se Striezelmarkt odlišuje od ostatních trhů, které z úsporných důvodů volí importované produkty. Keramické hrníčky se tvoří pomocí forem. Pak se vysuší a nechají vypálit při 960 stupních. Po glazování se vrací zpátky do rozpálené pece. 

Hrnek používá jednotně většina stánků prodávajících na Striezelmarktu teplé nápoje, například na punč, ale především na svařák čili »glýwajn« (Glühwein).

Na hrníček se platí k ceně horkého nápoje záloha tzv. »Pfand« (3 €), kterou všichni prodejci při odevzdávání prázdných hrnků vracejí. Pokud se Vám hrníček líbí, můžete si jej nechat na památku. S tím se počítá a každý vánoční trh má dostatečnou zásobu hrníčků a vede si statistiky, aby i v dalších letech bylo možné vše dobře předem naplánovat a nechat vyrobit dostatečný počet památečních hrníčků. Hrníčky jsou »přenosné«, to znamená, že je můžete vrátit na kterémkoliv stánku vánočního trhu Striezelmarkt, který tyto hrníčky rovněž používá. Pokud si hrníček chcete vzít s sebou domů, můžete si u stánku požádat a nechat si svůj od vína zašpiněný, vyměnit za čistý, abyste si od zbylých kapek vína něco nezašpinili. Dobře funguje například věta »Ich möchte die Tasse mit nach Hause nehmen. Dürfte ich, bitte, eine frische haben?« (Chtěl/a bych si hrneček vzít domů. Můžete mi prosím dát čistý?).

A důležitá věc na závěr - hrneček s horkým svařeným vínem přijde u většiny obchodníků na Štrýclmarktu na 2,50 € plus záloha tj. dohromady zhruba 5,50 euro. Vyzkoušet můžete i bílé svařené víno či různé jiné speciality. Třeba jablečno-skořicové svařené víno.

www.drazdany.info/hrnecek-na-svarak  (CZ)

Kompletní vánoční fotogalerie na https://goo.gl/photos/LbtxCx3i2FbtLTvL8.

Minulé hrníčky na Striezelmarktu

Loňský hrníček ze Štrýclmarktu vyrobený přímo v Sasku © www.drazdany.info

 

Hrníček z roku 2017 ze Štrýclmarktu vyrobený přímo v Sasku © www.drazdany.info

Hroníček z roku 2017 ze Štrýclmarktu vyrobený přímo v Sasku © www.drazdany.info

Modrý hrníček z roku 2016, vyrobený přímo v Sasku © www.drazdany.info