Barokní zahrada Großsedlitz | foto © drazdany.info

V Barokní zahradě Großsedlitz se jedinečným způsobem snoubí francouzské a italské baroko. Úpravu naproti sobě ležících svahů můžete na sever od Alp obdivovat jen zřídka.

Tato nádherná kombinace francouzského a italského baroka představuje jednu z nejcennějších ukázek krajinotvorného umění v Sasku. Široké schodiště, fontány, kašny a další vodní hry, nádherné široké průhledy a přesně a pravidelně střižené živé ploty. Na rozdíl od jiných barokních zahrad v Evropě, které byly často přetvořeny na krajinné parky, v Großsedlitz nedošlo k žádné přeměně a dodnes je tu čitelný záměr jejího tvůrce. Pozoruhodností zahrady je nejen její dobře zachovaný originální stav, ale i více než 60 soch, z toho 24 originálů a přibližně 400 rostlin v květináčích. Mimořádným klenotem zahrady je zhruba 130 pomerančovníků. Park je přístupný pouze v otvíracích hodinách.

"Der Barockgarten Großsedlitz ist ein grandioses Gartenkunstwerk des Spätbarock. Die hier umgesetzte Gestaltung zweier sich gegenüber liegender Hänge ist nördlich der Alpen nur selten anzutreffen. Somit stellt diese wunderbare Verbindung des französischen und des italienischen Barock eine besondere Kostbarkeit sächsischer Gartenbaukunst dar. In der Anlage finden Sie mehr als 60 Sansteinskulpturen, davon 24 Originale und rund 400 Kübelpflanzen, davon allein 140 Pomeranzen. Breite Treppenanlagen, Wasserspiele, weite Sichtachsen und akkurat geschnittene Hecken zeichnen den Barockgarten Großsedlitz aus.

OTEVŘENO: 30. 3. – 13. 10.: 10–18 h | 14.–31. 10.: 10–17 h

ADRESA: Barockgarten Großsedlitz, Parkstraße 85, 01809 Heidenau, TELEFON: +49 (0) 3529 56390

DOPRAVA: Vlakem: S1/S2 až „Heidenau-Großsedlitz“ odtud 30 minut pěšky po červené turistické značce, na kole: cyklostezka Elbe-Labe do Heidenau-Großsedlitz potom po červené turistické značce

VSTUPNÉ: dospělí 5 €/4 € | do 5 let zdarma | děti od 6 let 1 € | skupinový tarif (od 15 osob) 4 €

SERVIS: muzejní obchod, kavárna »Friedrichschlösschen« v parku
BEZBARIÉROVOST: omezený přístup pro vozíčkáře
www.barockgarten-grosssedlitz.de (DE | EN) | plán barokní zahrady: www.barockgarten-grosssedlitz.de/pdf

Přejít na Google Maps | Záznam na Google Places

Barokní zahrada blízko českých hranic

Asi 20 km jihovýchodně od Drážďan a pár kilometrů od českých hranic, hned za městem Pirna, se na výšině nad železničním nádražím Heidenau-Großsedlitz, nachází barokní zahrada Großsedlitz. Zahrada je od tohoto nádraží vzdálena necelou půlhodinku pěší chůze, přičemž cesta vede stále do kopce.

Barokní symetrie versus romantická nespoutanost

Barokní představa přírody je formována touhou po jejím ovládnutí. Stromy a keře, stejně jako i trávník a květena se musejí podrobit přísným geometrickým formám. Barokní parky jsou proto velmi symetrické, přísně uspořádané a učesané. Tak je tomu i u barokní zahrady, jejíž forma pochází z první poloviny 18. století. Tento přístup se diametrálně liší od pozdějšího romantického pojetí nespoutané a divoké přírody.

Historie zahrady sahá do roku 1719

Výstavbou zámku a oranžérie Großsedlitz byl v roce 1719 pověřen saský stavitel a dvorní architekt Johann Christoph Knöffel. Rezidence, v níž chtěl hrabě Krištof Augusta z Wackerbarthu (Christoph August Graf von Wackerbarth) trávit své stáří, byla dokončena v roce 1721. V roce 1723 ji však prodal saskému kurfiřtovi a polskému králi Augustovi Silnému (August der Starke). V té době se na dokončovacích pracích podílel i německý stavitel Matthäus Daniel Pöppelmann a Zacharias Longuelun. I přes svou velkou rozlohu je současná barokní zahrada pouhou polovinou původního záměru, jehož model si můžete prohlédnout v obchůdku se suvenýry v pravém křídle níže zobrazené budovy.

DE: Barockgarten Großsedlitz

 Barokní zahrada Großsedlitz | foto © drazdany.info

 Barokní zahrada Großsedlitz | foto © drazdany.info